Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

 

Niecodziennym wydarzeniem tworzącym przestrzeń do promocji działań kulturalnych była konferencja pn „Jelscy herbu Pielesz. Sylwetki i osobowości. Siedziby”, która miała miejsce 29 września 2013r. w Rakowie.

Organizatorami byli:  Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie,  Pan Andrzej Jelski, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Rakowie.

Konferencja odbyła się w holu Gimnazjum im. Jana Pawła II.

 

Uroczystego otwarcia dokonała Pani Alina Siwonia- Wójt Gminy Raków.

 

Następnie głos zabrał Pan Andrzej Jelski  z Radomia, opowiadając uczestnikom o motywacji i celach, które towarzyszyły przy napisaniu książki.  Na uwagę zasługuje fakt, iż „jest to pierwsza, obszerniejsza pozycja książkowa poświęcona rodzinie Jelskich h. Pielesz oparta  o materiały źródłowe: archiwalne   i drukowane, opracowania niepublikowane i publikowane, do tej pory rozproszone w różnych językach. Publikacja skupia w jednym miejscu  informacje o rodzinie, które do tej pory były rozproszone w różnych językach, niekiedy dawno wydanych i trudnodostępnych publikacjach. Stwarza możliwość prześledzenia dziejów rodziny o szlacheckich korzeniach. Umożliwia wyodrębnienie różnych, nie spokrewnionych ze sobą rodzin Jelskich o szlacheckiej proweniencji.  Czyni próby wyjaśnienia pochodzenia rodziny, zwraca uwagę na poglądy różnych autorów na wspomniane zagadnienia. Eksponuje i charakteryzuje w układzie chronologicznym postacie najwybitniejszych-  zdaniem autora- przedstawicieli rodziny Jelskich h. Pielesz. Podkreśla zasługi rodziny Jelskich h. Pielesz dla kultur: Polskiej, litewskiej i białoruskiej. (…) Charakteryzuje i opisuje siedem najważniejszych – zdaniem autora- siedzib, należących niegdyś do Jelskich h. Pielesz”- jak podaje Pan Andrzej.

W swoim wystąpieniu przytaczał w piękny, obrazowy sposób wiele wydarzeń odnoszących się do swojego dzieciństwa i opowieści przekazywanych przez rodziców. Wypowiedzi Pana Andrzeja zostały uzupełnione przez obecną na konferencji małżonkę- Panią Ewelinę Pierzyńską Jelską- historyka sztuki i muzeologa. Warto dodać, iż postać Pana Andrzeja należy do nietuzinkowych. Jest etnografem, afrykanistą i członkiem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Po prezentacji publikacji uczestnicy wysłuchali fragmentu muzyki Jelskich w wykonaniu Białoruskiej Orkiesty odtworzonej z płyty.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna pn „ Smutki i blaski prowincji” Pana Jerzego Piątka- fotografika- członka Związku Polskich Artystów Fotografików z Kielc. Wystawę można podziwiać w holu Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie do 10 listopada 2013r. Zdjęcia ukazują Raków, mieszkańców Rakowa, Chmielnika, Kielc z lat 70-tych.

Uczestnicy podjęli dyskusję na temat aktualnego spojrzenia na Szumsko i Raków. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się obecna na spotkaniu Pani Helena Olsińska, przytaczając zabranym znane sobie opowieści z tamtych lat.

Na zakończenie konferencji Pan Andrzej przekazał kilka publikacji obecnym gościom- Pani Alinie Siwoania- Wójt Gminy Raków, dyrektorom placówek oświatowych i innym.

O godzinie 16.00 w rakowskim Sanktuarium ks. Paweł Mackiewicz- Proboszcz parafii w Rakowie odprawił Mszę Św. w intencji Św. Leona  Jelskiego- I właściciela majątku ziemskiego w Szumsku  w przypadającą na ten rok 160 rocznicę śmierci.

Serdecznie dziękuję Panu Andrzejowi za współorganizowanie  konferencji, niezapomniane wrażenia, gościom za przyjęcie zaproszenia i obecność.

 

Agnieszka Zwierzyńska
Kierownik
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie