Po raz pierwszy w województwie świętokrzyskim odbył się konkurs „ Nowa przestrzeń. Najlepsza praktyka województwa świętokrzyskiego w zakresie społecznej aktywizacji młodzieży”. Przedsięwzięcie było jednym z ważniejszych elementów wojewódzkiej kampanii prowadzonej w tym roku przez Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARM-a ze Staszowa w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego pod patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej- Władysława Kosiniak- Kamysza oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego- Adama Jarubasa.
Celem konkursu było wyłonienie najlepszej praktyki (metody) służącej społecznej aktywizacji młodzieży. Do konkursu zgłosiło się 11 organizacji z całego województwa, a do grona laureatów Komisja Konkursowa zakwalifikowała 4 organizacje.
Nagrody w konkursie wręczyli laureatom Minister Obrony Narodowej- Beata Oczkowicz oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego- Adam Jarubas podczas uroczystych 8 urodzin Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa w Filharmonii Świętokrzyskiej 27 września 2013r. w Kielcach.
Pierwsze wyróżnienie w konkursie Nowa Przestrzeń powędrowało do Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie za inicjatywę pn „Z dramą zmieniamy siebie i świat”. Centrum w pracy z młodzieżą wykorzystało metodę dramy. „ Są aktywni i skuteczni, potrafią określić własne zasoby i chętnie dzielą się nimi z innymi, potrafią współpracować i tworzyć nową jakość życia społecznego w środowisku lokalnym” – to słowa oddające postawę uczestników w moim odczuciu.
Warto podkreślić, że „ wyjątkowość technik dramowych to przede wszystkim luz i swoboda wyrażana ciałem , własną kreatywnością oraz refleksją, która pojawia się w omówieniach. Uczestnicy wchodzą w role przez co łatwiej wyrażają swoje pomysły i w ten sposób otwierają się na innych w grupie. (..) W rezultacie uczestnicy mogą zauważyć zmiany w swoim zachowaniu- luz i swobodę w roli- co pozwala im na przeżywanie emocji i często refleksję o zmianie przekładającą się na realne życie. Drama bez wątpienia łączy pokolenia oraz umożliwia budowanie prawdziwych relacji wśród uczestników grupy”- jak sądzę jako praktyczka dramy.
Drugie wyróżnienie powędrowało do Parafii Rzymsko- Katolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku za inicjatywę pt „ Aktywizacja dzieci i młodzieży obszarów wiejskich poprzez organizację warsztatów muzycznych i utworzenie Młodzieżowej Orkiestry Dętej”. Parafia organizuje wiele działań z młodymi mieszkańcami dwóch gmin: Bliżyn i Zagnańsk, skupiając się głównie wokół warsztatów muzycznych, dzięki którym powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta.
Wyróżnienie specjalne powędrowało do Grupy nieformalnej działającej przy Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach za inicjatywę „Tworzenie Klubów 4 H na terenach Wiejskich Województwa Świętokrzyskiego”. Kluby są miejscem, gdzie młodzież może realizować liczne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, ekologii i dziedzictwa kulturowego oraz może wziąć udział w wymianach międzynarodowych z USA. Zrzeszają ok. 3 tys. młodych ludzi, głównie z terenów wiejskich.
Tytuł Najlepsza praktyka województwa świętokrzyskiego w zakresie społecznej aktywizacji młodzieży powędrował do Fundacji Studio TM z Majkowa za inicjatywę pn „Teatr i Dramatyzm- skuteczną metodą aktywizacji społecznej młodzieży”. Fundacja postawiła na autorską metodę w pracy z młodzieżą polegającą na treningu 10 aspektów osobowości, które wzmacniają w młodych ludziach cechy pozwalające na odniesienie życiowego sukcesu. Metodę tę nazwano „Dramatyzmem”. Po udziale w warsztatach młodzież często oddaje innym to, czego się nauczy.
W spotkaniu wzięli udział znamienici goście, odbyły się panele dyskusyjne. Młodzież pięknie prezentowała rezultaty działań konkursowych z 2013r. w ramach Manii Działania.
Był czas na wymianę refleksji, doświadczeń i słodki poczęstunek.
Serdecznie dziękuję Kapitule Konkursu -za dostrzeżenie pracy z młodzieżą na forum wojewódzkim niestandardowymi metodami edukacyjnymi - na czele z Panią Beatą Oczkowicz- Minster Obrony Narodowej oraz Panem Adamem Jarubasem- Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Słowa podziękowania kieruję do uczestników warsztatów teatralnych dramowych, którzy współtworzyli wspólnie z Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie –Nową Przestrzeń w działaniu na terenie gminy Raków i właścicielek gospodarstw agroturystycznych- Pań: Basi Walkiewicz oraz Elżbiety Kot. Dziękuję Małgosi Winiarek – Kołuckiej – Pani Prezes Stowarzyszenia Praktyków Dramy „STOP-KLATKA” w Warszawie, która nas wsparła w roku 2013 swoją obecnością i chętnie dzieli się posiadanym doświadczeniem.
Agnieszka Zwierzyńska
Kierownik
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie