Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

Zwyczaj porannej wędrówki do źródełka na Pągowcu w Wielki Piątek kultywowany jest od wielu lat, szczególnie przez najstarszych mieszkańców Rakowa.

 

Zgodnie z obyczajem do źródełka koniecznie trzeba się wybrać przed wschodem słońca.

 


 


 


W Wielki Piątek źródlana woda ma szczególną moc. Zabezpiecza przeciw „zołzie” czyli wszelkiego rodzaju wysypkom na skórze, a także gwarantuje zachowanie zdrowia przez cały rok. Obyczaj nakazuje obmycie nią twarzy i oczu, a także napełnienie naczynia i przeniesienie go rodzinie do domu, koniecznie zachowując milczenie. Owo milczenie zachowuje szczególną moc wody.

 

Rokrocznie od wielu lat w kierunku Pągowca zmierzają mieszkańcy Rakowa wierząc w magiczną moc źródlanej wody, równocześnie kultywując rakowską tradycję.

 

Obyczaj jest znany i propagowany na terenie powiatu kieleckiego. W publikacji z dnia 6 kwietnia 2010 r zamieszczonej w Echu Dnia w artykule „ W milczeniu do źródełka” zacytowane zostały wypowiedzi odwiedzających źródełko mieszkańców Rakowa. Pani Helena Górska - cyt.„ Moja mamusia, moja babcia tę tradycję trzymały” rokrocznie czerpie ze źródełka wiaderko wody i pomimo, jak sama mówi, coraz mniejszej siły zanosi go do domu. Pani Pelagia Kuczyńska- cyt. „ Od dziecka tu chodzę i jeszcze jednego roku nie opuściłam. Tak to jest we mnie zakodowane, że nie umiałabym żyć bez tego dnia” obecnie nie wyobraża sobie Wielkiego Piątku bez rannego milczenia w trakcie przenoszenia magicznej wody do domu. O tradycji i jej kultywowaniu opowiedziała Pani Marzena Kuczyńska – cyt. ”Chciałabym, aby kiedyś nad to źródełko mój syn przyprowadzał swoje dzieci. To jest piękny i szczególny zwyczaj”.


W udostępnionym przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Rakowie „Przeglądzie Rakowskim” Nr 21/2004 w artykule „Wierni tradycji” wspomniany jest stary rakowski obyczaj obmywania przy źródełku. Na zamieszczonym zdjęciu widoczni są mieszkańcy Rakowa nabierający wodę ze źródełka. Warto przy tym zaznaczyć, że są to mieszkańcy w różnym wieku, także dzieci co gwarantuje przetrwanie tradycji i obyczaju przez następne pokolenia.

 

O zwyczaju wspomniała też Pani Agnieszka Zwierzyńska na antenie Telewizji Kielce w cyklicznym programie pn „Telewizja Balkonowa” poświęconym Gminie Raków.

 

Informacja własna

Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie.

 

Artykuł powstał przy wykorzystaniu materiałów z Gminnej Biblioteki Publicznej.

 

 

Wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych życzy Kierownik i pracownicy Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie.