Mnóstwo ciekawych przeżyć i ćwiczeń teatralnych z udziałem grupy młodzieży uczestniczącej w projekcie „Zabawny teatr- rzecz o sztuce oczami młodzieży” realizowanym przez Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie w partnerstwie z Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Świetlicą Wiejską „Tęcza” finansowanym ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży za nami. |
Słowem właściwa, bardzo dobra energia została uwolniona i udziela się innym, stanowiąc jednocześnie inspirację w działaniu. Za nami także kilka przyjemnych wydarzeń: m.in.: prezentacja projektu przez chętne uczestniczki wspólnie z koordynatorem podczas Sesji Rady Gminy oraz wywiad z koordynatorem na stronie:www.rownacszanse.pl.
Podczas sześciu już spotkań warsztatowych poświęconych – poznaniu ruchu scenicznego, ćwiczeń pozwalających na doskonalenie dykcji, praca z kamerą w roli konferansjera, interpretacja tekstu połączona z odgrywaniem scenek przez uczestników oraz praca nad scenariuszem spektaklu- młodzież zdobyła wiele cennych wskazówek w kontekście interpretacji zadanych etiud udzielonych przez profesjonalną aktorkę -Panią Ewę Lubacz z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Dodatkowo w zakresie właściwej i skutecznej komunikacji, współpracy w grupie i otwartości na innych. Wkrótce ostatnie szlify i wybór ostatecznej wersji scenariusza połączony z podziałem na role. Doskonalenie ról i aranżacja całości to działania zaplanowane na maj. Jednak jeszcze w kwietniu młodzież weźmie udział w roli widza i obejrzy spektakl teatralny pt: ”STÓPKLATKA” –W. Gombrowicza według aranżacji i reżyserii Pani Ewy Lubacz w wykonaniu młodzieży licealnej z Kielc. Spektakl odbędzie się 17 kwietnia 2011r. o godzinie 18.00 w Teatrze Zbożowym Fundacji Studia TM w Kielcach. To rodzaj bonusa w projekcie dla uczestników za ich pełne zaangażowanie i dodatkowo możliwość poznania nieco starszych rówieśników w spektaklu przygotowanym także w ramach warsztatów teatralnych. Przed nami również zaplanowany na maj wyjazd do Teatru Starego w Krakowie. Na przełomie czerwca i lipca premiera spektaklu lokalnej społeczności, dodatkowo w lipcu podsumowanie projektu zorganizujemy przy ognisku integracyjnym.
W podsumowaniu myślę, że warto dodać kilka spostrzeżeń, informacji zwrotnych uzyskanych w trakcie warsztatów od uczestników:
- Podczas warsztatów mogę dostrzec swoje zdolności aktorskie,
- „Mogę się nauczyć jak zachowywać się na scenie”,
- Uczę się prawidłowo uwalniać swoje emocje na scenie,
- Uczę się otwarcia na innych,
- Uczę się rozumienia innych bez oceniania,
- Mogę kreować swoją osobowość i wydobywać z siebie emocje dotychczas mi nieznane,
- Uczę się stosować komunikat „ja”,
- Przyjmuję krytykę konstruktywną,
- Rozwijam swoje zainteresowania,
- Aktywnie uczestniczę w projekcie poprzez udział w działaniach,
- Nie wstydzę się występów na scenie,
- Sami dajemy sobie szansę poprzez zaangażowanie (skupienie, czynny udział i słuchanie się wzajemnie),
- Doświadczenie zdobyte w trakcie warsztatów możemy wykorzystać w przyszłości,
- Lepiej poznajemy siebie nawzajem,
- Właściwie się komunikujemy,
- Spełniamy swoje marzenia,
- Mamy szansę pracy z profesjonalnym aktorem.
Koordynator projektu wraz z uczestnikami.