Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

Spektaklem - medytacją „Jak wartownik, co winnicy strzeże” samorząd powiatu kieleckiego uczci beatyfikację Jana Pawła II.


Patronat nad koncertem objął Ordynariusz Diecezji Kieleckiej - Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan.

 


 


Premiera widowiska odbędzie się w sobotę, 30 kwietnia (czyli w wigilię beatyfikacji Papieża- Polaka) w Klasztorze Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu o godz. 18.00.


Wstęp jest wolny.


Autorem pomysłu scenicznego i muzyki jest Piotr "Kuba" Kubowicz z „Piwnicy pod Baranami”, krakowskiemu artyście towarzyszyć będą: Joanna Kasperek (aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Andrzej Nowak (instrumenty klawiszowe), Wiesław Wilczkiewicz (gitara) oraz chóry: Towarzystwa Przyjaciół Bielin Sabbaton, Chór Szkolny Cantata z Chęcin, Chór Męski „Chorał” przy Sanktuarium  Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie.


- Spektakl powstał w oparciu o tekst "Testamentu" Jana Pawła II oraz kompozycje Piotra "Kuby" Kubowicza do utworów Ignacego Krasickiego, Czesława Miłosza, księdza Wacława Oszajcy, Rainera Marii Rilkego, Mariana Janusza Kawałko i Jana Gajzlera - mówi Marzena Michałowska – Kowalik, współautorka koncertu. – Sięgamy po autorów, których cenił i czytał Jan Paweł II oraz  utwory związane ze Świętym Krzyżem. Ten spektakl to wspólne dzieło krakowskiego barda oraz naszych chórów, które z wielkim entuzjazmem przystąpiły do pracy.


Prologiem spektaklu będą pieśni religijne wykonane przez chóry, do których dołączą soliści.


Zamysłem autora pomysłu scenicznego było pragnienie ukazania  spektaklu w formie swoistej medytacji, modlitwy przed beatyfikacją Ojca Świętego .” Wszystkie utwory, które usłyszymy dotyczą życia, wiary, zwątpień, miłości, poszukiwania i doskonale komponują się z Testamentem Jana Pawła II. W warstwie muzycznej pobrzmiewają wątki chorałowe, prawosławne, bluesowe, balladowe, rockowe, choć przede wszystkim jest to poezja śpiewana”- jak mówi sam autor- Pan Piotr Kubowicz.

Piotr „Kuba” Kubowicz – kompozytor, krakowski bard związany z „Piwnicą pod Baranami”, absolwent Akademii Muzycznej Wydziału Wokalno – Aktorskiego w Gdańsku. Laureat III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antoniego Dworaka w Karlovych Varach. Był solistą Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Wiedeńskiej Opery Kameralnej. Pomysłodawca i twórca muzyki do spektaklu pt. "Godzinki" do wierszy Rainera Marii Rilkego, Współtwórca spektaklu muzycznego „Akwarelki świętokrzyskie”, który powstał do tekstów Jana Gajzlera.


Joanna Kasperek – aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, przez wiele sezonów związana z legendarną grupą teatralną Towarzystwo Wierszalin. Początek kariery zawodowej to Viviana w "Merlinie" wg Tadeusza Słobodzianka, którą  miesięcznik TEATR określił ją mianem "najlepszy debiut sezonu". Dwukrotnie zdobywała główną nagrodę aktorską za role Cyganichy w "Pasji Zabłudowskiej" i Kłoski w "Prawieku" podczas Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest laureatką nagrody głównej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Brała udział w realizacji projektów niezależnych i międzynarodowych (np. "Narodziny Jezusa na Dworcu Centralnym", "Hotel pod Aniołem").


Wiesław Wilczkiewicz - gitarzysta i kompozytor z Krakowa. Współzałożyciel zespołu "Dżamble", długoletni muzyk orkiestry "Alex Band", nagrał wiele płyt w Polsce i zagranica. W 1986 r. na festiwalu Midem w Cannes otrzymał wyróżnienie za jedną ze swoich kompozycji pt. "Kasztanowi", który zyskał międzynarodową popularność. W 1988 r. nagrał płytę "Infinity" wraz z Barbarą Moore.


Andrzej Nowak – muzyk, znakomity instrumentalista klawiszowy, związany z krakowską „Piwnicą pod Baranami”, autor pierwszego „Piwnicznego” hymnu – „Niebieska patelnia”. współpracował m.in.  z Marylą Rodowicz  oraz Czesławem Niemenem.


Chór Sabbaton – działa przy Towarzystwie Przyjaciół Bielin, ma na swoim koncie wiele występów, nie tylko na imprezach gminnych, ale i wojewódzkich, zdobywał nagrody na prestiżowych konkursach. Powstał w 2008 r., tworzy go 31 osób  od 16 do 55 roku życia; chórem kieruje - Aneta Maruszak. "Sabbaton" promuje skarby tradycyjnej muzyki ludowej, wykonuje utwory w nowych, chóralnych aranżacjach.


Chór Szkolny Cantata – działa przy Gimnazjum nr 1 w Chęcinach, prowadzony jest przez Edytę Bobryk. Chór tworzą dziewczęta, które swoimi występami uświetniają ważne uroczystości (m.in. koncert papieski we wrześniu 2010 r. w Chęcinach). Chór może pochwalić się wieloma sukcesami m.in. drugim miejscem na festiwalu kolęd oraz wyróżnieniem  na Festiwalu Pieśni Wielkopostnych.


Chór Męski „Chorał”- działa przy Sanktuarium  Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie. W skład grupy wchodzą panowie w różnym wieku. Są wśród nich przedsiębiorcy, handlowcy, nauczyciele, rzemieślnicy, rolnicy, uczniowie i emeryci. Bogaty repertuar i poziom wykonania sprawiają, że chór męski z Rakowa jest dobrze znany w całym regionie

Na spektakl „Jak wartownik, co winnicy strzeże” złożą się:

  • „Do myśli" Biskupa Ignacego Krasickiego,
  • "Jasności promieniste" Czesława Miłosza,
  • "Nocny telefon", "Powiedź mnie Panie, do Arkadii"  Mariana Janusza Kawałko,
  • "W klasztorze świętokrzyskim" Jana Gajzlera,
  • "Kiedy stanę przed Tobą" księdza Wacława Oszajcy,
  • wiersze z tomu "Stundenbuch" Rainera Marii Rilkego w tłumaczeniu Mariana Janusza Kawałko "Hymn", "Żyję jak wiek", "Tu niczym są, są bogactw zaprzeczeniem", "Ty wzrok odbierzesz mi, a dojrzę Cię", "Znowu Cię wołam, jasny Panie", "Troskliwość jego jak magiczny duch", "Gdy umrę w Tobie, co się stanie", "Jak wartownik, co winnicy strzeże".
  • wiersze Jana Gajzlera.

 

Materiały w części pochodzą ze strony internetowej: www.powiat.kielce.pl