Z tym hasłem pan Stanisław Malanowicz prezentował pieczoną gęś w X edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Konkurs miał miejsce w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni w trakcie uroczystości pod nazwą „Zielone Świątki”. Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. |
W finale konkursu brały udział 42 produkty w kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, napoi i nalewek.
Gościem konkursu był pan Grzegorz Rusak, prowadzący program telewizyjny propagujący tradycyjne przepisy z udziałem produktów najwyższej jakości i rodzimego pochodzenia.
Rakowska gęś jest nierozerwalnie związana z Rakowem. Już dziadkowie pana Stanisława, państwo Anastazja i Antoni Okólscy otworzyli karczmę, w której serwowali swoim gościom gęsinę. Tradycję tę kultywuje, stosując niezmiennie ten sam przepis, pan Stanisław Malanowicz, który otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową za uczestnictwo w konkursie.
W kategorii produktów pochodzenia zwierzęcego zwyciężyła kiełbasa smerdyńska. Wśród prezentowanych produktów można było znaleźć; „syr spod łysicy”, „słoninę z soli”, „chleb z marchwi”, „nalewkę orzechową”, „nalewkę dębniacka na suszonych śliwkach” i wiele wiele innych smakołyków.
Udział w konkursach kulinarnych pozwala zapromować swój region, gospodarstwo agroturystyczne, Koło Gospodyń Wiejskich, a także osobę.
Wszystkich zachęcamy do udziału w podobnych konkursach, a panu Stanisławowi Malanowiczowi gratulujemy i życzymy ogromnej ilości gości chętnych do skosztowania jego gęsi.
Wierzymy, że w kolejnych edycjach konkursu nie zabraknie przedstawicieli naszej gminy, którzy znani są z przyrządzania tradycyjnych potraw.
Krystyna Jóźwik
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie.
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie.