Okres zimowy kojarzymy z białym krajobrazem i śliskimi nawierzchniami dróg, ulic i chodników. W poczuciu wspólnej odpowiedzialności mobilizujemy się do zminimalizowania, likwidacji śliskości i zapewnienia bezpieczeństwa korzystających z ciągów komunikacyjnych. Pragnę przypomnieć mieszkańcom Gminy Raków o ustawowym obowiązku odśnieżania chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Konieczne jest także posypywanie chodników piaskiem, a także usuwanie z dachu zwisających sopli lodu i śniegu.
Powyższe wynika z art. 5 ust 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2020 poz. 1439) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;
Poprzez tzw. właścicieli nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością (art. 2 ust. 1 pkt. 4 w/w ustawy).
Nie uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości stanowi wykroczenie w myśl art. 145 ustawy z dnia 20 maja 1971r – Kodeks wykroczeń – (tj. Dz. U. z 2019, poz. 821 ze zm.) podlega karze grzywny.
Na tym jednak odpowiedzialność się nie kończy. W razie bowiem wypadku, jeżeli dojdzie do niego na skutek nieodśnieżenia chodnika, właściciel ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadzie winy na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego.