Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

gts logo nowe

Od listopada 2019 do końca października 2020 roku Gminne Towarzystwo Sportowe wraz z Zespołem Szklono Przedszkolnym w Rakowie mogło wspólnie realizować projekt pt. Rakowska Akademia Fundacji PZU.

Celem realizowanego projektu było wyrównanie szans edukacyjnych dzieciom i młodzieży zamieszkującej tereny wiejskie – szczególnie uczniom Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rakowie - poprzez organizację profesjonalnych pozalekcyjnych zajęć i warsztatów rozwijających wiedzę, zdolności, talenty, zainteresowania umiejętności społeczne i kluczowe uczniów.

W ramach realizowanego projektu uczestnicy mogli brać udział w różnorodnych zajęciach i warsztatach. W ramach projektu zorganizowano:
Warsztaty historyczne „Na skrzydłach Orła Białego” Podczas realizowanych warsztatów uczestnicy mogli rozwinąć swoje zainteresowania i wzbogacić wiedzę z zakresu historii własnego kraju – Polski. Dla uczestników warsztatów zorganizowano wyjazd edukacyjno – historyczny do Muzeum Narodowego w Krakowie oraz do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Działanie projektowe zakładało również organizację 1 testu wiedzy historycznej.

Wrażenia jednego z uczestników wyjazdu:
16.listopada razem z koleżankami i kolegami ze szkoły byłem na wycieczce w Krakowie. Pierwszy raz byłem w Muzeum Armii Krajowej. Bardzo dużo dowiedziałem się o Polskim Państwie Podziemnym o losach żołnierzy podczas II wojny światowej, a także o młodzieży walczącej w obronie ojczyzny. W muzeum zobaczyłem dużą kolekcje broni, amunicji, mundurów i wyposażenia żołnierza i partyzanta. Jest tam tez dużo dokumentów, fotografii i filmów, które potwierdzają wszystko co się wtedy działo. Nie zdawałem sobie sprawy jak było im ciężko walczyć i ginąć za nasz kraj. Brałem udział w bardzo ciekawych warsztatach w których można było wypisać sobie kennekarte. Zwiedziłem też Muzeum Narodowe, i widziałem tam chyba rzeczy z wszystkich epok. Najwięcej jest tam różnego rodzaju dzieł sztuki, obrazów, broni, wyposażenia domu ,ubrań z różnych epok, biżuterii, porcelany, nawet koń z całym wyposażeniem uzbrojenia wojownika na bitwę. Wycieczka bardzo mi się podobała , bardzo dużo się dowiedziałem i na pewno wykorzystam tę wiedzę na lekcji historii.
Marcel

Warsztaty muzyczne „Zabawy ze śpiewem i muzyką”
Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na muzykę oraz nauka i doskonalenie umiejętności gry na instrumentach muzycznych – gitarach. Działanie miało na celu również rozwijanie wyobraźni muzycznej, poczucia rytmu, kształcenie głosu oraz rozwijanie pasji muzycznych. W ramach działania zorganizowano koncerty muzyczne: Koncert Kolęd i Pastorałek, Koncert pieśni i przyśpiewek ludowych oraz koncert pieśni papieskich.

Zajęcia matematyczne „Lubię matematykę”
Celem zajęć było rozwijanie wiedzy i umiejętności matematycznych i minimalizowanie barków edukacyjnych uczestników. Do realizacji zajęć zakupiono niezbędne wyposażenie w postaci matematycznych gier edukacyjnych, które posłużyły również do relacji zabaw matematycznych dla uczestników zajęć.

• Warsztaty edukacji teatralnej „Arlekin”
Warsztaty miały na celu rozwój osobowości uczestników. Podczas warsztatów uczestnicy mogli wzbogacić swoje umiejętności, wyćwiczyć pamięć i opanować lęk przed wystąpieniami. Podczas warsztatów uczestnicy mogli w różnorodnych zabawach ćwiczyć dykcję i głos, przełamać lęki w zabawach. Warsztaty miały również na celu rozwijanie wyobraźni podczas różnych zabaw np. z teatrem cieni. Działania miały również na celu wzbogacić wiedzę uczestników z zakresu świata teatru, etykiety teatralnej oraz o pracy aktora. Rezultatem działań teatralnych było wystawienie spektakli teatralnych pierwszy z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz z okazji nadania im. Św. Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Rakowe. W sierpniu 2020 roku dla uczestników działań zorganizowano wyjazd edukacyjny do Teatru Groteska w Krakowie.

Wrażenia z wyjazdu jednej z uczestniczek
W dniu 23 sierpnia 2020 roku w ramach projektu „Rakowska Akademia Fundacji PZU” wybraliśmy się do na spektakl teatralny do Teatru Groteska w Krakowie. W ramach wizyty w teatrze zobaczyliśmy teatralną wersję „Kota w butach”. W czasie spektaklu na Sali panowała cisza i skupienie przerywane czasem wybuchami śmiechu wszystkich dzieciaków. Aktorzy wspaniale wścielili się w odgrywane role bohaterów bajki Charlesa Perraulta. Bardzo podobała mi się rola głównego bohatera bajki – kota w butach, którego wspaniale odgrywała aktorka, dodatkowo pięknie śpiewane piosenki i barwne kostiumy teatralne urozmaicały spektakl. Przedstawienie bardzo mi się podobało. Z chęcią raz jeszcze wybrałabym się do teatru.
Zuzanna

• Zajęcia sportowe „Aktywni dla zdrowia”
Celem zajęć było wspieranie rozwoju i sprawności fizycznej uczestników. Działania sportowe umożliwiały uczestnikom udział w działaniach rozwijających koordynacje orz umiejętności z zakresu różnych dyscyplin sportowych: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, czy biegów na różnych dystansach. W ramach działania zorganizowano I Bieg Terenowy dla Niepodległej, Szkolną Mini Olimpiadę na której uczestnicy działań sportowych rywalizowali w różnych biegach m.in. terenowych, przez płotki oraz w grach zespołowych.

• Warsztaty polonistyczne i czytelnicze „Pracownia wyobraźni”
Warsztaty polonistyczne i czytelnicze również cieszyły się zainteresowaniem ze strony uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie. Działania podejmowane w ramach warsztatów miały na celu
w pierwszej kolejności wyrównać deficyty wiedzy. Zajęcia czytelnicze umożliwiły promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Do realizacji działania zakupiono najciekawsze gry edukacyjne związane z gramatyką i ortografią języka polskiego oraz różnorodne książki edukacyjne.

• Warsztaty językowe „Smart kids”
Podczas warsztatów uczestnicy mogli nadrobić zaległości gramatyczne związane z językiem angielskim oraz wzbogacić swoją wiedzę o Anglii. Do realizacji działania zakupiono książki, słowniki, poradniki edukacyjne do nauki języka angielskiego oraz edukacyjne gry językowe. Warsztaty umożliwiały również organizowanie wśród uczniów akcji promujących język angielski i kulturę anglojęzyczną. Uczniowie przygotowywali plakaty oraz prezentacje multimedialne o Anglii, jej najciekawszych zabytkach, zwyczajach i postaciach.

• Zajęcia szachowe „Szach Mat”
Celem działania było nabycie umiejętności logicznego myślenia i zdobycie umiejętności gry w szachy. W ramach działania realizowano zajęcia szachowe, na które zakupiono zestawy szachowe oraz przeprowadzono rozgrywki turniejowe i quizy dla uczestników zajęć.

• Zajęcia sportowe z zakresu fitnessu oraz tańca nowoczesnego „Fit Jump Dance”
W ramach prowadzonych zajęć zorganizowano zajęcia z nauki tańca nowoczesnego oraz zajęcia sportowe na trampolinach. W ramach uczestnicy zajęć mieli możliwość odwiedzić park trampolin w Kielcach.

W dniu 25 sierpnia w ramach projektu „Rakowska Akademia Fundacji ZU” wybraliśmy się na wycieczkę do Parku Rozrywki FlySky w Kielcach. Dla większości uczestników była to pierwsza wizyta w tym miejscu, dlatego tez zostaliśmy odpowiednio przeszkoleni przez instruktorów z zasad bezpieczeństwa funkcjonujących w parku. Podczas korzystania z urządzeń parku mogliśmy spróbować swoich sił w skakaniu na ogromnych trampolinach, skoków z różnych wysokości, oraz korzystać z innych atrakcji np. toru przeszkód. Świetnie się bawiliśmy. Bieganie, skakanie to super zabawa – to coś co dzieci lubią najbardziej. Na zakończenie dnia zmęczeni ale bardzo szczęśliwi wracaliśmy do domu. To była jedna z fajniejszych wycieczek na jakiej byłam.
Zuzanna

Działania projektowe umożliwiły zniwelowanie niedostatków edukacyjnych uczestników z rożnych dziedzin edukacyjnych - matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, historii. Umożliwiły uczestnikom wzbogacenie wiedzy o historii Polski, kulturze Wielkiej Brytanii, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania części uczniów czytelnictwem, umożliwiły rozwijanie umiejętności teatralnych, szachowych, muzycznych i wokalnych - uczestnicy mogli odkryć nowe pasje i wzbogacić swoje zainteresowania.

Działania projektowe były znakomitym sposobem spędzania wolnego czasu w sposób pożyteczny dla siebie, które umożliwiły wzrost wiedzy, umiejętności i pewności siebie u uczestników. Poprzez realizację działań sportowych, zajęć na trampolinach oraz zajęć z tańca nowoczesnego umożliwiliśmy dzieciom i młodzieży udział w aktywnych, prozdrowotnych formach działań promujących aktywność, ruch oraz zdrowy styl życia.

P.Szewczyk

Partner Fundacja PZU

logo fundacja duze podstawowe poziomprawa RGB