„Folklor to wiedza ludu, która pokazuje naszą historię, naszą tradycję, rodzinę. Zakorzenia nas w naszej najbliższej społeczności, daje możliwość wielopokoleniowej wymiany. Rozwija w dzieciach i młodzieży więź ze swoją najbliższą okolicą i regionem, uczy patriotyzmu i dumy z miejsca w którym się żyje.”
Zespół Rakowskie Fijołecki powstał z troski o to, by dzieci naszej gminy rozwijały się artystycznie i wzrastały w duchu miłości do kultury narodowej i folkloru.
Stworzenie przez władze gminy tj. Panią Wójt Alinę Siwonię, a także Panią Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Bożenę Suchojad przestrzeni i możliwości do podjęcia przeze mnie pracy z dziećmi w zespole folklorystycznym założonym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rakowie, uważam za bardzo cenne dla nas wszystkich działanie.
Wielu osobom wydaje się, że takie zespoły to obciach. Tymczasem jest to sztuka przez duże „S”. Dzieci mają sposobność rozwoju emisji głosu, ruchu scenicznego, pewności siebie. Rozwijają świadomość narodową, wrażliwość na piękno, estetykę. Uczą się postaw obywatelskich i wartości humanistycznych. Uczestniczą w życiu społeczeństwa i środowiska.
13 marca 2016 r. Rakowskie Fijołecki brały udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych-Dziecięca Estrada Folkloru w Wojewódzkim Domu Kultury w Kiecach. Młodzi artyści debiutowali pośród zespołów już doświadczonych i reprezentujących wysoki poziom artystyczny. Pomimo to zespół został zauważony i oceniony jako posiadający wielki potencjał muzyczny i energię. Doświadczenie to, jest dla nas niezwykle kształcące. Wyjazd dostarczył nam wielu pozytywnych emocji i zachęty do dalszego muzykowania. Wielkie brawa dla wspaniałych Fijołecków!!
Magdalena Wojsa