Na tegoroczne ferie zimowe do Zakopanego wyjechała 46 osobowa grupa dzieci i młodzieży z województwa świętokrzyskiego. Nasz turnus został zakwaterowany w Kompleksie Wypoczynkowym Pod Modrzewiami, usytuowanym w pięknej i najstarszej dzielnicy Zakopanego - Olcza Mrowce. Bliskość Stoku Harenda pozwalała na częste korzystanie z lodowiska, skąd przez kamerkę internetową rodzice i koledzy mogli obserwować nasze wesołe zmagania z nauką lub doskonaleniem umiejętności jazdy na łyżwach.
Najmłodsi oddawali się przyjemności zjazdów na saneczkach i "jabłuszkach". Wśród licznych atrakcji znalazły się m.in. częste zwiedzanie Krupówek oraz spacery pod Wielką Krokiew, gdzie trwały przygotowania do Pucharu Świata, wjazd na Gubałowkę, skąd mogliśmy podziwiać uroki gór i ich bezkresne piękno.
Niezapomniane wrażenie na uczestnikach wywarła wycieczka do Kościoła Ojców Opatów, w którym to znajduje się ruchoma szopka. Stanęła tam po raz pierwszy 25 grudnia 1953 roku, a jej inicjatorem był O. Fulgenty Dębski. Przedstawia ona miasteczko Betlejem, wraz z jego codziennym życiem, a drewniane figurki ukazują postaci wszystkich zawodów - cieśli, kowala, kołodzieja. Od niedawna szopka wzbogacona o postaci: pasterza strzygącego owce, sprzedawcę owoców, stolarza i inne. Twórcą pierwszych rzeźb był Władysław Kuś, obecnie wielu twórców ludowych podarowuje nowe figurki czy domki do szopeczki. Rzeźb nadal przybywa i jest ich już ponad 90. Ciepłe przyjęcie tutejszego księdza i opiekuna Kościoła Ojców Opatów było tak serdeczne, że nasi uczestnicy "od serca" zaśpiewali wspólnie kilka kolęd, wzbudzając podziw turystów.
W turnusie zimowiska nie mogło zabraknąć nauki na nartach. Nasza wymagająca instruktorka przekazała cenne uwagi dotyczące nie tylko nauki bezpiecznego zjazdu ze stoku, ale i bezpiecznego upadku. Potem szło już na prawdę jak z płatka, a raczej jak z górki. Na Perdałówce oddawaliśmy się zabawie w najlepsze, pomimo dość mroźnego popołudnia aż do zmierzchu. Oświetlone stoki i nasi uczestnicy – obrazek wspaniałej zabawy i radości.
Nie mogliśmy przejść obojętnie obok Manufaktury Słodyczy. Ten zniewalająco cukierkowy zapach pokusił uczestników, by zajrzeć do środka. Proces wyrobu masy, z której wycina się cukierki i formułuje lizaki nie trwa długo a to tylko dlatego, że masa szybko stygnie i twardnieje.
W wieczorowych porach czas umilały liczne konkursy oraz taneczne dyskoteki. Dużo radości wzbudziły „Śluby kolonijne”. Mag imprezy przypieczętował związek chętnych par, które przysięgą zobowiązały się do życzliwości i serdeczności drugiej osobie, aż do końca trwania turnusu. Serdeczności i grzeczności było bardzo dużo, wszak miło było podczas zejścia na śniadanie czy kolację mieć suto zastawiony stolik.
Najmłodsi uczestniczyli w konkursach nt. bezpiecznych zabaw zimowych, konkursie czystości, wykonywali piękne kolorowanki podarowane przez KRUS w Kielcach. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z pracownikami OSP Olcza Mrowce. Przygotowany przez młodych Ochotników Straży Pożarnej pokaz sprzętu i wyposażenia wozu bardzo wszystkich zainteresował. Mogliśmy zobaczyć wnętrze wozów strażackich oraz podziwiać najstarszy wóz, zachowany w pięknym stanie, będący eksponatem. Po tak wspaniałym spotkaniu wśród naszej młodzieży było jednak kilkoro chętnych by w przyszłości podjąć się tak trudnej pracy w zawodzie strażaka.
W bliskim sąsiedztwie z naszym Ośrodkiem Wypoczynkowym było Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, do którego udaliśmy się na Mszę świętą oraz Koncert Kolęd - "Kędyż Go szukać?". Był to przepiękny wieczór, pełen radości i zadumy. Barwne widowisko tworzyła muzyka, gdzie pastorałki te dawne i te nowo napisane splecione były w jedną myśl, by znaleźć Boga narodzonego w Betlejem i odkryć go w swoim wnętrzu. Wśród artystów podziwialiśmy znanych aktorów Dariusza Kordka oraz Przemysława Brannego, Łukasza Lecha oraz Magdalenę Piotrowską i Annę Sokołowską-Alabrudzińską, którym towarzyszył zespół instrumentalny.
Zimowisko zwieńczył pobyt w Aquaparku – niesamowite - za oknami padał śnieg, a my kąpaliśmy się i zjeżdżaliśmy z rur, w najlepsze.
Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wyjazdu dzieci i młodzieży serdecznie dziękuję. Serdeczne podziękowania kieruję przede wszystkim do Częstochowskiego organizatora zimowiska, Wójt Gminy Raków - p. Aliny Siwonia, p. Dariusza Jóźwika, Kierownik Wydziału Ubezpieczeń KRUS w Kielcach p. Małgorzaty Szablej, firmy przewozowej.
Podziękowania składam rodzicom za miłe słowa i serdeczność w stosunku do kadry zimowiska. Dowody wdzięczności ze strony rodziców, pod moim adresem dają mi motywację do kolejnych przygotowań wyjazdu, nie tylko dla dzieci i młodzieży z naszej gminy, ale dla wszystkich chętnych z terenu województwa świętokrzyskiego. Dziękuję: wychowawcom sprawującym opiekę i realizującym program kulturalno-oświatowy, pracownikom OSP Olcza Mrowce oraz gospodarzom Ośrodka Pod Modrzewiami za wspaniałą atmosferę oraz pyszne wyżywienie.
Dzieci i młodzież zapraszam i zachęcam do udziału w kolejnych wyjazdach wakacyjnych oraz zimowiskach.
Kierownik zimowiska Beata Kudłacz