Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

 

 

Prace  nad wnioskiem o wpis „Rakowskiego Ziemniaka Pieczonego” na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęły  się pod koniec 2009   roku. Wnioskodawcą  jest Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie.

 


 


Przy współpracy z Sołtysem wsi Dębno Panem Andrzejem Czechem zostało  przeprowadzonych 17  ankiet etnograficznych z najstarszymi mieszkańcami Dębna a także  Rakowa i  okolic, o średniej wieku 70 lat. Ankiety miały na celu udokumentowanie długoletniej  tradycji pieczenia ziemniaków w Dębnie - ponad  dwudziestopięcioletniej. 


Ponadto do przygotowania wniosku wykorzystane zostały materiały udostępnione przez Panią Danutę Król – Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie w postaci informacji prasowych zamieszczanych na przestrzeni lat  w „Kronikach Rakowskich”, „Przeglądach Rakowskich”, „Gazecie Wyborczej”. Monitoringiem i koordynacją działań zajmuje się Pani Agnieszka Zwierzyńska – Kierownik Centrum, lecz nieoceniona jest merytoryczna pomoc wielu osób, w tym w szczególności: Pani dr. Elżbiety Szot Radziszewskiej – Kierownika Działu Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej, opiniującej przeprowadzone ankiety oraz doradztwo  Pani Barbary Kubiec - Govender z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a także wskazówki Pani Joanny Karwackiej ze  Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz współpracy pana Sławomira Stanka z Urzędu Gminy w Rakowie.


Po długich staraniach w  dniu 12 kwietnia 2011 roku odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach posiedzenie Rady ds. Produktu Tradycyjnego i Regionalnego Województwa Świętokrzyskiego,  z udziałem Pani Agnieszki Zwierzyńskiej  i Pani Krystyny Jóźwik  z Centrum. Komisja wysłuchała uzasadnienia i obejrzała przygotowaną prezentację multimedialną zawierającą argumenty potwierdzające długoletnią tradycję pieczenia ziemniaków w Dębnie podczas uroczystości pod nazwą „W dzień Świętej Tekli ziemniaki będziem piekli”. W prezentacji uwagę Komisji przyciągnęła zmieniająca się ranga uroczystości na przestrzeni wielu  lat,  aktualnie jest to  uroczystość religijno–obyczajowa.


W formie wycinków artykułów prasowych pokazano czasy, gdy ziemniaki piekli sami mieszkańcy Dębna, by z  biegiem lat w owej tradycji udział  brało kilka  tysięcy osób. Dziś wiadomo, że tradycja wspólnego pieczenia ziemniaków w Dębnie stała się elementem życia kulturalnego mieszkańców gminy kultywujących tradycje swoich rodziców i dziadków. Bardzo ważną informacją było podkreślenie współpracy społeczności lokalnej oraz instytucji w przygotowywaniu obrzędu i tradycji wspólnego pieczenia ziemniaków, tradycji integrującej wielopokoleniowe rodziny, mieszkańców oraz udział w niej najmłodszych dzieci i młodzieży, często występujących w podwójnej roli: artystów na scenie i uczestników uroczystości.


Przedstawiciele Rady mieli możliwość skosztowania „Rakowskiego Ziemniaka  Pieczonego”. Pan Piotr Żołądek – Członek Zarządu  Województwa Świętokrzyskiego potwierdził. w swojej wypowiedzi zaangażowanie mieszkańców gminy Raków, dzieci i młodzieży w rokrocznym kultywowaniu tradycji i obrzędów swojej „Małej Ojczyzny”. Rada ds. Produktu Tradycyjnego i Regionalnego pozytywnie zaopiniowała wniosek o wpis na Listę Produktu Tradycyjnego „Rakowskiego Ziemniaka Pieczonego”.


Wyrażam nadzieję, że po uzyskaniu pozytywnej opinii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Rakowski Ziemniak Pieczony” będzie obok „Rakowskiego Dzionia” ważnym produktem tradycyjnym Gminy Raków. Produktem, który nie jest wytwarzany w celach handlowych a wywodzi się z długoletniej tradycji i obrzędowości kultywowanej niezmiennie  przez mieszkańców.


Oprócz „Rakowskiego Ziemniaka Pieczonego” o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych ubiegało się: „Masło Jędrzejowskie” i „Szczodroki”, również pozytywnie zaopiniowane przez Radę. / www.sejmik.kielce.pl /.

 

Krystyna Jóźwik – Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie