„Ziemniak prawdziwie wzorcowy” pod takim tytułem 13 czerwca 2011r. pojawił się artykuł w „Echu Dnia” informujący o wpisie „Rakowskiego ziemniaka pieczonego” na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dniem 8 czerwca 2011r. |
To wyróżnienie znalazło także odzwierciedlenie w postaci przyznania przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego- Adama Jarubasa – Laura tradycji przyznanego „Rakowskiemu ziemniakowi pieczonemu”- produktowi tradycyjnemu.
Laur tradycji z rąk Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Pana Marka Gosa odebrała Pani Agnieszka Zwierzyńska- Kierownik Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego podczas Wojewódzkiego Finału- XI edycji konkursu kulinarnego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów” 12 czerwca 2011r. w Tokarni.
Wniosek o rejestrację produktu mającego ścisły związek z doroczną uroczystością religijno- obyczajową organizowaną pn:” W dzień Św. Tekli ziemniaki będziem piekli” powstał w Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego. Pierwszym bardzo ważnym etapem działań było przeprowadzenie wywiadów z chętnymi mieszkańcami Dębna. Powstało w efekcie 17 sztuk kwestionariuszy do badań etnograficznych dotyczących pochodzenia i historii produktu rolnego przygotowanych z udziałem Pani Krystyny Jóźwik- pracownika Centrum we współpracy z Panią Joanną Karwacką z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kielcach. Wywiadów udzielili mieszkańcy w wieku od 91 do 59 lat.
Ostatecznie wniosek wraz z kompletem załączników między innymi w postaci: kwestionariuszy, wycinków prasowych, artykułów z Kroniki Rakowskiej czy fotografii trafił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod koniec maja 2010r.
12 kwietnia 2011r. odbyło się posiedzenie Rady ds. Produktu Tradycyjnego i Regionalnego Województwa Świętokrzyskiego, podczas którego odbyła się prezentacja produktu członkom Rady i jednogłośna akceptacja przez Radę wpisu „ Rakowskiego ziemniaka pieczonego” na Listę Produktów Tradycyjnych.
Długa lecz właściwa droga prowadzi dzisiaj do zbliżającego się wielkimi krokami kolejnego pieczenia połączonego z degustacją „ Rakowskiego ziemniaka pieczonego”.
Skosztować ziemniaka będzie można podczas uroczystości religijno – obyczajowej, która odbędzie się w tym roku 25 września 2011r. w Dębnie, w gminie Raków - wyjątkowej uroczystości i wyjątkowego ziemniaka prawdziwie wzorcowego.
XI edycja konkursu zakończyła się rozstrzygnięciem i wyłonieniem zwycięskich produktów ocenianych w czterech kategoriach:
I. Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego.
II. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego.
III. Napoje regionalne.
IV. Inne produkty regionalne w szczególności łączące produkty roślinne (np. farsze).
Gminę Raków reprezentowały dwa produkty:
-
chleb wiejski Pani Barbary Walkiewicz z Korzenna
-
wino z mniszka lekarskiego zgłoszone przez Koło Gospodyń Wiejskich w Szumsku- Panią Jadwigę Firmanty.
W kategorii napoje regionalne wyróżnienie otrzymało wino szumskie a poza laureatami konkursu pozostali uczestnicy otrzymali także upominki za promowanie tradycyjnych produktów i potraw, które mogą stanowić wizytówkę regionu i atrakcję turystyczną.
Organizatorami XI edycji konkursu pn. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przy współpracy Muzeum Wsi Kieleckiej.
Informacja własna
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie