Raków ariański stał się siedzibą Festiwalu Oratoryjno – Kantatowego za sprawą prof. Kazimierza Górskiego , który zapoczątkował tę formę muzykowania ku czci Matki Bożej – „Tota Pulchra es Maria” w roku 2007. Stowarzyszenie CAMERATA LUBELSKA pod czujnym okiem Prezes Barbary Górskiej – organizatorzy Festiwalu RAKOWSKIE DIVERTIMENTO im. K. Górskiego propagują inicjatywę wspierani przez władze wojewódzkie, lokalne, a przede wszystkim kościelne w tym roku miała piątą edycję.
|
„Śpiewem dwa razy się modlisz”
Cytując Mistrza Kazimierza Górskiego „I ZNOWU SUKCES !”
W życiu codziennym i artystycznym Kazimierza Górskiego , Matka Boska była przewodniczką i wsparciem, drogą do celu. To właśnie muzyka religijna , która towarzyszyła Mu przez całe życie i wzniosła Go na wyżyny sztuki interpretacyjnej była Jego posłannictwem . Społeczność rakowska miała możliwość podczas pierwszych koncertów festiwalowych usłyszenia wyśpiewanego piękna , które przeobrażało się w formę modlitwy pod ręką samego Mistrza i orędownika Rakowskiej Matki Bożej Cudownej Przemiany.
Tak pięknie rozpoczętą inicjatywę czujemy się w obowiązku kontynuować dalej co doprowadziło nas do realizacji V Festiwalu Muzyki Oratoryjno – Kantatowej im. Kazimierza Górskiego „RAKOWSKIE DIVERTIMENTO” w dniu 26 czerwca 2011r.
Rok rocznie festiwal poprzedza Msza Święta podczas, której można również usłyszeć wirtuoza muzyki organowej Pana Henryka Zacharskiego. Naukę muzyki rozpoczął w Salezjańskiej Szkole Organistowskiej w Przemyślu. Studia muzyczne ukończył w klasie organów prof. Jana Kucharskiego w PWSM w Łodzi. Już w czasie studiów bierze udział w Festiwalu Muzyki Organowej. Uczestniczył w Konkursie „Praska Wiosna”, gdzie wyróżnił się wykonaniem chorałów J.S. Bacha. Nagrywał dla Polskiego Radia. Jest organistą w kościele Św. Krzyża w Kielcach i wykładowcą w tamtejszym Diecezjalnym Studium Organistowskim.
Tegoroczny Festiwal był również debiutem dla zespołu dziecięcego „RAKOWSKIE WIOLINKI” pod dyrekcją Pani Magdaleny Wojsy. Zespół pokazał się z jak najlepszej strony nie zawiódł naszych oczekiwań – BRAWO PANI MAGDALENO!
Tegoroczna Msza Święta była koncelebrowana przez ks. Proboszcza Romana Dyląga, Ks. Łukasz Bzymka, ks. Grzegorza Stępnia i ks. Kapelana Bogusława Syszyło. Podczas Mszy Św. społeczność rakowska, podziękowała ks. Wikaremu Łukaszowi Bzymkowi za trzyletnią pracę w parafii i w szkole, troskę i poświęcenie okazane młodzieży szkolnej z którą spędzał czas organizując zajęcia sportowe czy muzykując.
Ks. Łukasza od dzisiaj zastąpi ks. Wikary Grzegorz Stępień któremu życzymy dobrej współpracy z parafianami jak i młodzieżą rakowską.
V Festiwal został zainaugurowany Anonimem – „GAUDE MATER POLONIA” wyśpiewanym przez Chóry „CONTINUO” i „ IUBILAEUM” z Lublina pod dyrekcją dr Ewy Czyżewskiej .
Kameralny Chór „CONTINUO”, to kontynuacja Chóru Akademii Medycznej w Lublinie z lat 70-tych ubiegłego wieku. Po latach w 2010r. będąc już doświadczonymi i cenionymi pracownikami naukowo – dydaktycznymi, pracownikami z najwyższymi tytułami, pełniąc odpowiedzialne funkcje w Uniwersytecie Medycznym, swą codzienną trudną pracą służąc ludziom, ratując ich życie i zdrowie odkryli w sobie potrzebę powrotu do muzyki. To niezwykły fenomen! To powrót nie tylko do lat młodzieńczych lecz również podróż do źródeł. Wciąż ze zdumiewającą energią, pasją, promieniującą młodością wykonują muzykę chóralną.
O czym mogliśmy się przekonać, wsłuchując się w piękne wykonanie chociażby : Conticorum z oratorium Juda Machabeusz – G.F. Haendla, Kyrie z Mszy G-dur – F. Schuberta, Swiatyj Boże – P. Czajkowskiego czy Zdrowaś bądź Maryja – Mikołaja Góreckiego.
Druga część koncertu rozpoczęła się utworem „ AVE VERUM ” – W.A. Mozarta w wykonaniu połączonych chórów i zespołu instrumentalnego pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego.
Chór „IUBILAEUM” powstał w listopadzie 1999 r. przy parafii Wieczerzy Pańskiej Księży Pallotynów w Lublinie. W skład zespołu wchodzą uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci i osoby pracujące zawodowo, których wspólną pasją jest ogromne zamiłowanie do muzyki. Sięgają po zróżnicowaną stylistycznie i pochodzącą z różnych epok historycznych muzykę, o najwyższych walorach artystycznych.
W programie chóru „IUBILAEUM” znalazły się utwory religijno – patriotyczne, które wzbudziły uznanie wśród słuchaczy poruszonych nie tylko muzyką, ale i poezją polską w utworach : Polskie Kwiaty czy Polonez Pożegnanie Ojczyzny – Michała Kleofasa Ogińskiego. Utwór kończący V Festiwal jeszcze raz zjednoczył nas wszystkich będących w Rakowskiej Świątyni jak jednoczy nas Błogosławiony Jan Paweł II, we wspólnym odśpiewaniu pieśni „ABBA OJCZE”.
Muzyka silniej niż inne sztuki wpływa na emocjonalność człowieka. Psychiczna i duchowa reakcja na muzykę bywa głęboka, iż odzwierciedla „stan duszy” i porusza jej SACROSFERĘ. Stanowi to istotę percepcji muzycznej i przeżycia estetycznego, czego mogliśmy doświadczyć będąc w Rakowskim Sanktuarium.
Beata Górska Kijanka
Stowarzyszenie „CAMERATA LUBELSKA”