Niedziela, 27 sierpnia 2017 r. była dniem wyjątkowym dla wszystkich rolników z terenu Powiatu Kieleckiego. Na ten bowiem dzień Pan Michał Godowski starosta kielecki wspólnie z wójtem gminy Łagów Pawłem Marwickim przygotowali powiatowe święto plonów.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Łagowie koncelebrowana przez ks. doktora Jacka Beksińskiego i ks. proboszcza parafii Łagów Jerzego Beksińskiego.
Głównym tłem homilii było docenienie i podkreślenie rolniczego trudu.
We Mszy Św. dziękczynnej uczestniczyli niemal wszyscy samorządowcy z terenu powiatu oraz delegacje z każdej z 19 gmin. Wokół kościoła na specjalnych podestach pyszniły się przepiękne wieńce dożynkowe wykonane z wielkim mozołem i precyzją przez spracowane ręce kobiet- gospodyń z terenu powiatu. Różnorodność i bogactwo form i zdobień zadziwiała uczestników uroczystości.
Po Mszy Świętej, poświęceniu chleba z tegorocznych zbiorów oraz wieńców uformował się piękny, barwny korowód, który na czele z kapelą ludową podążył w kierunku placu targowego w Woli Łagowskiej. Na uczestników korowodu czekały już udekorowane stoiska wszystkich miejscowości z gminy Łagów, kramy odpustowych różności oraz scena, z której pani Beata Piotrowska-Wróbel – pracownik starostwa, powitała wszystkie delegacje samorządów z terenu powiatu.
Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Grażyna Gadowska oraz Pan Kazimierz Karwat.
Pani Grażyna Gadowska jest mieszkanką Woli Łagowskiej w gminie Łagów, gdzie na co dzień prowadzi rodzinne, wielokrotnie nagradzane gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Gospodarstwo to jako pierwsze na swoim terenie zaczęło uprawiać kukurydzę i sianokiszonki. Pani Grażyna aktywnie uczestniczy w życiu społecznym swojej miejscowości i gminy angażując się w działalność Koła Gospodyń Wiejskich Wolanie, którego jest wiceprzewodniczącą.
Pan Kazimierz Karwat mieszkaniec Mędrowa w gminie Raków prowadzi wspólnie z żoną duże, rodzinne i ekologiczne gospodarstwo rolne, którego produkcja ukierunkowana jest na uprawę tytoniu oraz hodowlę opasów i koni. Jako jeden z pierwszych gospodarzy naszego regionu w 2000 roku rozwijał swoje gospodarstwo kupując nowoczesną komputerową suszarnię tytoniu. Nie poprzestał na tym i do dziś modernizuje swoje gospodarstwo i park maszynowy, dzięki czemu w 2014 r. jego gospodarstwo zajęło pierwsze miejsce na dożynkach wojewódzkich. Pan Kazimierz przez cztery kadencje pełnił funkcję sołtysa.
Starostowie dożynek ubrani w piękne ludowe stroje przekazali chleb dożynkowy na ręce gospodarzy uroczystości Michała Godowskiego starosty kieleckiego oraz Pawła Marwickiego wójta gminy Łagów. Gospodarze uroczystości ubrani również w stroje ludowe z naszego regionu oficjalnie powitali gości. W swoich przemówieniach podkreślali wagę pracy rolników, dziękowali za ich trud. Przekazany bochen dożynkowego chleba został podzielony i przez starostów dożynek oraz włodarzy Powiatu Kieleckiego i Gminy Łagów rozczęstowany pośród zgromadzonych. - Niech to dzielenie chlebem będzie wyrazem tego, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową – podkreślił starosta.
Ważnym dla zachowania tradycji i emocjonującym w szczególności dla samych twórców elementem obchodzonego święta plonów było wyłonienie najpiękniejszego dożynkowego wieńca. Wybór dokonany przez jury był niezmiernie trudny, o czym świadczy zajęcie I miejsca ex aequo przez dwa wieńce wykonane przez mieszkańców z gminy Bieliny i Miedziana Góra. Wieniec, który z wielką pracowitością i szczegółowością przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Radostowa został wyróżniony w konkursie. Zgodnie z tradycją wieniec, który wygrywa dożynki powiatowe uczestniczy w konkursie dożynek wojewódzkich. Wieniec z gminy Bieliny będzie więc reprezentował powiat kielecki na dożynkach wojewódzkich, które będą miały miejsce 3 września 2017 r. w Masłowie, na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Raków.
Uroczystości dożynkowe uświetniły występy zespołów i kapel ludowych. Zaprezentowały się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka", Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Łagowskiej, Zespół Śpiewaczy „Źródło Sanicy" z kapelą, zespół dziecięcy Zbelutczanie, Zespół Ludowego „Świętokrzyskie Jodły" z kapelą, Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrowie, Zespół Pieśni i Tańca „Łopuszno", Zespół Śpiewaczy „Chełmowianki", Gminne Koła Gospodarzy w Górnie, dzieci i młodzież z terenu powiatu kieleckiego. Gwiazdą wieczoru był zespół „Mejk".
W dożynkach udział wzięły również liczne koła gospodyń wiejskich prezentujące swoje wyroby kulinarne, jak zawsze pomocni druhowie z ochotniczych straży pożarnych i stowarzyszenia działające na terenie powiatu.
Kołu gospodyń wiejskich z Radostowa składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie w przygotowaniu wieńca dożynkowego. Dziękujemy również mieszkańcom gminy Raków, druhom OSP, radnym i sołtysom za udział w uroczystości.