Fundacja Edukacyjna 4H w Polsce realizuje projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – „Tradycja i zwyczaje w naszej gminie”.
Nadrzędnym celem projektu jest utworzenie nieformalnych grup dzieci i młodzieży, czyli klubów 4H oraz wykonanie zadania polegającego na zebraniu i upowszechnieniu informacji o tradycji przygotowania i obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w czterech regionach kraju. W projekcie tym bierze udział 12 gmin z 4 województw: świętokrzyskiego (Chmielnik, Raków, Szydłów), warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Głównymi beneficjentami zadania są młodzi ludzie oraz osoby starsze (50+).
Sposób realizacji polega na przygotowaniu osób dorosłych poprzez szkolenia do pracy z dziećmi i młodzieżą według metodyki programu 4H. Kolejnym zadaniem projektu jest przygotowanie dzieci do pracy w klubie poprzez udział w warsztatach, zebraniu informacji o tradycjach związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia oraz jej rozpowszechnieniu podczas spotkań podsumowujących w gminach, na zakończeniu projektu w Warszawie, a także zamieszczeniu informacji na stronach www gmin i w gazetach lokalnych.
W danym województwie odbędą się szkolenia oraz warsztaty dla osób biorących udział
w realizacji zadania:
-
szkolenia dla opiekunów klubów – w każdym województwie odbędzie się dwudniowe szkolenie, które ma przygotować liderów do prowadzenia klubu 4H oraz realizacji projektu dotyczącego obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia
-
warsztaty z dziećmi – w wybranej gminie, biorącej udział w projekcie odbędzie się warsztat z udziałem dziennikarza, który przybliży dzieciom zagadnienia związanez prowadzeniem wywiadu i przygotowaniem reportaży. Kolejne warsztaty odbędą się z udziałem osób starszych, które nauczą dzieci robić zabawki i dekoracje bożonarodzeniowe. Wynikiem prac klubów 4H będzie przeprowadzenie wywiadów w terenie, przygotowanie reportaży, samodzielne wykonanie ozdób świątecznych oraz zaprezentowanie wyników prac na spotkaniu podsumowującym projekt w gminie,a następnie na Gali finałowej w Warszawie.
Realizacja zadania przyczyni się do wzmocnienia działalności klubów 4H w gminach, uaktywnienia społeczności lokalnych do wspólnych działań oraz rozpowszechniania informacji o tradycjach bożonarodzeniowych w danym regionie.