Mimo, że wakacje już dawno minęły warto wspomnieć o działaniach Gminnego Towarzystwa Sportowego w Rakowie w obrębie organizowania wakacyjnego czasu wolnego dzieciom i młodzieży.
Na corocznie ogłaszany przez Fundację Wspomagania Wsi konkurs grantowy– Pożyteczne wakacje 12 - stowarzyszenie zgłosiło projekt. Wśród nagrodzonych znalazł się projekt GTS-u który uzyskał dofinansowanie na realizację różnorodnych działań. Kwota otrzymanego dofinansowania wynosiła 3000,00 zł. Działania projektowe zaplanowane zostały od 02 lipca do 27 lipca 2012 roku.
Głównym celem projektu realizowanego przez Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie było konstruktywne zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży, która pozostała na czas wakacji 2012 w rodzinnej miejscowości.
Nasz projekt zakładał organizację różnorodnych form wypoczynku. Zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży warsztaty artystyczne, warsztaty profilaktyczne, piesze rajdy połączone z ogniskami, wycieczkę do kina, kółko gier, spotkania oparte na zwróceniu uwagi na los zwierząt domowych szczególnie psów.
Istotnym elementem projektu były spotkania uwrażliwiające uczestników projektu na los zwierząt – szczególnie psów. Podczas spotkań uczestnicy wyszukiwali informacje jak należy właściwie traktować i opiekować psem, czym należy go karmić i jak pielęgnować. Podczas jednego ze spotkań chętni uczestnicy przyprowadzili własne czworonogi i opowiedzieli innym jak się nimi opiekują.
W trakcie spotkań uczestnicy wykonali plakaty informujące jak należy właściwie traktować psy.
W ramach działalności kulturalnej naszego projektu postanowiliśmy zorganizować dla uczestników wyjazd do kina. Młodsi uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć film pt. „Epoka lodowcowa 4 – Wędrówka kontynentów”, natomiast starsi uczestnicy zobaczyli komedię dla młodzieży pt. „21 Jump street”. Wyjazd umożliwił uczestnikom poznanie innych sposobów spędzania czasu wolnego oraz był niezwykłą atrakcją dla dzieci i młodzieży.
Drugim bardzo ważnym elementem projektu było przeprowadzenie zmiany estetyki wsi – w naszym przypadku zaplanowaliśmy zagospodarować plac, który mieści się przy zabytkowym budynku, zwanym „Domem Wójta”. Naszym zdaniem placyk wymagał zmiany, lecz zanim ona nastąpiła miejsce to odstraszało swoim wyglądem. Rozjeżdżona ziemia i piasek, miejscami rosnąca trawa i krzaki nie wpływały na pozytywne postrzeganie naszej miejscowości przez nas samych, nie wspominając o odwiedzających nas turystach. Szarość okolicznych budynków dodatkowo pogłębiała i wzmacniała negatywne uczucie otaczającego nieładu. Dlatego też chcieliśmy niezwłocznie uczynić to miejsce chlubą naszej miejscowości. W ramach wspomnianego powyżej projektu zaplanowaliśmy metamorfozę miejsca w piękny klomb zieleni. Zamierzenia projektowe obejmowały wiele prac, które zostały wykonane przez uczestników – dzieci i młodzież. W ramach prac wyznaczyliśmy „zieloną granicę” placyku przy pomocy roślin zielonych oraz drobnych drzewek, tak aby w przyszłości nie parkowały tam auta. Uczestnicy samodzielnie wygrabili trawę, zebrali śmieci. Początkujący ogrodnicy oczyścili chodnik, przekopali ziemię, wyznaczyli centralne miejsce na posadzenie krzewów.
Zmieniona estetyka miejsca przyczyniła się do lepszego postrzegania przez miejscową ludność i turystów naszej miejscowości. Zadbane miejsce nie „straszy” swoim wyglądem, zachęca wręcz do dbania i upiększania okolicznych ogródków, a także dbania i szanowania zieleni. Działanie to umożliwiło szczególnie młodzieży włączenie się w prace użyteczne na rzecz społeczeństwa lokalnego. Pozwoliło im również na zrozumienie faktu, że nie tylko utrzymywanie porządku w obrębie własnego podwórka i domu może sprawiać przyjemność, ale w szczególności praca na rzecz innych jest bardzo satysfakcjonująca i przynosi dużo radości.
Zapraszam do oglądania poniższej galerii zdjęć z zajęć i warsztatów organizowanych w ramach projektu.
Koordynator projektu
Paulina Szewczyk
{gallery title:="Nasza wieś najpiękniejsza – Pożyteczne wakacje 12"}2012/pozyteczne_wakacje{/gallery}