• Raków - ponad 450 lat historii
    Raków - ponad 450 lat historii

    27 marca 1567 r. kasztelan żarnowski Jan Sienieński otrzymuje od króla kontrakt lokacyjny dla Rakowa

  • Raków - widok na Rynek
    Raków - widok na Rynek

    Po prawej stronie Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany, w tle fragment "Jeziora Chańcza"

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony msc. Chańcza

    To sztuczne jezioro jest miejscem wypoczynku wielu wczasowiczów

  • "Jezioro Chańcza"

    W tle panorama gminy Raków - pasma górskie - z lewej Ociesęckie, od środka do prawej Orłowińskie. W oddali "Święty Krzyż".

  • Bardo
    Bardo

    Pogranicze gminy, z lewej u dołu wąwóz Prągowiec - unikalne miejsce w Polsce, gdzie można znaleźć skamieniałości sprzed 400 mln lat

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony tamy
    Największy zbiornik wodny na terenie województwa świętokrzyskiego
  • Zlewisko dwóch rzek
    Zlewisko dwóch rzek

    Czarna i Łagowica tworzą zlewisko, dające początek sztucznemu zbiornikowi wodnemu - "Jezioru Chańcza" 

  • Szumsko-Kolonia - pola uprawne
    Szumsko-Kolonia - pola uprawne

    Gmina Raków jest gminą turystyczno-rolniczą. Pola uprawne i czyste lasy zajmują większość terenów gminy.

  • Koziel - panorama
    Koziel - panorama

    Zdjęcie wykonane u podnóża góry Zamczysko (422m npm.) w stronę miejscowości Ociesęki

  • Zachód słońca nad
    Zachód słońca nad "Chańczą"

Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

gmo

Rolnicy chrońcie swoje pola przed GMO

 

 

Przeczytajcie ten apel, aby wiedzieć dlaczego to takie ważne.

  • Badania naukowe o szkodliwości GMO spowodowały, że już 10 krajów Europy i wiele na świecie zakazało upraw takich roślin.
  • 28 stycznia 2013 roku Rząd RP pod żądaniem rolników i konsumentów żywności wprowadził zakaz upraw GMO. Oznacza to, że każdy, kto wysieje materiał siewny GMO zapłaci karę 200% wartości nasion oraz taka uprawa zostanie zniszczona na koszt rolnika. (Nasiona GMO są w sprzedaży. Niestety takie jest aktualne prawo)
  • Badania naukowe i tragedie wielu rolników w innych krajach, którzy namówieni przez koncerny uprawiali rośliny GMO, pokazują jakie są szkodliwe skutki takich upraw.
  1. W takich krajach jak USA, Kanada, Argentyna, Indie i wiele innych z powodu upraw GMO wiele gospodarstw zbankrutowało i ich ziemie przejęły korporacje, a wielu rolników dotkniętych tą tragedią odebrało sobie życie.
  2. W samych tylko Indiach ponad 250tys. rolników dotkniętych globalizacją i uprawami GMO straciwszy swoją ziemię popełniło samobójstwo, a w Argentynie 300 tys. farmerów straciło ziemię i pracę i zostało zmuszonych do emigrowania ze swoimi rodzinami za chlebem do miast.
  3. Rumunia wprowadziła uprawy GMO i teraz wszystkimi sposobami próbuje wycofać się z tego pomysłu, dlatego że tak wiele to spowodowało szkód dla całego kraju, a w szczególności rolników.
  4. Udowodniono, że gdy raz zainfekuje się daną okolicę uprawami GMO jest to proces nieodwracalny na wiele pokoleń, a może na zawsze.
  5. Koncern Monsanto (producent GMO) płaci ogromne kary za przekupstwa rządów, aby wprowadzić w tych krajach GMO i zainfekować ich rolnictwo dla swoich korzyści.
  6. Uprawy GMO niszczą bezpowrotnie tradycyjne nasze uprawy krzyżując się z nimi, które przez to stają się GMO, a wówczas Koncerny mają prawo żądać od rolników opłaty, jako za swój patent w każdym kolejnym roku nawet, jak wysiejemy w następnym roku własne nasiona.
  7. Udowodniono, że uprawy GMO nie zwiększają plonu, a wręcz go obniżają w kolejnych latach.
  8. Uprawianie roślin GMO powoduje powstanie super chwastów, które z każdym rokiem coraz trudniej zniszczyć nawet bardzo dużymi dawkami herbicydów, powodując coraz większe koszty u rolników (zarabiają tylko koncerny).
  9. Udowodniono, że pyłek z roślin GMO jest toksyczny dla pszczół i wielu pożytecznych owadów.
  10. Plony pochodzące z GMO powodują zarówno u ludzi jak i u zwierząt zaburzenia wzrostu i wagi, zaburzenia odporności na choroby, co raz większą bezpłodność w kolejnych pokoleniach, uszkodzenia trzustki, wątroby, jąder i wielu innych narządów, liczne alergie u ludzi i zwierząt. Szczury i myszy karmione GMO w 3 pokoleniu rodzą się martwe.
  11. Naukowcy znajdują coraz to nowe dowody na to, że spożywanie produktów GMO powoduje groźne skutki zarówno dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Efekt niezależnych badań jest coraz bardziej przerażający.

Co możemy zrobić i jak możemy zadbać o naszą ziemię i nasze rodziny, aby nie spotkała nas tragedia innych krajów, które pozwoliły na uprawę roślin GMO?

  1. Rolnicy sprawdzajcie dokładnie, czy materiał który siejecie ma na opakowaniach napis: „nasiona wolne od modyfikacji genetycznej” i kupujcie nasiona tylko tak oznaczone.
  2. ROLNIKU, gdy już kupiłeś nasiona bez oznakowania, że są wolne od GMO albo są GMO to masz je prawo zwrócić i otrzymać zwrot pieniędzy.
  3. Dopilnujmy razem, aby ci którzy chcieliby w waszej okolicy zasiać GMO nie mogli tego zrobić i nie mogli zniszczyć waszych upraw, waszej ziemi i narazić życie i zdrowie waszych rodzin.
  4. Macie prawo pytać i wiedzieć, co sieją wasi sąsiedzi, szczególnie duże gospodarstwa. Macie prawo  chronić i troszczyć się w ten sposób o własne uprawy, aby nie dopuścić do ich zainfekowania GMO. Tak  stało się w USA, Kanadzie, Indiach, Argentynie i wielu innych krajach i rolnicy ci utracili swoją ziemię.
  5. Rolnicy musimy chronić się sami i razem nie dopuścić, aby ktokolwiek w Waszej Gminie siał uprawy GMO – informuj o takich podejrzeniach władzę - to jest troska o waszą ziemię. Domagajmy się zgodnie z prawem zniszczenia takich upraw.
  6. Chrońmy naszą zdrową i ekologiczną żywność, którą teraz chcą kupować konsumenci w całej Europie, gdyż ich pola są już zatrute chemią. Chcą ją kupować dlatego, że u nas nie ma jeszcze GMO. Teraz wprowadza się już w Europie znakowanie żywności, że jest „wolna od GMO” i za chwilę nikt nie będzie chciał kupić naszych plonów, jeżeli zainfekujemy nasze pola GMO.
  7. Nie dopuśćmy, aby największy atut Polski – zdrowa żywność – był zniszczony przez GMO.
  8. Uczmy się na tragedii innych krajów, w których GMO spowodowało tak duże straty. Sami nigdy nie dopuśćmy do tego w naszym kraju.
  9. Nie pozwólmy, aby wyginęły nasze pszczoły i inne pożyteczne owady, bo gdy wyginą pszczoły ludzie wyginą kilka lat po nich.
  10. Nie dopuśćmy do skażenia naszych pól GMO, abyśmy nie musieli już zawsze płacić wielkim koncernom za ich opatentowane nasiona.
  11. Nie pozwólmy zatruć naszej żywności uprawami GMO, które powodują wiele nowych chorób, bo już tych, które mamy nie ma kto leczyć.
  12. Nie dopuśćmy, aby nasze dzieci i wnuki stały się bezpłodne.
  13. Rolnicy bądźmy mądrzy przed szkodą, patrząc na tragedie innych krajów i zadbajmy sami o naszą ziemię, zdrowie naszych rodzin, różnorodność naszej przyrody, nasze zdrowe jedzenie. To jest nasza odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń, naszych dzieci, wnuków i ich dzieci.

Nikt tego za nas nie zrobi. Koncerny, które chcą zainfekować naszą ziemię GMO myślą tylko o swoim interesie, na co są dowody tragedii rolników w innych krajach.


więcej info o GMO       www.icppc.pl   www.gmonie.pl
                                                      


Anna Szmelcer

Prezes Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO    

 

 

 

Multimedia

Raków z lotu ptaka - wideo

Raków z lotu ptaka - fotogaleria

Widok na miejscowość Raków. W centralnej części widok na zrewitalizowany rynek, powyżej fragment "Jeziora Chańcza".

Jezioro Chańcza - fotogaleria

Jezioro Chańcza, na zdjęciu pośrodku zbiornik wodny, po bokach plaże i lasy

Realizowane projekty

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
22 500,00 zł

 

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
4 247 670,38 zł

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Cyfrowa Gmina

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Dofinansowanie w wysokości 
166 320 zł

cyfrowa gmina naklejka szeroka loga

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.

PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

logotypy placowki wsparcia dziennego

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Miejsce realizacji projektu: Gmina Raków
Okres realizacji projektu: 01.01.2024-31.12.2025
Kwota dofinansowania projektu: 2 659 505,65 zł

Placówki Wsparcia Dziennego na terenie Gminy Raków
projekt realizowany przez Gminę Raków w Rakowie w ramach Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,
Działanie FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.
Numer wniosku: FESW.09.05-IŻ.00-0022/23

Szczegółowe informacje: PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

ZAKUP AUTOBUSU DO PRZEWOZU MIESZKAŃCÓW GMINY RAKÓW

dofinansowanie budzet panstwa autobus 350

USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU
DOOR-TO-DOOR

FE POWER poziom pl 1 rgb 1

Wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu wśród osób z utrudnioną mobilnością w Gminie Raków”, którego inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 384 200,00 zł, które stanowi 100% kwoty projektu.

Wkład Funduszy Europejskich stanowi 84,28% - 323 803,76 zł.

Realizacja projektu będzie trwała w okresie od 01.01.2021 r. do 30.12.2022 r. z trwałością do 31.01.2024 r.

Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia  w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.

Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN

Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN

kluby seniora logotypy

Do pobrania: PLAKAT

Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem

logotypy ue prow 2014 2020

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie
przestrzeni publicznej" pn. Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
mająca na celu wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez modernizację świetlicy
w miejscowości Chańcza.

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury powiązanej infrastruktury" 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków

01

Gmina Raków realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków”.

Celem projektu jest rozszerzenie oferty przedszkoli publicznych dla 141 dzieci (63 Kobiet, 78 Mężczyzn, w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami (1 mężczyzna) w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających jakość edukacji oraz podniesienie kompetencji 5 nauczycieli wychowania przedszkolnego (5 Kobiet) od 01 marca 2024r. do 27 lutego 2026r.

Całkowita wartość projektu: 965 678,00 zł;
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 859 480,43 zł.

Okres realizacji projektu od marzec 2024r. do luty 2026r.

Miejsce realizacji projektu:
Przedszkole Gminne w Rakowie ul. Łagowska 25, 26-035 Raków;
Oddziały Przedszkolne w Szumsku, Szumsko 42b, 26-035 Raków;
Przedszkole Publiczne w Ociesękach, Ociesęki 63. 26-035 Raków.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2024 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 48 324,00 zł.

 

USUWANIE AZBESTU Z TERENU GMINY RAKÓW

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 70 792,00 zł.

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle

baner 2

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”

pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle”

Mająca na celu poprawę połączenia drogi gminnej z drogą wyższej kategorii poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Drogowle
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Całkowita wartość operacji:
275 924,06 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 – 2020: 63,63% kosztów kwalifikowanych: 175 570 zł

Wzrost Efektywności Energetycznej w Sektorze Publicznym w Gminie Raków poprzez Kompleksową Termomodernizację Budynku Urzędu Gminy

Tablica realizacji zadania

Przebudowa ul. T. Kościuszki w Rakowie wraz z budową odcinka sieci kanalizacji deszczowej na działce nr ewid. 2631

tablica

XXX SPORTOWY TURNIEJ MIAST i GMIN
XVI EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH
21–27 września 2024 r.

baner STMiG 2024

Gospodarstwa agroturystyczne

Nasza lokalizacja