• Raków - ponad 450 lat historii
    Raków - ponad 450 lat historii

    27 marca 1567 r. kasztelan żarnowski Jan Sienieński otrzymuje od króla kontrakt lokacyjny dla Rakowa

  • Raków - widok na Rynek
    Raków - widok na Rynek

    Po prawej stronie Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany, w tle fragment "Jeziora Chańcza"

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony msc. Chańcza

    To sztuczne jezioro jest miejscem wypoczynku wielu wczasowiczów

  • "Jezioro Chańcza"

    W tle panorama gminy Raków - pasma górskie - z lewej Ociesęckie, od środka do prawej Orłowińskie. W oddali "Święty Krzyż".

  • Bardo
    Bardo

    Pogranicze gminy, z lewej u dołu wąwóz Prągowiec - unikalne miejsce w Polsce, gdzie można znaleźć skamieniałości sprzed 400 mln lat

  • "Jezioro Chańcza" - widok od strony tamy
    Największy zbiornik wodny na terenie województwa świętokrzyskiego
  • Zlewisko dwóch rzek
    Zlewisko dwóch rzek

    Czarna i Łagowica tworzą zlewisko, dające początek sztucznemu zbiornikowi wodnemu - "Jezioru Chańcza" 

  • Szumsko-Kolonia - pola uprawne
    Szumsko-Kolonia - pola uprawne

    Gmina Raków jest gminą turystyczno-rolniczą. Pola uprawne i czyste lasy zajmują większość terenów gminy.

  • Koziel - panorama
    Koziel - panorama

    Zdjęcie wykonane u podnóża góry Zamczysko (422m npm.) w stronę miejscowości Ociesęki

  • Zachód słońca nad
    Zachód słońca nad "Chańczą"

Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

W niedzielę  17 czerwca na rynku w Rakowie Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie we współpracy z Wójtem Gminy Raków Panią Aliną Siwonia zorganizowało wydarzenie kulturalne - happening dla mieszkańców gminy Raków podsumowujący działania projektu pt. „Pasja jest w nas” – organizacja czasu wolnego mieszkańcom gminy Raków.

Nazwa zorganizowanego wydarzenia nawiązywała do projektu, który realizowany był przez GTS Raków.  Celem happeningu było umożliwienie mieszkańcom naszej gminy spędzanie czasu wolnego
w sposób aktywny i bezpieczny wspólnie z rodziną oraz promowanie twórczości artystycznej uczestników projektu.

Otwarcia wydarzenia dokonały Halina Łukasik oraz Paulina Szewczyk, które powitały wszystkich obecnych na wydarzeniu i przedstawiły założenia realizowanego projektu. Następnie głos zabrała Pani Alina Siwonia Wójt Gminy Raków, która powitała wszystkich mieszkańców dzieci i młodzież oraz przybyłych gości życząc im mile spędzonego dnia.

W dniu wydarzenia swoją obecnością zaszczycili nas:
•    Pan Zdzisław Pniewski - Prezes Zarządu LGD Białe Ługi,        
•    Pan Piotr Jankowski    - Członek Zarządu LGD Białe Ługi,
•    Pan Witold Kowal - Dyrektor Biura LGD Białe Ługi.

Głos zabrał również Pan Zdzisław Pniewski, który nadmienił w ramach jakich działań i środków GTS Raków realizuje wydarznie kulturalne, jednocześnie życząc zebranym miłego popołudnia i wesołej zabawy.
Wydarzenie kulturalne – happening  zakładał organizację uczestnikom wesołej  i aktywnej zabawy dlatego też, dla dzieci i młodzieży zabezpieczono bezpłatne atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni oraz karuzeli.  Zaplanowane atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem do późnych godzin wieczornych.

W ramach projektu dla uczestników wydarzenia zaplanowano również wielopokoleniowy grill, który poprowadzony został przez Panie ze Stowarzyszenia Aktywne Serca w Rakowie.  Poczęstunek grillowy był bezpłatny i sfinansowany ze środków pochodzących z realizowanego przez GTS Raków projektu.

Założeniem  happeningu była również promocja twórczości artystycznej  dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Cel ten osiągnięto poprzez zorganizowanie wystawy prezentującej wybrane elementy rękodzieła jakie uczestnicy projektu mogli wykonać na warsztatach. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców gminy, którzy podziwiali prace artystyczne wykonane przez uczestników działań m.in. anioły powertex, decoupagowe szafki na klucze, wieszaczki, skrzynki,  ikony i rzeźbione anioły.

Znakomitą atrakcją realizowanego wydarzenia była prezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Rakowa, która zaprezentowała na płycie rynku swoje skarby – wozy strażackie, łódź, sprzęt ratowniczy. Dzieci mogły zobaczyć wszystkie wozy bojowe od środka, zasiąść na miejscu kierowcy i posłuchać o pracy strażaka – ochotnika.  Dodatkowo druhowie prowadzili dla chętnych pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu fantoma do nauki podstawowych technik resuscytacji.  

Dodatkową atrakcją zorganizowaną przez GTS Raków dla dzieci i młodzieży był między innymi  konkurs plastyczny pt. „Jak spędzam wolny czas”.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodego pokolenia gminy Raków.

Wykonane prace plastyczne przedstawiały różnorodne aktywności  np. spędzanie wolnego czasu wspólnie z rodziną, jazdę na rowerze, czytanie książek, grę w piłkę nożną, zabawy ze skakanką i wiele innych ciekawych pomysłów. Powstało kilkanaście pięknych prac, a komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie związane z wyłonieniem laureatów. W ramach konkursu komisja postanowiła  rozróżnić wiekowo uczestników i podzielić prace na dwie grupy wiekowe: I grupa -dzieci młodsze, II grupa - dzieci starsze i młodzież. Laureaci konkursu otrzymali wspaniałe nagrody, które mogły kojarzyć się z wakacjami oraz aktywnym spędzaniem wolnego czasu – były to dmuchane zabawki wodne oraz koła do pływania. Nagrody do konkursu ufundował Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Rakowie.

Kolejnymi atrakcjami dnia były gry i zabawy zręcznościowo – sportowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Uczestnicy mogli zatem zmierzyć się z przenoszeniem balonów z wodą, różnorodnymi torami przeszkód i laniem wody. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa Mumia oraz Projektowanie mody – konkurs dla mamy i dziecka. W ramach zabawy powstały fantastyczne bajkowe kreacje, które po zakończeniu konkurencji uczestnicy zaprezentowali  wszystkim zebranym na placu, a następnie komisja dokonała oceny i nagrodziła 3 wyróżniające się stroje. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Nagrody dla uczestników ufundował Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Rakowie.

Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie składa serdecznie podziękowania dla:
• Pani Aliny Siwonia Wójta Gminy Raków za okazane wsparcie w realizację wydarzenia.
• Pań ze Stowarzyszenia Aktywne Serca w Rakowie za wspaniałe i profesjonalne poprowadzenie stoiska z poczęstunkiem grillowym.
• Druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w  Rakowie za pomoc, okazane wsparcie oraz za  zaangażowanie w realizację wydarzenia.
• Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Raków za ufundowanie nagród dla uczestników konkursów podczas happeningu.
• Pracowników Gminy Raków: Pana Jana Oszczypła za okazaną pomoc i wsparcie, Pana Dariusza Jóźwika  za obsługę dźwiękowo – muzyczną podczas wydarzenia, Pana Jerzego Owsińskiego, Pana Konrada Kaprala oraz Pana Mirosława Bęben za pomoc techniczną i logistyczną przy realizacji happeningu.

Działania projektowe realizowane były w ramach:

64

Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie
P. Szewczyk, H. Łukasik

Multimedia

Raków z lotu ptaka - wideo

Raków z lotu ptaka - fotogaleria

Widok na miejscowość Raków. W centralnej części widok na zrewitalizowany rynek, powyżej fragment "Jeziora Chańcza".

Jezioro Chańcza - fotogaleria

Jezioro Chańcza, na zdjęciu pośrodku zbiornik wodny, po bokach plaże i lasy

Realizowane projekty

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
17 512,00 zł

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku

Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
22 500,00 zł

 

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
4 247 670,38 zł

ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW

Grafika. Po lewej stronie u góry flaga biało-czerwona, po prawej stronie godło Polski - biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poniżej napis "Dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych"

DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
807 670,85 zł

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii

Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.

Cyfrowa Gmina

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Dofinansowanie w wysokości 
166 320 zł

cyfrowa gmina naklejka szeroka loga

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków

nfosgw         wfosgw

Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.

PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

logotypy placowki wsparcia dziennego

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Miejsce realizacji projektu: Gmina Raków
Okres realizacji projektu: 01.01.2024-31.12.2025
Kwota dofinansowania projektu: 2 659 505,65 zł

Placówki Wsparcia Dziennego na terenie Gminy Raków
projekt realizowany przez Gminę Raków w Rakowie w ramach Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,
Działanie FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.
Numer wniosku: FESW.09.05-IŻ.00-0022/23

Szczegółowe informacje: PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW

ZAKUP AUTOBUSU DO PRZEWOZU MIESZKAŃCÓW GMINY RAKÓW

dofinansowanie budzet panstwa autobus 350

USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU
DOOR-TO-DOOR

FE POWER poziom pl 1 rgb 1

Wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu wśród osób z utrudnioną mobilnością w Gminie Raków”, którego inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 384 200,00 zł, które stanowi 100% kwoty projektu.

Wkład Funduszy Europejskich stanowi 84,28% - 323 803,76 zł.

Realizacja projektu będzie trwała w okresie od 01.01.2021 r. do 30.12.2022 r. z trwałością do 31.01.2024 r.

Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia  w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.

Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN

Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN

kluby seniora logotypy

Do pobrania: PLAKAT

Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem

logotypy ue prow 2014 2020

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie
przestrzeni publicznej" pn. Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
mająca na celu wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez modernizację świetlicy
w miejscowości Chańcza.

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury powiązanej infrastruktury" 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków

01

Gmina Raków realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków”.

Celem projektu jest rozszerzenie oferty przedszkoli publicznych dla 141 dzieci (63 Kobiet, 78 Mężczyzn, w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami (1 mężczyzna) w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających jakość edukacji oraz podniesienie kompetencji 5 nauczycieli wychowania przedszkolnego (5 Kobiet) od 01 marca 2024r. do 27 lutego 2026r.

Całkowita wartość projektu: 965 678,00 zł;
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 859 480,43 zł.

Okres realizacji projektu od marzec 2024r. do luty 2026r.

Miejsce realizacji projektu:
Przedszkole Gminne w Rakowie ul. Łagowska 25, 26-035 Raków;
Oddziały Przedszkolne w Szumsku, Szumsko 42b, 26-035 Raków;
Przedszkole Publiczne w Ociesękach, Ociesęki 63. 26-035 Raków.

Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2024 roku

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 48 324,00 zł.

 

USUWANIE AZBESTU Z TERENU GMINY RAKÓW

MKiS  nfosgw         wfosgw

dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 70 792,00 zł.

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle

baner 2

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”

pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle”

Mająca na celu poprawę połączenia drogi gminnej z drogą wyższej kategorii poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Drogowle
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Całkowita wartość operacji:
275 924,06 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 – 2020: 63,63% kosztów kwalifikowanych: 175 570 zł

Wzrost Efektywności Energetycznej w Sektorze Publicznym w Gminie Raków poprzez Kompleksową Termomodernizację Budynku Urzędu Gminy

Tablica realizacji zadania

Przebudowa ul. T. Kościuszki w Rakowie wraz z budową odcinka sieci kanalizacji deszczowej na działce nr ewid. 2631

tablica

XXX SPORTOWY TURNIEJ MIAST i GMIN
XVI EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH
21–27 września 2024 r.

baner STMiG 2024

Gospodarstwa agroturystyczne

Nasza lokalizacja