Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony
Gmina Informacje
Gmina Informacje
Pod względem fizjograficznym obszar objęty opracowaniem położony jest w obrębie (Kondracki 2002):
- podprowincji – Wyżyna Małopolska (342);
- makroregionu – Wyżyna Kielecka (342.3);
- mezoregionów:
- Góry Świętokrzyskie (342.34-35)
- Pogórze Szydłowskie (342.37)
Góry Świętokrzyskie– obejmują kaledońskie i hercyńskie struktury fałdowe odsłonięte w całości lub częściowo spod warstw młodszych. Mimo niewielkiej wysokości nad poziom morza warunki klimatyczne są tu nieco surowsze od otaczających nizin, średnia temperatura jest o 1-2 0C niższa a opady wynoszą ponad 600 mm rocznie. Według szczegółowego podziału Gór Świętokrzyskich M. Balwierczak-Jakubowskiej i R. Czarneckiego północna część gminy położona jest w mikroregionie Pasma Orłowińskiego. Pasmo to rozciąga się pomiędzy przełomowymi dolinami Belnianki i Łagowianki, osiągając wysokość 462 m n.p.m. na wzgórzu Kiełki.
Pogórze Szydłowskie – rozciąga się pomiędzy Górami Świętokrzyskimi a dolinami Bobrzy i Nidy. Stanowi ono mezoregion przejściowy do Niecki Nidziańskiej. We wschodniej części (w tym w gminie Raków) zalegają morskie osady miocenu na podłożu struktur paleozoicznych. Wysokości bezwzględne są tu znacznie niższe i rzadko przekraczają 300 m n.p.m. Mezoregion obejmuje łącznie powierzchnię 1030 km2.
Przez obszar Gminy Raków przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne:
- żółty szlak turystyczny (Szydłów – Widełki);
- niebieski szlak turystyczny (Chęciny – Łagów, im. E. Padechowicza).
Łączna długość tych szlaków na terenie gminy wynosi nieco ponad 31 km (z czego szlak żółty 27,7 km, szlak niebieski 3,4 km).
Tereny gminy oraz sąsiadujące z nią obszary charakteryzują się dużymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Potrzeba ochrony przyrody stała się bodźcem do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego na tych terenach.
W granicach gminy znajduje się Cisowsko-Orłowinski Park Krajobrazowy (utworzony w 1995 roku). Park jest położony w obrębie Wyżyny Kieleckiej i obejmuje wschodni fragment Gór Świętokrzyskich. Teren Parku przecinają pasma: Orłowińskie, Cisowskie i Ociesęckie oraz Wzgórza Bardziańskie. Największą wartością naturalnego środowiska przyrodniczego jest szata roślinna, a szczególnie lasy. Lasy charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem typologicznym siedlisk, składu gatunkowego drzewostanów i ich struktury wiekowej. Występuje tu 13 typów siedliskowych lasu od boru suchego do olsu. Dużemu zróżnicowaniu siedlisk towarzyszy bogactwo zespołów roślinnych, zarówno roślinności leśnej (15 zespołów, wśród których dominują lasy mieszane wyżynne, bory i lasy świeże oraz bory mieszane) jak i torfowiskowej. Pod względem zróżnicowania roślinności oraz bogactwa flory teren parku należy do najciekawszych w Krainie Świętokrzyskiej i przewyższa w tym zakresie nawet Świętokrzyski Park Narodowy. Obejmuje on północno-wschodnią część gminy na styku z gminami Daleszyce i Łagów.
Drugim obszarem chronionym na terenie gminy jest Cisowsko-Orłowiński Obszar Chronionego Krajobrazu, który utworzono w 2001 roku na obszarze otuliny Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on tereny rolnicze i leśne. Na jego obszarze znajduje się 10 pomników przyrody oraz 2 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Oprócz walorów przyrodniczych znajduje się tu wiele zabytków świadczących o bogactwie kulturowym tego regionu. Zachowało się tu wiele form antropogenicznych dokumentujących istnienie historycznego górnictwa rud metali, zwłaszcza w okolicach Daleszyc, Łagowa, Szczecna. Zachowały się również zespoły obiektów świadczące o bogactwie dziedzictwa kulturowego od czasów prahistorycznych. Cennym elementem są zabytkowe układy urbanistyczne Łagowa, Rakowa, Daleszyc i Dębna.
Trzeci chroniony obszar znajdujący się na terenie gminy to Chmielnicko-Szydłowski Obszar Chronionego Krajobrazu położony generalnie w środkowej części województwa świętokrzyskiego, łączy się od zachodu z Włoszczowsko-Jędrzejowskim Obszarem Chronionego Krajobrazu, w okolicach Szydłowa z Jeleniowsko-Staszowskim Obszarem Chronionego Krajobrazu, zaś na południowym-wschodzie z Solecko-Pacanowskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Należący do niego teren leży w gminach Gnojno i Szydłów a częściowo także w gminach: Morawica, Pierzchnica, Kije, Chmielnik, Raków, Łagów, Busko Zdrój, Stopnica i Tuczępy. Jest to obszar o charakterze rolniczo-leśnym. W jego szacie roślinnej dominują lasy występujące zwarcie na większym terenie w rejonie między Włoszczowicami a Piotrkowicami, na zachód od Chmielnika i na południe od Drugni. Pod względem siedliskowym przeważają tu bory sosnowe i bory mieszane, sporadycznie występują fragmenty borów trzcinnikowych, olsów i łęgów. Ważnym elementem szaty roślinnej są zbiorowiska nieleśne: głównie torfowiska z udziałem takich rzadkich roślin jak: przygiełka biała, sesleria błotna, turzyca Davalla, storczyki: kruszczyk błotny, storczyk szerokolistny. Na wychodniach skał węglanowych porastają murawy kserotermiczne znacznie jednak uboższe niż nad dolną Nidą. Liczne stawy i zbiornik Chańcza tworzą biotopy dla wielu gatunków ptaków wodno-bagiennych. Tradycje osadnicze na terenie tego obszaru chronionego krajobrazu sięgają czasów neolitycznych. Wśród zabytków ważną rolę o znaczeniu krajowym przedstawia gotycki układ urbanistyczny Szydłowa zamknięty murami warownymi oraz romańsko-barokowy kościół w Kijach. Obszar pełni ważne ekologiczne funkcje łącznikowe pomiędzy Zespołem Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich i Zespołem Parków Krajobrazowych Ponidzia. Jego pierwszoplanową funkcją jest ochrona wód powierzchniowych głównie rzeki Czarnej Staszowskiej wraz ze zbiornikiem wodnym Chańcza.
Obszar gminy Raków w stosunkowo niedużym stopniu jest objęty systemami odprowadzania i oczyszczania ścieków; tylko miejscowości Raków, Dębno, Pągowiec i Życiny oraz miejscowość Chańcza wyposażone są w zbiorowe system odprowadzania ścieków doprowadzające ścieki komunalne z ich terenu do oczyszczalni ścieków zlokalizowanych w miejscowościach Raków i Chańcza. Systemy te nie są połączone z systemami odprowadzania i oczyszczania ścieków w gminach sąsiednich. Zgodnie z koncepcją programową kanalizacji i oczyszczalni ścieków dla gmin położonych w zlewni rzek Czarnej Staszowskiej i Wschodniej przewiduje się wspólne systemy odprowadzania i oczyszczania ścieków dla miejscowości położonych w północnej części gminy Raków i południowej części gminy Łagów.
Infrastruktura elektroenergetyczna gminy Raków jest ściśle związana z infra-strukturą sąsiednich i pobliskich gmin oraz całego regionu. Jest to zawsze występująca, charakterystyczna cecha systemu elektroenergetycznego, bowiem system elektroenergetyczny Polski nie tylko stanowi spójną całość, lecz także jest już od szeregu lat sprzęgnięty z systemem elektroenergetycznym Unii Europejskiej oraz jest powiązany z systemem elektroenergetycznym nieomal całego kontynentu europej-skiego. Więzy te, w najbliższym otoczeniu gminy Raków, mają różnoraki charakter:
- z północy na południe gminy Raków przebiega trasa jednotorowej napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia, mającej znaczenie ponadlokalne, jest to linia 220 kV, relacji Tarnów - Połaniec - Starachowice - Radom (Rożki);
- źródła zaopatrzenia gminy Raków w energię elektryczną są usytuowane wyłącznie poza obszarem gminy - energia elektryczna z tych źródeł (GPZ Staszów i GPZ Chmielnik) jest doprowadzana linami napowietrznymi średniego napięcia 15 kV do stacji transformatorowych 15/0,4 kV, rozmieszczonych w poszczególnych miejscowościach gminy, a następnie dostarczana odbiorcom siecią rozdzielczą niskiego napięcia 0,4 kV.
Układ podstawowy stanowiący zewnętrzny system transportu drogowego tworzą przebiegające przez gminę dwie drogi wojewódzkie: droga nr 756 (relacji: Starachowice - Łagów - Szydłów - Stopnica) oraz droga nr 764 (relacji: Kielce - Suków - Raków - Staszów - Połaniec).
Przebiegająca z północy na południe gminy droga wojewódzka nr 756 przecina miejscowości Zalesie, Rembów, Lipiny, Raków, Pągowiec i Życiny, łącząc się w kierunku północnym w miejscowości Łagów z drogą krajową nr 74, a na południu w miejscowości Szydłów z inną drogą wojewódzką łączącą się następnie w miejscowości Chmielnik z drogą krajową nr 73 oraz drogą krajową nr 78, które z kolei łączą się na północ od Kielc i w Jędrzejowie z drogą krajową – trasą europejską S7 (E77).
Przebiegająca z północnego-zachodu na południowy-wschód gminy droga wojewódzka nr 764 przecinając miejscowości Nowa Huta, Ociesęki, Wólka Pokłonna, Wola Wąkopna, Dębno, Raków i Chańcza łączy się w Kielcach z drogą krajową nr 73 a na południowym-wschodzie w miejscowości Staszów z innymi drogami wojewódzkimi, i dalej - w Połańcu - z drogą krajową nr 79.
Układ wspomagający - uzupełniający sieć podstawową tworzą:
- drogi powiatowe:
- nr 0337T (relacji: Makoszyn – Widełki – Wólka – Nowa Huta);
- nr 0338T (relacji: Łagów – Pustka – Bielawa – Sędek – Czyżów – Wola Wąkopna);
- nr 0339T (relacji: Bardo – Sadków);
- nr 0346T (relacji: Sadków – Zbelutka – Szumsko – Lipiny);
- nr 0349T (relacji: Pierzchnica – Ujny – Holendry – Smyków – Korzenno – Drogowle – Ruda – Raków – Rakówka – gr. pow. Kieleckiego);
- nr 0350T (relacji: Korzenno – Krośle – Celiny – Głuchów – Rudki);
- nr 0351T (relacji: przez wieś Chańcza);
- nr 0352T (relacji: Chańcza – Zapora – droga powiatowa nr 0828T);
- nr 0828T (relacji: droga wojewódzka nr 756 – Korytnica – Kotuszów – Kurozwęki);
- nr 0022T (relacji: Chmielnik – Potok – Życiny).
- drogi gminne:
- nr 1557005 (relacji: przez wieś Celiny);
- nr 1557008 (relacji: Nowa Huta – Koziel – Czyżów – Bardo);
- nr 1557011 (relacji: Górki Radostowskie – Józefów Rakowski);
- nr 1557021 (relacji: Szumsko – Mocha – Chańcza);
- nr 1557025 (relacji: Łukawa – Smyków).
Tabela. Podział administracyjny Gminy Raków.
Lp. |
Miejscowość |
Powierzchnia [ha] |
Udział w powierzchni gminy [%] |
1 |
Bardo |
995,4 |
5,21 |
2 |
Celiny |
328,2 |
1,72 |
3 |
Chańcza |
2407,7 |
12,60 |
4 |
Dębno |
831,5 |
4,35 |
5 |
Drogowle |
642,8 |
3,36 |
6 |
Głuchów |
1322,9 |
6,92 |
7 |
Głuchów Lasy |
452,8 |
2,37 |
8 |
Jamno |
280,3 |
1,47 |
9 |
Kolonia Szumsko |
850,2 |
4,45 |
10 |
Korzenno |
437,1 |
2,29 |
11 |
Koziel |
302,9 |
1,59 |
12 |
Lipiny |
243,3 |
1,27 |
13 |
Mędrów |
942,2 |
4,93 |
14 |
Nowa Huta |
621,9 |
3,25 |
15 |
Ociesęki |
765,1 |
4,00 |
16 |
Papiernia |
974,3 |
5,10 |
17 |
Pągowiec |
384,7 |
2,01 |
18 |
Pułaczów |
371,0 |
1,94 |
19 |
Radostów |
300,9 |
1,57 |
20 |
Raków |
952,7 |
4,99 |
21 |
Rakówka |
609,8 |
3,19 |
22 |
Rembów |
700,2 |
3,66 |
23 |
Smyków |
696,8 |
3,65 |
24 |
Szumsko |
339,5 |
1,78 |
25 |
Wola Wąkopna |
308,2 |
1,61 |
26 |
Wólka Pokłonna |
628,3 |
3,29 |
27 |
Zalesie |
500,8 |
2,62 |
28 |
Życiny |
917,2 |
4,80 |
RAZEM |
19108,7 |
100,00 |
"Lecz wdzięczne zdroje Rakowa sławnego I gęste gaje, co są w okrąg niego, Obdarzą pieśni rymowych składami I imię jego rozsławię wierszami. Młódź mężnej Polski, rzeknę tu bez chluby, Raczy mnie w poczet kłaść poetów luby"
Opis miasteczka według pióra ariańskiego szlacheckiego pisarza nadnidziańskiego -HIERONIMA MOSKORZOWSKIEGO
W średniowieczu, tu gdzie obecnie rozciąga się miejscowość Raków i okolice, były tylko rozległe piaski i szumiały puszcze. W te dzikie strony zaczęli przybywać liczniej ludzie, gdy przybyły z Żarnowa (późniejszy wojewoda podolski) - Jan Sienieński herbu Dębno - założył prawie równocześnie na bezludnych dotychczas terenach trzy miasteczka: Dębno, Raków i Rembów. Był to moment szczególnego ożywienia się ruchów religijnych w Polsce , okres panowania najbardziej tolerancyjnego z monarchów - Zygmunta Augusta. Sam Sienieński był wyznawca nauki Kalwina, a jego żona Jadwiga pochodziła z ariańskiej rodziny Gnojeńskich.
Multimedia
Realizowane projekty
Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków
Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
17 512,00 zł
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku
Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
22 500,00 zł
Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów
DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
4 247 670,38 zł
ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW
DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
807 670,85 zł
Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii
Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.
Cyfrowa Gmina
Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków
Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku
dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.
PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027
Miejsce realizacji projektu: Gmina Raków
Okres realizacji projektu: 01.01.2024-31.12.2025
Kwota dofinansowania projektu: 2 659 505,65 zł
Placówki Wsparcia Dziennego na terenie Gminy Raków
projekt realizowany przez Gminę Raków w Rakowie w ramach Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,
Działanie FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.
Numer wniosku: FESW.09.05-IŻ.00-0022/23
Szczegółowe informacje: PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW
ZAKUP AUTOBUSU DO PRZEWOZU MIESZKAŃCÓW GMINY RAKÓW
USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU
DOOR-TO-DOOR
Wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu wśród osób z utrudnioną mobilnością w Gminie Raków”, którego inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 384 200,00 zł, które stanowi 100% kwoty projektu.
Wkład Funduszy Europejskich stanowi 84,28% - 323 803,76 zł.
Realizacja projektu będzie trwała w okresie od 01.01.2021 r. do 30.12.2022 r. z trwałością do 31.01.2024 r.
Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.
Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN
Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN
Do pobrania: PLAKAT
Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie
przestrzeni publicznej" pn. Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
mająca na celu wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez modernizację świetlicy
w miejscowości Chańcza.
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury powiązanej infrastruktury"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków
Gmina Raków realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków”.
Celem projektu jest rozszerzenie oferty przedszkoli publicznych dla 141 dzieci (63 Kobiet, 78 Mężczyzn, w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami (1 mężczyzna) w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających jakość edukacji oraz podniesienie kompetencji 5 nauczycieli wychowania przedszkolnego (5 Kobiet) od 01 marca 2024r. do 27 lutego 2026r.
Całkowita wartość projektu: 965 678,00 zł;
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 859 480,43 zł.
Okres realizacji projektu od marzec 2024r. do luty 2026r.
Miejsce realizacji projektu:
Przedszkole Gminne w Rakowie ul. Łagowska 25, 26-035 Raków;
Oddziały Przedszkolne w Szumsku, Szumsko 42b, 26-035 Raków;
Przedszkole Publiczne w Ociesękach, Ociesęki 63. 26-035 Raków.
Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2024 roku
dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 48 324,00 zł.
USUWANIE AZBESTU Z TERENU GMINY RAKÓW
dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 70 792,00 zł.
Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”
pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle”
Mająca na celu poprawę połączenia drogi gminnej z drogą wyższej kategorii poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Drogowle
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Całkowita wartość operacji:
275 924,06 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 – 2020: 63,63% kosztów kwalifikowanych: 175 570 zł
Wzrost Efektywności Energetycznej w Sektorze Publicznym w Gminie Raków poprzez Kompleksową Termomodernizację Budynku Urzędu Gminy
Przebudowa ul. T. Kościuszki w Rakowie wraz z budową odcinka sieci kanalizacji deszczowej na działce nr ewid. 2631
Gospodarstwa agroturystyczne
Nasza lokalizacja