Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony
Koronawirus (SARS-CoV-2)
Koronawirus (SARS-CoV-2)
w sprawie odwołania zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu Urzędu Gminy w Rakowie, wprowadzonych w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenienia się koronawirusa COVID-19
Zakup środków ochrony osobistej dla powiatowych szkół, szpitali oraz 19 gmin i służb mundurowych to jedno z działań samorządu powiatu kieleckiego podjętych w walce z koronawirusem. W ubiegłym roku na ten cel pozyskano ponad 6 milionów złotych.
– Na przeciwdziałanie i zwalczanie epidemii koronawirusa w powiecie kieleckim uzyskaliśmy w 2020 roku środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego – mówi Mirosław Gębski starosta kielecki.
Grafika: Białe litery na niebieskim tle "3Szczepimysię Zgłoszenia".
Informujemy, że na terenie gminy Raków ruszają szczepienia przeciwko COVID-19.
Szczepienia odbywać się będą w punkcie szczepień wyznaczonym w budynku Gminnego Ośrodka Zdrowia w Rakowie, ul. Klasztorna 16.
Wszystkie osoby, które chciałyby się zaszczepić a mają trudności z dojazdem do punktu szczepień mogą zgłosić prośbę o pomoc w tym zakresie.
Zgłoszenia oraz wszelkie informacje można uzyskać pod nr tel. 41 3535030 wew. 37. Osoba odpowiedzialna za kontakt w powyższym zakresie: Karol Taborski.
Grafika: Białe litery na niebieskim tle "Szczepienia przeciwko COVID-10 - ważne informacje".
Aktualne informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie
W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną jaka panuje w Polsce, Urząd Gminy Raków prosi o ograniczenie wizyt w urzędzie.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt z sekretariatem
tel. 41 35 35 018, 41 35 35 030, 41 35 35 031, 41 35 35 063
bądź mailowy
Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za utrudnienia.
Filia Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach działającego w Urzędzie Gminy Raków nieczynna do odwołania
Z uwagi na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego choroby COVID-19 oraz z konieczności zachowania bezpieczeństwa Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach informuje, iż od dnia 04.11.2020 r. do odwołania obsługa klientów odbywać się będzie wyłącznie telefonicznie lub poprzez e-mail.
PUP w Kielcach jednocześnie informuje, iż od dnia 04.11.2020 r. do odwołania Lokalne Punkty Informacyjno – Konsultacyjne Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach będą nieczynne.
Od 04.11.2020r. zawieszone są również spotkania z pracodawcami w ramach cyklu „Popołudnia Pracodawcy", odbywające się w każdą środę w godzinach od 15:00 do 17:00.
Szczegółowe informacje dot. bieżącej obsługi klienta znajdą Państwo na stronie internetowej https://kielce.praca.gov.pl/ .
Dedykowana infolinia dla seniorów, wsparcie wolontariuszy, współpraca wojsk obrony terytorialnej i pracowników pomocy społecznej w pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. To główne założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów uruchomionego właśnie przez rząd. Dzięki Korpusowi i naszym wspólnym działaniom osoby starsze będą bezpieczniejsze – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Koordynatorem działań Korpusu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Z uwagi na zagrożenie epidemiczne oraz w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne Gminna Biblioteka Publiczna w Rakowie oraz jej filia w Szumsku od dnia 07.11.2020 r. będą nieczynne do odwołania.
Z utrudnienia przepraszamy.
Utworzona została specjalna strona internetowa umożliwiającą rekrutację osób chętnych do pracy w powstającym w Kielcach szpitalu tymczasowym dla osób chorych na Covid-19. Do składania ofert zachęca wojewoda Zbigniew Koniusz.
Strona Szpitala Świętokrzyskiego znajduje się pod adresem https://www.szpitalswietokrzyski.pl. Ofertę pracy można zgłosić za pomocą dostępnego formularza rekrutacyjnego. - Zachęcam do zgłoszenia się do zespołu szpitala wszystkich, którzy czują potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i mają taką możliwość. Zapraszam wszystkich, którzy chcą się zaangażować w działania na rzecz naszej społeczności. Połączmy siły i razem czyńmy dobro, bo przecież „Twoje zdrowie to moja sprawa” – mówi Zbigniew Koniusz.
Siedzibą szpitala tymczasowego dla chorych na Covid-19 w województwie świętokrzyskim są Targi Kielce. Dla pacjentów przygotowano 300 miejsc, w tym około 50 respiratorowych, czyli przeznaczonych dla pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby. Docelowo Targi Kielce dysponują infrastrukturą, która pozwala na przygotowanie około 1000 miejsc dla pacjentów. Tuż przy szpitalu tymczasowym utworzono „hotel dla medyka”, z którego może korzystać personel szpitala.
Podmiotem merytorycznie odpowiedzialnym za działalność placówki jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Działalność szpitala tymczasowego planowana jest na okres od listopada 2020 roku do maja 2021 roku.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 02 maja 2020 r. (Dz U. 2020 poz 792) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii w Polsce, Dyrektor GBP w Rakowie informuje, że od 11.05.2020 wznawia częściowo działalności filii bibliotecznej w Szumsku. Z uwagi na trwające prace remontowe w budynku po wygaszonym gimnazjum biblioteka główna w Rakowie będzie otwarta dla czytelników w nieco późniejszym terminie (około 20-25 maja) z uwagi na zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa.
ZARZĄDZENIE NR 25/2020
Wójta Gminy Raków
z dnia 27 kwietnia 2020r.
w sprawie otwarcia targowiska na płycie rynku w Rakowie
Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm) Wójt Gminy Raków zarządza, co następuje:
§ 1.
Z dniem 28 kwietnia 2020 r. Wójt Gminy Raków przywraca działalność targowiska na płycie rynku w Rakowie bez ograniczeń asortymentowych.
§ 2.
1. Prowadzących działalność handlową oraz kupujących obowiązują zasady bezpieczeństwa określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.
2. Sprzedający muszą zastosować się do wymogów bezpieczeństwa wynikających z rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu epidemii dotyczących:
- zachowania odstępu między miejscami prowadzenia sprzedaży (straganami), wynoszącego minimum 2 metry.
- zachowania limitu osób (4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży z wyłączeniem osób stanowiących jego obsługę);
- zapewnienia rękawiczek jednorazowych oraz środków do dezynfekcji rąk;
- dezynfekcji stanowiska obsługi lub stanowiska kasowego w godzinach jego otwarcia, co najmniej raz na godzinę;
- zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki
- zakrywania ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli stanowisko kasowe lub miejsce prowadzenia sprzedaży jest oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.
3. Klienci robiący zakupy na targowisku zobowiązani są do:
- zachowania bezpiecznych odległości pomiędzy kupującymi – co najmniej 2 metry;
- stosowania rękawiczek jednorazowych podczas zakupów;
- zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki.
- zachowania limitu osób (4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży).
4. Z uwagi na konieczność zapewnienia odstępu pomiędzy sprzedającymi do odwołania przestają obowiązywać zawarte z gminą umowy użyczenia na miejsca targowe pod wiatą zlokalizowaną na płycie rynku.
5. Zgodnie z przepisami, na targowiskach nie obowiązują ograniczenia dotyczące godzin obsługi w wieku powyżej 65 roku życia.
§ 3.
W przypadku stwierdzenia uchybień co do procedur wymienionych w § 2 zarządzenia targowisko zostanie ponownie zamknięte.
§ 4.
Wykonanie zarządzenia powierza się Pracownikowi Do Spraw Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i Kierownikom Referatów Urzędu Gminy Rakowie.
§ 5.
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Sekretarzowi Gminy.
§ 6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 28.04.2020 r. i obowiązuje do odwołania odrębnym zarządzeniem.
Od 16 kwietnia na terenie całego kraju nałożony został na społeczeństwo obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Z ich dystrybucją nie było i nie jest łatwo, tym bardziej, że czas ich obowiązkowego noszenia nie wiadomo jak będzie długi.
Z pomocą gminie i mieszkańcom, jak zwykle, ruszyły niezawodne Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Nowej Huty-Koźla, Rakowa, Ociesęk i Szumska, które błyskawicznie odpowiedziały na apel Pana Wójta i uruchomiły swoje „szwalnie”. Materiał na maseczki został zakupiony przez gminę, a Panie poświęciły i poświęcają swój czas na ich szycie, za co im serdecznie dziękujemy.
Maseczki będą nieodpłatnie przekazane lokalnej społeczności. W pierwszej kolejności otrzymają je seniorzy.
Multimedia
Realizowane projekty
Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Raków
Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
17 512,00 zł
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Straży Pożarnej w Szumsku
Zadanie dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości
22 500,00 zł
Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rakówka i części miejscowości Pułaczów
DOFINANSOWANIE 3 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
4 247 670,38 zł
ROZBUDOWA SIECI WODOCIĄGOWO- KANALIZACYJNEJ W REJONIE ULICY ŁAGOWSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI RAKÓW
DOFINANSOWANIE 807 670,85 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
807 670,85 zł
Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej-Czyste powietrze,woda,gleba oraz odnawialne źródła energii
Zadanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach w wysokości 20 479,76 zł w ramach PROGRAMU DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn. PRACOWNIA EDUKACYJNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ” - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.
Cyfrowa Gmina
Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków
Zadanie w 2022 roku zostało dofinansowane ze środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – kwota dotacji 21 245,50zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – kwota dotacji 21 245,50 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2023 roku
dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 63 288,00 zł.
PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027
Miejsce realizacji projektu: Gmina Raków
Okres realizacji projektu: 01.01.2024-31.12.2025
Kwota dofinansowania projektu: 2 659 505,65 zł
Placówki Wsparcia Dziennego na terenie Gminy Raków
projekt realizowany przez Gminę Raków w Rakowie w ramach Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,
Działanie FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.
Numer wniosku: FESW.09.05-IŻ.00-0022/23
Szczegółowe informacje: PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY RAKÓW
ZAKUP AUTOBUSU DO PRZEWOZU MIESZKAŃCÓW GMINY RAKÓW
USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU
DOOR-TO-DOOR
Wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu wśród osób z utrudnioną mobilnością w Gminie Raków”, którego inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 384 200,00 zł, które stanowi 100% kwoty projektu.
Wkład Funduszy Europejskich stanowi 84,28% - 323 803,76 zł.
Realizacja projektu będzie trwała w okresie od 01.01.2021 r. do 30.12.2022 r. z trwałością do 31.01.2024 r.
Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
Gmina Raków realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Gmina Raków Przyjazna dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
Celem projektu jest deinstytucjonalizacja opieki nad 45 osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym min. 29 K) w tym 3 ON (2K) z terenu gminy Raków poprzez rozwój alternatywnych form stacjonarnej opieki dziennej realizowanej w 4 Klubach Seniora do 30.06.2023r.
Dofinansowanie projektu z UE: 745 264,06 PLN
Dofinasowanie projektu z budżetu krajowego: 61 117,19 PLN
Do pobrania: PLAKAT
Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie
przestrzeni publicznej" pn. Modernizacja budynku świetlicy w miejscowości Chańcza wraz z doposażeniem
mająca na celu wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez modernizację świetlicy
w miejscowości Chańcza.
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury powiązanej infrastruktury"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków
Gmina Raków realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków”.
Celem projektu jest rozszerzenie oferty przedszkoli publicznych dla 141 dzieci (63 Kobiet, 78 Mężczyzn, w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami (1 mężczyzna) w wieku 3-6 lat poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających jakość edukacji oraz podniesienie kompetencji 5 nauczycieli wychowania przedszkolnego (5 Kobiet) od 01 marca 2024r. do 27 lutego 2026r.
Całkowita wartość projektu: 965 678,00 zł;
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 859 480,43 zł.
Okres realizacji projektu od marzec 2024r. do luty 2026r.
Miejsce realizacji projektu:
Przedszkole Gminne w Rakowie ul. Łagowska 25, 26-035 Raków;
Oddziały Przedszkolne w Szumsku, Szumsko 42b, 26-035 Raków;
Przedszkole Publiczne w Ociesękach, Ociesęki 63. 26-035 Raków.
Unieszkodliwianie wyrobów azbestowych z terenu gminy Raków w 2024 roku
dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 48 324,00 zł.
USUWANIE AZBESTU Z TERENU GMINY RAKÓW
dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w formie dotacji, w kwocie 70 792,00 zł.
Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”
pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Drogowle”
Mająca na celu poprawę połączenia drogi gminnej z drogą wyższej kategorii poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Drogowle
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzania energii”
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Całkowita wartość operacji:
275 924,06 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 – 2020: 63,63% kosztów kwalifikowanych: 175 570 zł
Wzrost Efektywności Energetycznej w Sektorze Publicznym w Gminie Raków poprzez Kompleksową Termomodernizację Budynku Urzędu Gminy
Przebudowa ul. T. Kościuszki w Rakowie wraz z budową odcinka sieci kanalizacji deszczowej na działce nr ewid. 2631
Gospodarstwa agroturystyczne
Nasza lokalizacja