Niska emisja w gminie Raków.
Od kilku miesięcy trwają prace nad opracowaniem dokumentu pn. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Raków na lata 2016-2020, którego opracowanie zostało dofinansowane w 80% ze środków Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Wnioski z Planu:
- 44% budynków gminnych ma braki w termomodernizacji, w tym szczególnie w zakresie ocieplenia ścian. W obiektach wykorzystywane są często przestarzałe, wyeksploatowane i niskosprawne kotły c.o.- c.w.u lub nie są one ogrzewane w ogóle. Żaden z budynków nie posiada instalacji OŹE.
- Stan techniczny oświetlenia ulicznego określono jako zły. Źródłami światła są głównie oprawy sodowe. Obecnie gminy podejmują działania związane z wykorzystaniem bardziej energooszczędnego oświetlenia typu LED. W Gminie takich punktów świetlnych działa 52.
- 60% budynków mieszkalnych (ankietowanych) nie ma ocieplonego dachu / stropu, 43% nie ma ocieplonych ścian, a ok 10% nie ma wymienionych okien.
- Dominującym paliwem w gospodarstwach domowych jest węgiel - ok. 82% energii końcowej pochodzi z węgla. Węgiel jest paliwem, które podczas spalania emituje znaczne ilości pyłów w porównaniu do dostępnych paliw. Z uwagi na ten fakt oraz dużą zawartość benzo(a)pirenu w pyle przyczyną przekroczeń dopuszczalnych stężeń benzo(a)pirenu w gminie jest właśnie spalanie paliw stałych w przestarzałych kotłach w sektorze budynków mieszkalnych.
- Gospodarstwa domowe w zasadzie nie wykorzystują energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.
- Oprócz źródeł lokalnych na jakość powietrza gminy Raków wpływ mają ponadregionalne zanieczyszczenia pochodzące z sąsiednich regionów – głównie z uprzemysłowionego powiatu staszowskiego.
- 75% ankietowanych nie jest zainteresowanych dokonaniem zmian w gospodarstwie domowym. 22% warunkuje realizację prac otrzymaniem dofinansowania. Na pierwszym miejscu w tym zakresie pojawia się instalacja kolektorów słonecznych, dalej: instalacja ogniw fotowoltaicznych oraz zakup nowego kotła węglowego lub kotła na biomasę.