INFORMACJA w sprawie projektów ustaw dotyczących dodatków do emerytur dla wieloletnich członków OSP
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z zadowoleniem przyjmuje fakt pojawienia się inicjatyw ustawodawczych mających na celu doprowadzić do przyznania dodatków do emerytur dla członków OSP, którzy przez wiele lat uczestniczyli w działaniach ratowniczych.
Obecnie są procedowane dwie poselskie inicjatywy ustawodawcze wniesienie do Sejmu przez grupy posłów.
Pierwszą z nich jest projekt ustawy z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 852), który przewiduje przyznanie dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych, którzy co najmniej przez 20 lat brali czynny udział w działaniach ratowniczych. W projekcie mowa jest o służbie w ochotniczej straży pożarnej. Dodatek do emerytury przysługiwałby tym strażakom ochotnikom, którzy brali udział w co najmniej połowie wszystkich akcji jednostki.
Projekt ustawy opublikowany jest na stronie internetowej Sejmu pod adresem:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/35034153FB59BADAC125803500298738/%24File/852.pdf
Drugą to projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz nie których innych ustaw (nie nadano jeszcze numeru druku sejmowego). Przewiduje on dodatek do emerytury w wysokości 20 zł za każdy udokumentowany rok bycia czynnym członkiem ochotniczej straży pożarnej. Jest to znacznie korzystniejszy projekt dla strażaków ochotników od powyżej opisanego projektu, jak również o projektu obywatelskiego, który zostaje przywołany poniżej.
Projekt ustawy opublikowany jest na stronie internetowej Sejmu pod adresem:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-355-2016/$file/8-020-355-2016.pdf
Ponadto Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Samoobrona dla Ochotniczych Straży Pożarnych” zbiera podpisy pod projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który przewiduje, że na wniosek członka OSP, który udokumentuje co najmniej 35-letni staż członkowski w OSP, przysługuje 10% dodatek do emerytury lub renty, lecz nie wyższy niż 200 zł miesięcznie.
INFORMACJA PRZYPOMINAJĄCA o możliwości skorzystania przez OSP z uproszczonej formy prowadzenia rachunkowości
Ochotnicza Straż Pożarna, która dotąd nie skorzystała z możliwości prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, a chce z tej możliwości skorzystać musi ustalić termin walnego zebrania najpóźniej do końca stycznia 2017 r.
Informacja o koniecznych działaniach, jakie należy podjąć wraz z projektami odpowiednich dokumentów znajduje się na stronie internetowej Związku w zakład-ce Prawo pod podanym poniżej adresem:
Wzór uchwały walnego zebrania członków w sprawie uproszczonej rachunkowości
Wzór informacji do Urzędu Skarbowego w sprawie uproszczonej rachunkowości