Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony


Koło Gospodyń Wiejskich w Szumsku zostało założone z inicjatywy kilku Pań w dniu 10 kwietnia 2004 roku. Na zebraniu założycielskim nie zabrakło również przedstawiciela Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Modliszewic w osobie Pani Anny Borek. W spotkaniu wzięło udział 26 pań, które spośród siebie wybrały Zarząd Koła. Siedzibą tymczasową koła była Biblioteka Publiczna a od połowy roku po nawiązaniu współpracy ze strażakami siedziba została przeniesiona do budynku Domu Strażaka.
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W SZUMSKU    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W SZUMSKU 

         

W dniu 8 maja koło jako jedyne z terenu gminy Raków zostało zarejestrowane w Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Województwa Świętokrzyskiego.

Pod koniec maja w nowym i przestronnym miejscu panie zorganizowały pierwsze spotkanie z okazji Dnia Matki. Następne imprezy jak Dzień Dziecka, grzybobranie, zabawy andrzejkowe, spotkania wigilijne, spotkania opłatkowe, jasełka, kuligi saneczkowe z ogniskiem w lesie, konkursy palm wielkanocnych, spotkania z ludźmi kultury, nauki, historykami, lekarzami, przedstawicielami firm zielarskich, produkujących naczynia kuchenne, firany, itp. Spotkania te zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem członkiń koła i mieszkańców. W spotkaniach tych brali udział również przedstawiciele samorządu, KRUS, PIP, WODR, ZUS, Urzędu Marszałkowskiego, posłowie i wiele innych ciekawych osobistości. Największym uznaniem cieszyły się wykonane przez nas wieńce dożynkowe, które corocznie zajmowały zaszczytne miejsca i były kilkakrotnie nagrodzone na dożynkach powiatowych.


W roku 2010 panie aktywnie uczestniczyły w warsztatach fotograficznych, realizowanych z Programu Wspierania Aktywności lokalnej „ Razem Możemy Więcej” ze środków Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, a następnie warsztatach kulinarnych projektu „Gotuj się”, realizowanego z „ Odnowy Wsi Świętokrzyskiej 2010”, finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. . Zorganizowały drugie warsztaty kulinarne pod nazwą „Runo leśne w kuchni ”. Warsztaty te połączone były z poświęceniem samochodu ratowniczo - gaśniczego, który otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Szumsku. Panie zadbały o kulinarną stronę uroczystości. Na uroczystość „W dzień Świętej Tekli ziemniaki będziem piekli”, w „Wiosce produktu lokalnego i agroturystycznego”, projektu realizowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, częstowały znanymi w całym regionie pączkami ziemniaczanymi. W listopadzie zorganizowały wspólnie ze Szkołą Podstawową konkurs plastyczny dla dzieci o dopalaczach. W siedzibie Koła odbyła się również prelekcja o niebezpieczeństwach związanych ze spożywaniem dopalaczy, a także o profilaktyce oraz roli rodziców i opiekunów w przeciwdziałaniu spożywania używek.

Koło nasze bierze również czynny udział w imprezach organizowanych nie tylko na terenie gminy ale również na terenie całego województwa. Uczestniczyłyśmy w wystawach rękodzieła artystycznego, konkursach palm wielkanocnych i stroików  bożonarodzeniowych, prowadziłyśmy  zajęcia koronczarskich w Rakowie z dziećmi z terenu gminy. Wspólnie byłyśmy również na kilku wycieczkach w Zakopanem, Krakowie, Oświęcimiu, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnikach a także miłe i nie zapomniane chwile zostały przez nas spędzone w Bieszczadach. Wspólna społeczna praca na rzecz Koła daje nam wiele doświadczeń, pomysłów i satysfakcji.

Przewodnicząca Koła
Jadwiga Firmanty