16 i 17 stycznia 2014 odbyła się w Warszawie konferencja Rzeczpospolita lokalna- Sejm społeczników, bojowników i ekspertów. Hasłem przewodnim spotkania było "Uwolnij siłę społeczności". Sejm Społeczników, Bojowników i Ekspertów zrodził się ze współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. W tym niezwykłym ciekawym i prestiżowym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele gminy Raków, Pani Krystyna Jóźwik i Pani Agnieszka Rejnowicz.
Przez dwa dni, 300 uczestników, 40 panelistów i moderatorów z różnych środowisk, rządowych, samorządowych, pozarządowych, naukowych, opiniotwórczych i społeczności lokalnych przedstawiało swoje punkty widzenia na partycypację publiczną. Podczas pierwszego dnia uczestnicy pracowali w 16 tematycznych grupach warsztatowych. W grupach o tematyce- dobre praktyki partycypacyjne i rola wizyt studyjnych w rozwoju partycypacji społecznej uczestniczyli nasi społecznicy. Dokumentem, który był podstawą dyskusji była ,,Zielona Księga wsparcia partycypacji publicznej w Polsce”, w której zawarto propozycje i warianty konstrukcji ogólnopolskiego systemu wsparcia partycypacji publicznej.
Jednym z głównych celów prac ,,sejmowych” było zainicjowanie publicznej i środowiskowej debaty dotyczącej kształtu rozwiązań systemowych wspierających partycypacyjne mechanizmy kreowania lokalnych polityk publicznych.
Sejm otworzył i prowadził doradca Prezydenta RP Pan Henryk Wujec. Podczas otwarcia mówił:
"W tym roku obchodzimy 25 lat samorządności polskiej. Samorządy terytorialne, które zostały wprowadzone w wyniku tej rewolucyjnej zmiany są wielkim sukcesem reformy polskiej, dlatego, że ludzie w lokalnych społecznościach mają poczucie wpływu na decyzje samorządów. … Teraz obywatele chcieliby jeszcze bardziej konkretnie widzieć swoje uprawnienia. Chcieliby, żeby to już nie był taki podział bipolarny, że jest władza i obywatele, tylko żeby było stałe współdecydowanie, zwłaszcza w sprawach lokalnych.”
"Współdecydowanie, partycypacja publiczna, prawdziwy rozwój demokracji to jest proces permanentny, więc my dzisiaj nie skończymy tej pracy. Będziemy pracować w sposób ciągły, aby kolejnych obywateli włączać do podejmowania decyzji . Dzisiaj chcemy wypracować jak najwięcej rozwiązań w takich sferach jak: edukacja, animacja, podyskutować o roli mediów. Chcemy zebrać te doświadczenia w postaci Białej Księgi, a więc zestawu regulacji i pewnego rodzaju dobrych praktyk gotowych do wdrożenia przez społeczności, organizacje, samorząd i administrację krajową. (…) Istotą partycypacji nie jest tylko dobra regulacja. Przepisami prawa nie zmusimy nikogo do dobrej współpracy. Taka współpraca będzie wtedy, kiedy wszyscy zainteresowani będą sobie ufali .." tak podsumował spotkanie społeczników, bojowników i ekspertów Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Zebrany podczas prac warsztatowych materiał będzie pomocny w stworzeniu ostatecznego dokumentu z rekomendacjami wdrożeniowymi czyli Białej Księgi – gotowego do zastosowania systemu wsparcia partycypacji publicznej. Biała Księga opisze jak powinna działać partycypacja społeczna, jak można wspierać różne elementy życia publicznego, żeby razem dało to efekt synergii, efekt kuli śnieżnej, która spowoduje, że w bardzo wielu gminach będą dobre warunki do tego aby ludzie mogli współdecydować.