W dniu 5 grudnia 2013 roku odbyło się spotkanie mające na celu podsumowanie realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rakowie projektu systemowego pt. „Aktywny Raków”. Spotkanie otwarła pani Teresa Jasińska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rakowie, która serdecznie przywitała przybyłych gości, uczestników projektu oraz pracowników jednostki. Swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Raków – Pani Alina Siwonia oraz Radny Gminy Raków – Pan Karol Olsiński.
Tematem przewodnim spotkania było podsumowanie realizacji projektu systemowego oraz przedstawienie zrealizowanych działań.
Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje projekt systemowy od 2008 roku. Na całość projektu składało się kilka rocznych wniosków o dofinansowanie, w ramach których planowane były działania aktywizacyjne dla korzystających z pomocy społecznej. Nasza instytucja wpisywała się w Priorytet VII Promocja integracji społecznej, działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji i poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Działania w ramach projektu miały charakter miękki w formie: warsztatów tj. doradztwo zawodowe, wsparcie psychologiczne, nabycie nowych umiejętności społecznych oraz charakter stricte twardy w formie: kursów zawodowych podnoszących dotychczasowe kwalifikacje osób uczestniczących. Działania te były skierowane do osób posiadających status osób bezrobotnych i rolników.
W ramach projektu od początku jego realizacji wsparciem zostało objęte 46 osób.
W tegorocznym projekcie brało udział 10 osób korzystających z pomocy społecznej (9 kobiet i 1 mężczyzna) o statusie 8 osób bezrobotnych i 2 osoby jako rolnicy.
Głównym celem projektu było zwiększenie aktywizacji, motywacji i umiejętności społeczno – zawodowych osób korzystających z pomocy społecznej.
W ramach projektu zaplanowano działania w postaci:
- warsztatów z doradcą zawodowym (32 godz.);
- warsztatów umiejętności społecznych (32 godz.);
- warsztatów z psychologiem (32 godz.);
- kursów zawodowych (tj. opiekun osób starszych niepełnosprawnych i dzieci dla 3 osób; kucharz dla 1 osoby; sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej dla 4 osób; prawo jazdy kat. B dla 1 osoby oraz Operator koparko ładowarki w zakresie III klasy uprawnień dla 1 mężczyzny w ilości wraz z miesięczną praktyką);
- w ramach projektu były również jak co roku planowane działania wspierające uczestników w postaci wsparcia finansowego i rzeczowego.
Tegoroczny projekt opiewał na kwotę 140 tys. zł przy 10,50% udziale własnym (14700,00 zł). Na całość projektu składała się nie tylko sama aktywna integracja lecz również szereg zadań tj. zarządzanie projektem czyli koordynacja projektu i obsługa merytoryczna – księgowa, praca socjalna oraz wszelkie koszty pośrednie niezbędne do jego realizacji.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze uwieńczone poczęstunkiem, podczas którego uczestnicy dzielili się doświadczeniami i uwagami z udziału w projekcie. Beneficjenci otrzymali paczki, a w rolę św. Mikołaja wcielili się Pani Wójt i Pan Radny.
Zarówno spotkanie jak i cały projekt jest współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jako osoba bezpośrednio realizująca projekt chciałabym serdecznie podziękować za uczestnictwo spotkaniu podsumowującym wszystkim przybyłym.
Anna Adamczyk