Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

 

„Ogólnodostępna impreza ekologiczna przeprowadzona w terenie” to nazwa projektu na który Gmina Raków otrzymała dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

I tak nasza sztandarowa impreza pn „W dzień Świętej Tekli ziemniaki będziem piekli” przybrała szatę ekologiczną.

W Dębnie, poza  ogniskami, gdzie jak zwykle pieczono ekologiczne ziemniaki, została wydzielona Osada Ekologiczna.

A działo się w niej, oj działo!

Każdy, kto przekroczył bramę osady mógł uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach ekologicznych oraz innych ciekawych atrakcjach.

W programie były:

  • warsztaty artystyczne pn „Z czym na zakupy – zdobienie wielokrotnego użytku lniano-bawełnianych toreb na zakupy”
  • warsztaty pn „Hasło na koszulce mamy – ekologii się kłaniamy” - tu uczestnicy malowali na koszulkach wymyślone przez siebie hasła ekologiczne. Oczywiście koszulki, podobnie jak torby, stawały się ich własnością.
  • warsztaty – pn ”Spotkania z historią – papier ręcznie czerpany”- uczestnik własnoręcznie z dębowej kadzi i przy pomocy zabytkowej praski odciskał papier na którym gęsim piórem składał swój podpis. Warsztaty miały na celu przybliżenie historii papiernictwa oraz uzmysłowienie jak wielką rolę, pomimo internetu, w naszym życiu pełni papier.
  •  warsztaty form przestrzennych pn „Kwiaty wiejskich ogrodów” i „Drewniane zabawki”. Tutaj można było pod okiem twórców ludowych wykonać drewnianą postać czarownicy świętokrzyskiej lub aniołka, a także zrobić bukiet  kwiatów z bibuły, by udekorować nimi mieszkanie.
  • na stoisku - „Co z tymi odpadami”  można było otrzymać „Poradnik mieszkańca – Jak gospodarować odpadami” oraz rozwiązać rebusy, quizy i krzyżówki o  ochronie wody, powietrza, ziemi, lasu i zwierząt. Tu też można było otrzymać pamiątkę z osady ekologicznej w postaci kubka i zeszytu z logo WFOŚiGW i Gminy Raków.
  • punkt zbiórki zużytych baterii, płyt CD/DVD i nakrętek plastikowych  pn „Na wyczerpaniu” oferował za oddane surowce sadzonki iglaków.

 

Obok warsztatów organizatorzy osady promowali również zdrową żywność. Wystawę produktów tradycyjnych oraz dań regionalnych przygotowywanych ze zdrowych ekologicznych produktów przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Barda, Szumska, Nowej Huty, Woli Wąkopnej, Radostowa i Stowarzyszenia Aktywne Serca. Degustacji nie było końca. Panie uczestniczyły również w konkursie ogłoszonym w ramach działań projektowych pn „ Festiwal ciast i ciasteczek”. Komisji konkursowej nie było łatwo wybrać zwycięzców, toteż postanowiła ona przyznać trzy główne nagrody. I miejsce zdobyło KGW Nowa Huta i Stowarzyszenie Aktywnych Serc z Rakowa, - otrzymały  nagrody w postaci kuchenek gazowych z piekarnikiem, II miejsce KGW Bardo i KGW Wola Wąkopna – nagrody to kuchenka gazowa i mikrofalowa, III miejsce KGW Szumsko i KGW Radostów, a otrzymane nagrody to zestawy garnków.

 

Drugim konkursem jaki został przygotowany w ramach projektu był konkurs fotograficzny pn „Natura w obiektywie”. W osadzie, w ramach wystawy,  można było podziwiać prace nadesłane na konkurs. Główną nagrodę- aparat fotograficzny - otrzymała Natalia Szpak. Pozostali laureaci otrzymali albumy i pendrivy.

 

Działania ekologiczne zostały również zaprezentowane na scenie głównej gdzie odbył się spektakl o tematyce ekologicznej pn „List w butelce” wystawiony przez Teatr Otwarty TO z Krakowa.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się umieszczony w centralnym punkcie osady rower. Stanowił on nagrodę w eko losowaniu, w którym brał udział każdy gość osady uczestniczący w minimum dwóch działaniach.  Losowanie odbyło się na scenie,  a szczęśliwym posiadaczem roweru został Pan Henryk Danek ze Zbelutki. Nagrody pocieszenia – plecaki wylosowały: Julia Skalska, Justyna Kania i Krystyna Piotrowicz.

 

Niewątpliwą atrakcją, szczególnie dla dzieci, był pokaz segregacji śmieci w wykonaniu psów labradorów: Mai i Japy. Pod kierunkiem trenerki, Pani Marzeny Kuczyńskiej, pieski bezbłędnie wrzucały śmieci do odpowiednich pojemników.

 

Na zakończenie działań organizatorzy zapewnili kolejną niespodziankę  - ogromny tort w kształcie liścia z logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Kielc.

Słodki smak tortu sprawił,  że ekologia będzie się nam słodko kojarzyła.

 

logo

 

Krystyna Jóźwik