Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

 

Odsłonięcie pomnika na zbiorowej mogile powstańców, inscenizacja bitwy z 1863 roku w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych oraz zlot pojazdów militarnych – to główne punkty uroczystości, które 21 lipca odbyły się w Ociesękach.

 

W uroczystościach uczestniczyli czterej posłowie ziemi świętokrzyskiej, wojewódzkie i gminne władze samorządowe, strażacy, członkowie grup rekonstrukcji historycznej, żołnierze z Centrum Szkolenia na Bukówce, mieszkańcy Ociesęk i gminy Raków.

 

Organizatorem obchodów była Ochotnicza Straż Pożarna w Ociesękach. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem sprawowali Marszałek Województwa, Wojewoda Świętokrzyski i Starosta Powiatu Kieleckiego.

 

Uroczystości rozpoczęła w samo południe msza polowa na cmentarzu parafialnym. Tuż po niej odsłonięto pomnik na zbiorowej mogile 22 powstańców, poległych 28 listopada 1863 r. w bitwie pod Ociesękami.  Tej podniosłej chwili towarzyszył Apel poległych i salwa honorowa w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Żuawów Śmierci. Następnie na placu przy Szkole Podstawowej odbyła się inscenizacja w wykonaniu ponad 80 członków grup rekonstrukcji historycznej z Kielc, Radomia, Staszowa i Buska-Zdroju. Na polu bitwy z jazdą kozacką i piechotą jak przed 150 laty starły się oddziały powstańcze składające się z kawalerii, strzelców i kosynierów.  

 

Po południu występem zespołu "Kwiat Podola" z Ukrainy otwarty został festyn rodzinny z wieloma atrakcjami. Na scenie zaprezentowali się uczniowie szkół z Ociesęk i Rakowa, zespół folklorystyczny Chełmowianki z gminy Nowa Słupia oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Sędka w gminie Łagów. Wielkim powodzeniem cieszył się konkurs dla publiczności, poprowadzony przez członków Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii. Imprezie towarzyszył "Zlot pojazdów militarnych", podczas którego zaprezentowano pojazdy różnego typu, w tym motocykle, samochody pancerne i wozy terenowe. Wystawę sprzętu i uzbrojenia zorganizowało Muzeum Orła Białego. Miłośnicy militariów mogli spróbować swoich sił na strzelnicy, strzelając z broni pneumatycznej. Najmłodsi licznie korzystali z placu zabaw, korzystając też z atrakcji przygotowanych przez Muzeum Zabawek i Zabawy z Kielc.

 

Organizację uroczystości wsparli:

Fundacja ORLEN – DAR SERCA
Samorząd Województwa Świętokrzyskiego
Urząd Gminy w Rakowie
Bank Spółdzielczy w Szydłowie
Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach
Stowarzyszenie „Semper Fidelis” ze Starachowic
KRISMAR Kielce