Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01 a
Muzyczne uniesienia, muzyczne inspiracje, kultura muzykowania. To wszystko w jednej pigułce VII Festiwal Muzyki Oratoryjno – Kantatowej RAKOWSKIE DIVERTIMENTO im. Kazimierza Górskiego. Festiwal odbył się 30.06.2013r. w rakowskiej świątyni p.w. Św. Trójcy, dzięki uprzejmości tutejszego Proboszcza Ks. Pawła Mackiewicza, który po raz pierwszy gościł uczestników Festiwalu.
 
Po raz kolejny byliśmy świadkami i uczestnikami umiejętnie wykreowanej symbiozy między muzyką, artystami i słuchaczami. Co było dziełem nie tylko organizatorów festiwalu, ale przede wszystkim artystów biorących udział w tegorocznym koncercie.
 
Festiwal poprzedziła Msza Święta, której oprawę muzyczną przygotował Chór Chorał pod dyrekcja Adama Barabasza z towarzyszeniem organów – Pani Madaleny Wojsy.
 
VII Festiwal rozpoczął organowy wirtuoz prof. Henryk Zacharski. Naukę muzyki rozpoczął w Salezjańskiej Szkole Organistowskiej w Przemyślu. Studia muzyczne ukończył w klasie organów prof. Jana Kucharskiego w PWSM w Łodzi. Prawdziwą kreację muzyczną w utworach okresu baroku mogliśmy usłyszeć w fenomenalnych kompozycjach J.S. Bacha, takich jak Preludium A-dur, czy Preludium Es-dur, które pozwoliło nam przenieść się w nieznane zakamarki naszego jestestwa. Mogliśmy poczuć, moc i potęgę brzmienia barokowych dzieł muzycznych , co pozwoliło nam jeszcze raz docenić kunszt i mistrzowską interpretację Mistrza Zacharskiego. Połączone chóry IUBILAEUM i CONTINUO w utworze "Gaude Mater Polonia" otworzyły tegoroczne chóralne, rakowskie muzykowanie. Dzięki chórowi CONTINUO i charyzmatycznej osobie prof. Ewy Ordyk – Czyżewskiej mogliśmy uczestniczyć w pięknych kreacjach muzycznych, dzięki którym wznieśliśmy się na wyżyny, świadomości skąd można dostrzec sens istnienia, tęsknotę za doskonałością duchową. "Panis Angelicus"(Chlebie Anielski), to jedna ze zwrotek hymnu, która cieszy się największą popularnością. Słowa wielkiego filozofa dziejów, św. Franciszka z Asyżu w której odnajdujemy tajemnicę przemienienia chleba i wina w ciało i krew Chrystusa połączone z muzyką belgijskiego kompozytora C. Francka w wykonaniu chóru CONTINUO było prawdziwą ucztą muzyczną. Z wielkim wzruszeniem wysłuchaliśmy "We shall overcome" (Zwyciężymy razem), to tradycyjna pieśń amerykańska, w której zawarta jest tęsknota za sprawiedliwością i godnością osobistą, o które na przestrzeni lat my też, jako naród polski musieliśmy, niejednokrotnie walczyć i walczymy dzisiaj, bo nie mało jest okrucieństwa czy bezmyślności i lekkości w podejmowaniu decyzji szczególnie za tych, którzy mówić nie mogą. Na zakończenie Chór CONTINUO przeniósł nas w rejon polski, o którym z pewnością można powiedzieć, że tradycja, oddanie rodzinie i wartości wyniesione z domu rodzinnego, to broń, którą wszędzie się obronimy. Bardzo zabawnym i lekkim w odbiorze utworem, "Wele, wele Wetka", chór zakończył swój koncert do którego będziemy wracać by, choć przez chwilę móc poczuć atmosferę, która za sprawą CONTINUO i dyrygent Ewy Ordyk – Czyżewskiej była chwilą magiczną. Bardzo miłą niespodziankę sprawili organizatorzy festiwalu, zapraszając Pana Wiesława Kota, staszowianina, autora wierszy o tematyce religijnej i nie tylko. Przeczytał On swój wiersz poświęcony Rakowskiemu Divertimento jego założycielowi prof. Kazimierzowi Górskiemu:
 
Tak Pan obudził- WIEKI dla RAKOWA
że PAMIEĆ każe – celebrować DZIEŁO
Przecież jesteśmy- to nie tylko SŁOWA
Chociaż w tym miejscu- COŚ w SERCACH WESTCHNĘŁO
U Matki Bożej – Cudownej Przemiany
Oratoryjne- Kantatowe strony
Kazimierz Górski tu DUCHEM przystanął
spojrzał na ludzi- wiarą poruszonych
Choć nasze życie- niczym śniegu płatki
jutro nieznane jak zamiary Boże
Już SIÓDME dzisiaj –Panie Profesorze
DIVERTIMENTO u Rakowskiej Matki.
 
Dziękujemy Panie Wiesławie za słowa płynące prosto z serca.
 
 
Chór IUBILAEUM pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego rozpoczął swój koncert utworem wyśpiewanym na chwałę Matki Bożej, "Ave Maryja" – K. Górskiego. W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy utwory opracowane przez prof. Kazimierza Górskiego były to: "Pana ja wzywać będę" – M. Gomółki i "Donnus Aurea" (fragment Litanii do NMP in F J. Zeidlera ) – opr. K. Górski. W ten sposób również uczczono pamięć Profesora Górskiego, wielkiego rakowianina i orędownika Matki Bożej. Druga część koncertu, to: "Alleluja" – G.F. Haendla, "Święty Boże" i kanon "Przychodzisz Panie". Utwory poprzez które modlitwa staje się formą pełniejszą i pozwala na głębsze zrozumienie istoty Stwórcy . Równie pięknie zabrzmiał utwór mało znanego, lokalnego kompozytora, "Surrexit dominus vere" – Władysława Brankiewicza. Lublinianina, który w swym dorobku artystycznym ma preludia, msze, utwory chóralne czy pieśni religijne. Trzecia część koncertu, to przeboje – symbole muzyki okresu Polski solidarnościowej. W utworach "Mury" – J. Kaczmarskiego, "Żeby Polska była Polska" - sł. J. Pietrzaka muz. W. Korcza, przypomnieliśmy sobie jak wiele spraw nas dotyczyło i jednoczyło jak umieliśmy walczyć o wspólną Polskę. Z wielkim wzruszeniem słuchaliśmy tekstów dobrze nam znanych pieśni w wykonaniu chóru IUBILAEUM. Na zakończenie, dzięki charyzmatycznemu dyrygentowi Tomaszowi Orkiszewskiemu połączone Chóry CONTINUO i IUBILAEUM wraz ze słuchaczami, uczcili 150 rocznicę Powstania Styczniowego, hymnem Powstańców Styczniowych z 1863r., "Marsz" – D. Czechowskiego w wersji oryginalnej. I, to pozwala stwierdzić, że dzięki prawdziwym przywódcom i wizjonerom umiemy i chętnie się jednoczymy, jeśli tylko będziemy mieli szczęście i na swojej drodze spotkamy ludzi z pasją i oddaniem. VII Festiwal zakończył się wręczeniem przez Prezes Stowarzyszenia Camerata Lubelska Panią Barbarę Górską, dyplomów wykonawcą tegorocznego Festiwalu.
 
Twórczość Cypriana Kamila Norwida na tegorocznym Festiwalu przeplatała się z utworami muzycznymi wielkich kompozytorów, tworząc niezapomniane wrażenia, wprowadzając chwile zadumy i refleksji. Niech słowa Norwida będą zakończeniem moich pofestiwalowych reminiscencji:
 
Ponad wszystkie wasze uroki,
Ty! Poezjo, i ty, Wymowo,
Jeden – wiecznie będzie wysoki:
Odpowiednie dać rzeczy – słowo
 
Beata Górska Kijanka