Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony



Misją Programu "Równać Szanse" koordynowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców).

 

Dobry start rozumieć należy jako – młodzież aktywną, nie bojącą się realizacji swoich marzeń, wierzącą w swoje możliwości oraz aktywnie i odważnie planującą swoją przyszłość a także dumna z miejsca w którym mieszka.

       10 października 2009 r. został zakończony nabór wniosków w Programie "Równać Szanse 2009 - Regionalny Konkurs Grantowy". Na konkurs napłynęły 604 wnioski z terenu całego kraju.

       11 listopada 2009 r. decyzją czterech Regionalnych Komisji Ekspertów w Programie "Równać Szanse 2009 - Regionalny Konkurs Grantowy" 102 organizacje otrzymały dofinansowanie zgłoszonych projektów.

        Wniosek przygotowany i złożony przez Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie na wykonanie projektu pn. „Strzał w 10-tkę” przeszedł pozytywną weryfikację. Wysokość przyznanej dotacji wynosi 6 300,00 zł. Dalsze informacje zamieszczane będą na bieżąco.

Więcej informacji o programie: http://www.rownacszanse.pl


Dariusz Jóźwik
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie


            

 

 

 

O programie „Równać Szanse”
 
Misją Programu "Równać Szanse" jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców).

Dobry start rozumiany jest jako realizowanie przez młodych ludzi samodzielnie i realistycznie określonych celów życiowych (w tym także celów edukacyjnych).

Realizowane projekty, powinny rozwijać u młodzieży:
  • umiejętność właściwej oceny środowiska, w którym dorasta, poprzez włączanie jej w proces poznawania środowiska lokalnego i analizowanie swoich mocnych i słabych stron;
  • umiejętność samodzielnego i aktywnego planowania własnej przyszłości, poprzez udział w opracowaniu celów i harmonogramu projektu oraz badaniu jego efektów, a także poprzez naukę praktycznych umiejętności przydatnych w osiąganiu celów życiowych.
  • umiejętność pozyskiwania wsparcia społecznego, poprzez nawiązywanie nowych relacji społecznych (z ludźmi i instytucjami), a także rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
  • przekonanie o własnych możliwościach, poprzez publiczne prezentowanie własnych działań i ich efektów, udział młodych ludzi w rozpowszechnianiu informacji o projekcie oraz stwarzanie(za pośrednictwem projektu) możliwości odniesienia osobistego sukcesu.
W programie organizacje pozarządowe, biblioteki gminne, gminne domy kultury oraz grupy nieformalne z całej Polski otrzymują dotacje na realizację własnych projektów mających na celu wyrównywanie szans dzieci i młodzieży. Działania są prowadzone na terenie miejscowości do 20 tys. mieszkańców.

Program "Równać Szanse" powstał w 2001 roku. Obecnie realizowana jest już dziewiąta edycja "Równać Szanse".
Projekty dotowane w ramach programu mają szeroki zakres tematyczny, obejmują wszystkie dziedziny aktywności młodzieży na płaszczyźnie edukacyjnej, od poszerzania umiejętności związanych z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej po projekty kształtujące tożsamość lokalną, pogłębiające wiedzę o potencjale własnego regionu, czy inicjatywy kształtujące aktywne postawy obywatelskie.

Dzięki uczestnictwu w projektach dotowanych w programie "Równać Szanse" młodzież z małych miejscowości ma możliwość uczestniczenia w zajęciach rozwijających zainteresowania, podnoszących skuteczność uczenia się i pomagających w nabyciu umiejętności przydatnych w szkole i dorosłym życiu. W realizowanych projektach prowadzone są działania zapoznające młodych ludzi z kulturą regionu, Polski i Europy. Organizowane są wyjazdy do dużych miast – ośrodków kulturalnych i naukowych. Częstokroć są to pierwsze wyjazdy młodzieży poza miejsce zamieszkania. Możliwość zetknięcia się z rówieśnikami z dużych miast uświadomiła młodzieży z małych ośrodków, że nie są od nich gorsi, mają im coś do zaoferowania. Program przyczynia się także do popularyzowania młodzieżowych działań społecznych. Młodzi ludzie są przygotowywani do pracy na rzecz swoich rówieśników i środowisk lokalnych, prowadzą konkretne działania na ich rzecz (pomoc w nauce, wolontariat, organizacja imprez środowiskowych itp.).

Niezmiernie ważne są również działania programowe adresowane do dorosłych – koordynatorów i rodziców, którzy w ramach programu "Równać Szanse" uczestniczą w szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje wychowawcze i pedagogiczne: przygotowujących do prowadzenia zajęć według metodyki sprawdzonych programów, tworzenia własnych scenariuszy i materiałów edukacyjnych, obejmujące zagadnienia związane z uczeniem się, motywowaniem uczniów do nauki i kontynuowania edukacji oraz podejmowania działań na rzecz innych, pracy z grupą, rozwiązywania konfliktów, współpracy z rodzicami.

Przyznawane dotacje w ramach Programu mają ogromny wpływ na aktywizowanie placówek pozaszkolnych i lokalnych organizacji pozarządowych. Stymulują powstawanie koalicji lokalnych skupionych wokół działań na rzecz wyrównywania szans dzieci i młodzieży. Możliwość uczestniczenia w konkursie dotacyjnym stymuluje kreatywność i inicjatywę na szczeblach lokalnych, zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz młodych ludzi i poszukiwania sojuszników w środowiskach lokalnych.

Organizacje pozarządowe, domy kultury, gminne biblioteki realizujące projekty "Równać Szanse" podkreślają zmianę swojego statusu w środowisku lokalnym. Objęły swoimi działaniami nowe obszary i grupy odbiorców, pozyskały nowych współpracowników. W efekcie zaczęły być postrzegane jako lokalny partner mogący tworzyć politykę edukacyjną czy wspierać grupy zawodowe związane z edukacją.

60% projektów jest kontynuowanych, w różnym zakresie, po zakończeniu dotacji. Organizacje poszukują środków zewnętrznych na prowadzenie działań lub prowadzą je w oparciu o pracę wolontarystyczną oraz sprzęt zakupiony dzięki udziałowi w Programie "Równać Szanse". Wiele pomysłów na działania, które zostały przeprowadzone po zakończeniu Programu powstało w jego trakcie np. wystawy, wspólne badania, współpraca pomiędzy szkołami etc. Niezwykle istotne w tym wypadku jest stworzenie koalicji lokalnych w trakcie realizacji projektów.

Podsumowując – w czasie ośmiu lat realizacji programu "Równać Szanse" Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży otrzymała 12 017 wniosków o dotację. Przyznano 1 296 grantów na realizację projektów wyrównujących szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Ogółem przyznano 14 561 700 zł dotacji.

Główne efekty programu to przede wszystkim:
  • aktywizacja środowiska lokalnego, integracja wokół działań na rzecz dzieci i młodzieży - na bazie zrealizowanych projektów powstało ponad 100 lokalnych organizacji pozarządowych;
  • podniesienie wiedzy uczestników projektów o lokalnych zasobach organizacyjnych i społecznych;
  • poprzez umiejętność określania swoich mocnych i słabych stron podniesienie skuteczności wyboru właściwej ścieżki zawodowej;
  • aktywizacja młodych ludzi do działań na rzecz rówieśników i własnej społeczności – młodzież angażuje się w realizację działań projektów. Projekty stymulują młodzież do podejmowania samodzielnych inicjatyw;

za www.rownacszanse.pl