Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej
W dniu 27 kwietnia 2024 roku członkowie Wojskowego Koła PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz sympatycy ze środowiska wojskowego wyruszyli na XI Rajd Świętokrzyski pt. „Polskie Carcassonne”.
Rajd Świętokrzyski realizowany jest od 2013 roku, to najdłużej organizowana impreza turystyczno – wędrownicza przez Wojskowe Koło PTTK, a ciekawostką jest fakt, że to po I Rajdzie Świętokrzyskim dnia 13 czerwca 2013 r. zawiązało się Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Od tego czasu do dzisiaj w ramach Rajdu Świętokrzyskiego zwiedzono: w 2013 r. Przedborski Park Krajobrazowy wraz z Przedborzem, gdzie na obiad podano regionalne danie – kugiel, w 2014 r. Oblęgorek, Chęciny, Jaskinię Raj, Tokarnię oraz rezerwat „Kadzielnię” w Kielcach, w 2015 r. Świętokrzyski Park Narodowy wraz z wejściem na Łysą Górę (Święty Krzyż) i Łysicę (Świętą Katarzynę), w 2016 r. kieleckie rezerwaty przyrody: „Karczówkę”, „Kadzielnię” wraz z jaskiniami, „Wietrznię” oraz stolicę województwa świętokrzyskiego – Kielce, 2017 r. ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe, Opatów oraz zdobyto Szczytniak w Paśmie Jeleniowskim, 2018 r. Michniów i Kamień Michniowski oraz Wąchąck i Starachowice, 2019 r. w ramach rajdu „W poszukiwaniu świętokrzyskich czarownic” Świętą Katarzynę, Łysicę, przełęcz Św. Mikołaja przez Kakonin do Huty Szklanej, 2021 r. Górę Chełmową, Muzeum Archeologiczne i rezerwat „Krzemionki” oraz Bałtów, w tym Żydowski Jar, w 2022 r. Pińczów, Byczkowską Górę, Chroberz, Wiślicę i Busko-Zdrój, a w 2023 r. Chmielnik, Stopnica, Nowy Korczyn i Wiślica.
Tegoroczny rajd zorganizowany został we współpracy z Gminą Raków, Miastem i Gminą Szydłów oraz Zespołem Pałacowym w Kurozwękach.
W tym roku rajd rozpoczęto od zwiedzenia Domu Wójta z XVI / XVII wieku, będącego kiedyś domem ariańskim oraz spacerze po Rakowie, w trakcie którego turyści zobaczyli rynek, Pomnik poświęcony żołnierzom poległym w walkach o II Rzeczpospolitą z l. 30 XX w., fontannę z rakami, kościół parafialny pw. Świętej Trójcy z XVII w. i dom ministra ariańskiego z XVI / XVII wieku. Raków w dawnych czasach był centrum życia braci polskich (zw. arianami) mieszkających w Polsce.
Następnie uczestnicy udali się do „polskiego Carcassonne” – Szydłowa, gdzie najpierw zwiedzili muru obronne miasta oraz ruiny kościoła św. Ducha i szpitala z XI w., po czym następnie obejrzeli renesansowa Synagoga. Następnie udali się stronę rynku. Obok rynku odwiedzili gotycki kościół fundacji Kazimierz Wielkiego pw. św. Władysława w stylu baryczkowskim. Następnie zwiedzili Zamek Królewski Kazimierza Wielkiego z XIV w., w którym obecnie mieści się Muzeum Zamków Królewskich. Ostatnimi punktami spacer po autentycznie średniowiecznym zespole miejskim w Szydłowie było przejście przez Bramę Krakowską do kościoła pw. Wszystkich Świętych i obejrzenie zjadających się wewnątrz pozostałości gotyckiej polichromii z II poł. XIV w.
Ostatnim punktem rajdu były Kurozwęki, gdzie grupa zwiedziła pałac rodziny Popielów z XVII wieku powstały na przebudowanym zamku z XIV wieku.
Głównym celem Rajdu Świętokrzyskiego jest poznanie magicznego i pełnego energii regionu świętokrzyskiego, jego przyrody, bogatej kultury, tradycji i historii, a w tym roku w szczególności zapoznanie się z najpiękniejszymi zabytkami Rakowa, Szydłowa oraz Kurozwęk, w tym ich historia i kulturą.
Tekst: Marcin Reczycki Foto: Marcin Reczycki