Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

 

Promocja atrakcji turystycznych gminy Raków, popularyzacja dziedzictwa kulturowego i zabytkowego „Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany” będą tematem głównym audycji „Studio Balkon", której emisja na antenie TVP Kielce odbędzie sie w dniu 20 czerwca 2009 r. od godziny 7.45 do godziny 9.00. W przygotowanym felietonie zaprezentowano ciekawe – godne odwiedzin- miejsca na terenie gminy Raków, w wersji opisowej prezentujemy poniżej.






„Dom Wójta”
„Dom Wójta” to budynek pochodzący prawdopodobnie z przełomu XVI i XVII wieku. Wzniesiono go na rzucie wydłużonego prostokąta, dzieląc jego wnętrze na cztery izby nakryte różnorodnymi sklepieniami. Dom ten posiada wyjątkowo bogatą  i ciekawą historię. W I połowie XVII wieku stanowił własność Jana Siekierzyńskiego, w roku 1634 został zakupiony (za kwotę 200 złotych polskich) przez Samuela Goryszowskiego (aptekarza i wójta Rakowa). Następnie dom ten przeszedł w ręce Andrzeja Mokrowskiego (starosty radzyńskiego) właściciela połowy miasta, który sprzedał go w 1683 r. rodzinie Kuraszewiczów. Nowi właściciele na kupno budynku zaciągnęli dług w wysokości 471 złotych polskich u Dawida Kraua. Następnie dług ten przekazał na łożu śmierci kościołowi rakowskiemu. W 1757 r.Jan i Ignacy Kossowscy odstąpili kamienicę rodzinie Praszkiewiczów, przeznaczając ją na „szynk trunków wszelakich”.
Do niedawna budynek ten był siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie a w chwili obecnej trwają prace nad przekształceniem go w Centrum Informacji Turystycznej.

„Źródełko”
W Rakowie na Pągowcu znajduje się źródełko, które jak sądzą miejscowi mieszkańcy  ma szczególne właściwości lecznicze w Wielki Piątek. W tym dniu od wielu pokoleń udają się tam,  aby  przed wschodem słońca obmyć się tą wodą. Nabierają też wodę do pojemników, aby wszyscy domownicy mogli skosztować jej dla zdrowia. Wędrówka do źródła musi odbywać się w całkowitym milczeniu, gdyż inaczej czar pryśnie i źródlana woda straci swą cudowną moc.

„Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany”
W latach 1640 – 1645 wybudowano w Rakowie trójnawową bazylikę pod wezwaniem Świętej Trójcy. Głównymi fundatorami byli ks. bp Jakub Zadzik i ks. bp Piotr Gębicki, biskupi krakowscy. 8 czerwca 1646 r. ks. bp Piotr Gębicki eryguje w Rakowie rzymskokatolicką parafię p.w. Świętej Trójcy. Obraz Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus, adorowanej przez aniołów został ofiarowany do świątyni rakowskiej w 1646 r. przez sekretarza królewskiego Jakuba Promnickiego. Prawdopodobnie w 1657 r. miała miejsce profanacja obrazu Matki Bożej podczas napadu Kozaków
z Węgrami, o czym świadczą na twarzy samej Najświętszej Dziewicy 21 szczeliny czy blizny, 19 zaś na twarzy Dzieciątka Jezus. 7 marca 1670 r. ks. bp Andrzej Trzebicki ogłosił  dekret, w którym uznał wizerunek Matki Bożej w Rakowie za łaskami słynący. Przeniesieni obrazu Matki Bożej z Kaplicy Różańcowej do głównego ołtarza odbyło się 14 października 1730 r. 28 sierpnia 2007 r. zdjęto z obrazu drewnianą lipową sukienkę a 1 września 2008r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie obrazu bez sukienki. Obraz Matki Bożej po renowacji poświęcił w czasie Mszy Świętej abp Edward Nowak z Rzymu 17 maja 2008 r. 15 września 2008 r., w Uroczystość Matki Bożej Bolesnej ks. bp Edward Frankowski odczytał dekret biskupa sandomierskiego, Andrzeja Dzięgi, uznający świątynię w Rakowie
za Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany.

„Bardo”
Wieś Bardo położona jest w malowniczej dolinie u stóp góry, która przed setkami lat mogła być wulkanem. Góra ta stanowi od lat cel wypraw geologicznych. Prawdopodobnie przez miejscowych gospodarzy została nazwana „Świńskim Ryjem” (widziana od strony wsi m. Czyżów przypomina właśnie tę część zwierzęcia). Góra ta ma wysokość 396 m n.p.m. W południowym jej zboczu znajduje się wąwóz Prągowiec, w którym geolodzy znaleźli liczne skamieniałości zwierząt sprzed 400 milionów lat. W wąwozie odkryto też skałę wulkaniczną, którą nazwano diabazem.


W nagraniu felietonu udział wzięli: koordynator – Agnieszka Zwierzyńska – Kierownik Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie,  Roman Dyląg - ksiądz proboszcz parafii Raków, Pani Danuta Król – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie, Pan Jerzy Malisiewicz – Prezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Źródło” oraz pani Teresa Piotrowicz – właścicielka gospodarstwa agroturystycznego z Pągowca.
Dodatkową ciekawostka dla widzów będzie możliwość zapoznania sie z procesem przygotowania produktu lokalnego pn. : „Dzionie rakowskie”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w realizacji nagrań.

Izabela Kuchniak
Centrum Kultury Fizycznej
i Rozwoju Lokalnego w Rakowie
                                   
 
Promocja Gminy Raków w TVP Kielce    Promocja Gminy Raków w TVP Kielce 
     
Promocja Gminy Raków w TVP Kielce    Promocja Gminy Raków w TVP Kielce 
     
Promocja Gminy Raków w TVP Kielce    Promocja Gminy Raków w TVP Kielce 
     
Promocja Gminy Raków w TVP Kielce