Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

 
W ostatnim dniu wakacji, 31 sierpnia 2009 r. przy wyjątkowo słonecznej pogodzie, odbył się rajd pn. „Śladami historii...” połączony ze zwiedzaniem Pałacu w Kurozwękach. Rajd został zorganizowany przez panią Agnieszkę Zwierzyńską – Kierownika Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie w ramach działań zgłoszonych do konkursu „Najlepsza wakacyjna akcja sportowa 2009” ogłoszonego przez p. Bożentynę Pałkę – Koruba – Wojewodę Świętokrzyskiego.

 



Głównymi założeniami programu było: poznanie piękna rodzinnej miejscowości, uwrażliwienie uczestników na piękno przyrody, poszanowanie pomników przyrody ożywionej. Rajd rozpoczął się ok. godz. 10.00 zbiórką pod remizą OSP w Rakowie. Zgromadzeni uczestnicy (młodzież w wieku 12 – 16 lat) pełni ochoty i z uśmiechem na twarzach, z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie wymarszu. Planowana trasa wymarszu to: Raków – Chańcza – Korytnica – Kurozwęki. Po dotarciu do miejscowości Chańcza młodzież miała okazję posłuchać ciekawej opowieści na temat pomników przyrody ożywionej, jakimi są w tej miejscowości dąb Biskup i głaz narzutowy. Dąb „Biskup” to dąb szypułkowy, którego wiek szacuje się na 250 lat, mierzy on około 30 metrów wysokości. Natomiast głaz narzutowy znajduje się naprzeciwko gospodarstwa nr 37, na wschód od drogi Kielce – Staszów mający wysokość 0,90 m i obwód 3,5 m.

 Po krótkim odpoczynku dotarliśmy do Kurozwęk. Jest to miejscowość o charakterze miejskim skupiona wokół kwadratowego rynku, która zachowała pierwotny układ urbanistyczny. Według miejscowej tradycji założycielem Kurozwęk miał być czeski rycerz, brat św. Wojciecha. Miejscowość należała do znakomitych polskich rodów: Poraitów, Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Na terenie Kurozwęk znajduje się Zespół pałacowo – parkowy  z XIV-XX w. – dawna warownia założona na sztucznym nasypie na terenie zalewowym rzeki Czarnej w XIV w. Z najstarszej fazy zachował się owal obwodu warownego wraz z dawną bramą wjazdową i przymurowanymi wewnątrz obwodu pomieszczeniami. Obecnie  najstarsze relikty obejmują kondygnację przyziemia zamku. W trakcie pobytu młodzież zwiedziła Pałac z przewodnikiem poznając ciekawą i barwną historię powstania i odrestaurowania Pałacu. Na twarzach uczestników niejednokrotnie rysowało się zdumienie i zaciekawienie podczas wsłuchiwania się w treść wypowiedzi jaką przedstawiała im pani przewodnik. Z wielkim zaciekawieniem zadawali dodatkowe pytania pozwalające im głębiej poznać historię Pałacu. Widać było, że zwiedzanie Pałacu w Kurozwękach było dla nich ciekawą i atrakcyjną przygodą. Po krótkiej przerwie na posiłek (młodzież otrzymała słodkie bułeczki i soki) udaliśmy się na przejażdżkę bryczką po mini zoo, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie Pałacu. Uczestnicy mogli zobaczyć stado bizonów (pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o warunkach w jakich żyją bizony, czym się żywią i jaka hierarchia panuje w stadzie) osły, świnki wietnamskie, strusie, kozy, highlandy (bydło szkockie), lamy, konie, króliki. Dzieci poznały także najstarszego mieszkańca mini zoo, dzika o imieniu Michał. Spotkanie z nim wywołało na twarzy dzieci wielkie zdziwienie i rozbawienie, kiedy to dzik podszedł do ogrodzenia reagując na swoje imię. Po imponujących wrażeniach, każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek w postaci bułeczki drożdżowej i soczku. Zmęczeni, lecz w doskonałych humorach uczestnicy rajdu wrócili busem na miejsce -  do Rakowa. Na zakończenie młodzież zadeklarowała chęć uczestnictwa w kolejnych organizowanych tego typu przedsięwzięciach, z czego bardzo się cieszymy i zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby kolejny rajd dostarczył im również wiele niezapomnianych wrażeń.


Izabela Kuchniak
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego
w Rakowie

 

Rajd  - Śladami historii...    Rajd  - Śladami historii... 
     
Rajd  - Śladami historii...    Rajd  - Śladami historii... 
     
Rajd  - Śladami historii...    Rajd  - Śladami historii... 
     
Rajd  - Śladami historii...    Rajd  - Śladami historii... 
     
Rajd  - Śladami historii...    Rajd  - Śladami historii... 
     
Rajd  - Śladami historii...    Rajd  - Śladami historii... 
     
Rajd  - Śladami historii...    Rajd  - Śladami historii...