Pokazali, jak walczyli Polacy i przypomnieli ważne historyczne wydarzenia. Mieszkańcy Barda upamiętnili 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego i oddali hołd tym, którzy oddali życie za ojczyznę.
Uroczystość odbyła się pod pomnikiem "Trzy Krzyże", o którego znaczeniu dla lokalnej społeczności przypomniał Paweł Pietruszka, radny okręgu Bardo.
- Dla mieszkańców Barda pamiętających okres II wojny światowej od zawsze miejsce, w którym obecnie się znajdujemy, było miejscem szczególnym. Na początku XX wieku znajdowała się tu kapliczka, a jeszcze przed II wojną światową zostały postawione trzy krzyże. W trakcie wojny Rosjanie je ścięli. Później, w 1953 roku postawiono krzyże na nowo, by przypominały o poległych bohaterach. Obecny pomnik został wykonany w 2002 roku, a w dniu 5 października 2003 odbyła się uroczystość jego odsłonięcia (...) Pamiętajmy o poświęceniu naszych przodków, ich patriotyzmie oraz doceniajmy to, że żyjemy w wolnej ojczyźnie - podkreślał radny.
Paweł Pietruszka przypomniał, że powstanie styczniowe wybuchło z powodu nasilającego się terroru rosyjskiego i było największym polskim powstaniem narodowym XIX wieku. Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych w walkach, straconych lub zesłanych na Syberię. Po upadku powstania kraj pogrążył się w żałobie narodowej.
Wspomnienie trudnej historii poprzedziła uroczysta msza święta pod przewodnictwem księdza Tomasza Weryńskiego, proboszcza parafii Bardo.
Msza odbyła się z udziałem asysty wojskowej z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach pod dowództwem porucznika Mateusza Kisiały, a także z udziałem przedstawicieli z OSP Chańcza, OSP Ociesęki, OSP Wola Wąkopna wraz z pocztami sztandarowymi.
Po mszy świętej uroczyście podniesiono flagę na maszt, odśpiewano hymn Polski, a także złożono wieńce patriotyczne. Pieśń reprezentacyjna wojska polskiego zakończyła część obchodów z udziałem asysty wojskowej.
Mieszkańcy Barda mogli bliżej poznać bohaterów powstania styczniowego i dowiedzieć się, jak wyglądały walki stoczone w trakcie zrywu. Było to możliwe dzięki grupom rekonstrukcyjnym Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej 4 pułku Piechoty Legionów oraz Oddziałowi Kosynierów imienia Generała Mariana Langiewicza ze Staszowa. Zaprezentowali oni sylwetki powstańców oraz techniki walk w trakcie powstania.
Uroczystość przygotowano także od strony artystycznej. O oprawę muzyczną zadbało Koło Gospodyń Wiejskich Bardzanki, podczas mszy można było posłuchać śpiewu ucznia ze Szkoły Podstawowej w Bardzie Alberta Miechowicza. Przed uczestnikami wydarzenia zaprezentowali się również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bardzie oraz zespół Rakowskie Fijołecki.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe magnesy oraz udali się na poczęstunek do Szkoły Podstawowej w Bardzie przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Bardzanki.