W oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia, o godz. 19:30, zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Symboliczne Światło zapłonie na pewno w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem, oraz abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce i abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Udział w kampanii zapowiedział również abp. Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak.
Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
W ramach akcji 9 grudnia, o godz. 11.00, został odsłonięty okolicznościowy mural na ścianie przy ul. Mariańskiej (okolice Ronda ONZ) w Warszawie, natomiast 13 grudnia wieczorem napis upamiętniający ofiary stanu wojennego zabłyśnie na Stadionie Narodowym.
Rocznica stanu wojennego przy aktywnym udziale IPN będzie obchodzona w całym kraju. W Warszawie 12 grudnia wieczorem w Kinie KC odbędzie się przegląd filmów fabularnych dotyczących stanu wojennego. W niedzielę 13 grudnia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” zaprasza na spektakl muzyczny „Świat nieprzerwany”, a na Krakowskim Przedmieściu zaprezentowana zostanie wystawa „Ofiary stanu wojennego”, której otwarcie połączone będzie z działaniami grup rekonstrukcyjnych. Tradycyjnie po ulicach Warszawy będzie jeździł tego dnia zabytkowy Ikarus. Wśród gości będą m.in. historycy – prof. Antoni Dudek, prof. Andrzej Friszke i prof. Andrzej Paczkowski. Ostatnim kursem będzie można dojechać na spektakl w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”.