Pozytywna energia, radość oraz chęć do działania towarzyszyły licznie zgromadzonym uczestnikom „Turnieju Nabytych Umiejętności”, który powstał przy udziale młodzieży uczestniczącej w projekcie „Strzał w 10 - tkę” w ramach Programu „Równać Szanse 2009” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży realizowanym przez Centrum kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie i odbył się w dniu 1 czerwca 2010 r. na hali sportowej przy ul. Łagowskiej 25 w Rakowie. |
„Najlepszym sposobem na przewidywanie przeszłości jest jej tworzenie”
Organizatorzy Turnieju: Wójt Gminy Raków – Pani Alina Siwonia oraz Kierownik Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie – Pani Agnieszka Zwierzyńska.
Nadrzędnym celem Turnieju była prezentacja istniejących dyscyplin sportowych oraz wykorzystanie zdobytych umiejętności w praktycznym działaniu – tutaj młodzież realizowała powierzone im wcześniej i zaproponowane przez nich etapy działań związanych z realizacją projektu.
Turniej rozpoczął się uroczystym powitaniem przez włodarza gminy Panią Alinę Siwonia – Wójt Gminy, powitaniem Pana Piotra Żołądka – Wicewojewody Świętokrzyskiego, który wręczył dzieciom gadżety i upominki, oraz występem Orkiestry Dętej pod dyrygenturą kapelmistrza Pana Józefa Janaszka. Swoją obecnością imprezę uświetnił także Pan Zenon Janus – Starosta Powiatu Kieleckiego, który wręczył dzieciom i młodzieży kosze przygotowanych na tę okazję upominków.
Największym zainteresowaniem cieszyły się występy taneczne oraz wokalno – muzyczne. Podczas Turnieju swoje umiejętności taneczne zaprezentowały dzieci z Przedszkola Gminnego w Rakowie, wykonując „Taniec Krasnoludków” oraz kujawiak. Uczennice ze szkół podstawowych z Barda, Szumska, Rakowa i Ociesęk oraz gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie zaprezentowały znane utwory wokalne. Wystąpiły: Agata Czech, Agata Masternak, Agata Łach, Natalia Szpak, Marlena Kudłacz, Justyna Kania, Kasia Fortuńska, Klaudia Łodej, Dorota Łodej, Katarzyna Kania, Katarzyna Grosicka, Izabela Bęben, Sławomir Sieczka. Występy wszystkich uczestników zostały nagrodzone ogromnymi brawami.
W czasie trwania Turnieju odbyło się także uroczyste otwarcie Gminnego Placu Zabaw w Rakowie zrealizowanego w ramach Programu Integracji Społecznej. Uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się z udziałem najmłodszych dzieci, dla których głównie zagospodarowano i wyposażono teren. Radość dzieci z możliwości skorzystania z huśtawek i innych urządzeń przeznaczonych do zabawy tylko dla nich była ogromna.
Podczas Turnieju swoje działania zaprezentowało Stowarzyszenie „Odnowica” z Dąbrowy Dolnej koło Bodzentyna. Stowarzyszenie to swoją działalność rozpoczęło w 2005 r. Obecnie realizuje projekt pn. „Skąd pochodzę? Co będę robić w przyszłości?”. Misją Stowarzyszenia są słowa: „Nie oczekujemy żadnych cudów. Nie oczekujemy, że odmienimy świat. Nie oczekujemy nawet, że odmienimy tę wieś, w której żyjemy. Jeśli jednak to co robimy sprawi, że na czyjejś twarzy, młodej lub starej, pojawi się jeden uśmiech więcej, a przez czyjąś głowę, młodą lub starą, przeleci myśl niespodziewana, piękna i odmieniona rozpalając choćby na chwilę szaloną wyobraźnię, wtedy to co robimy nie będzie pozbawione sensu”. Młodzież ze Stowarzyszenia „Odnowica” w bardzo ciekawy i przyjazny sposób opowiedziała o projektach, które realizuje, a także na specjalnie przygotowanym stoisku, zapoznawała zgromadzone dzieci i młodzież z techniką malowania na szkle, wykonywanie bibułkowych kwiatów i dekoracji, a także z techniką wykonywanie barwnych bukiecików ze sznurka i filcu. Ich stoisko cieszyło się niemałym zainteresowaniem podczas imprezy.
Niewątpliwą atrakcją Turnieju były konkursy recytatorskie, plastyczne, a także turniej szachowo – warcabowy oraz tenisa stołowego. Konkurs recytatorski poprowadziły Panie Danuta Król i Katarzyna Armata z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie, konkurs plastyczny Panie Paulina Szewczyk wraz z Panią Haliną Łukasik – świetlica wiejska „Tęcza” w Rakowie oraz świetlica socjoterapeutyczna w Chańczy, turniej szachowo – warcabowy Pan Ryszard Mikula, turniej tenisa stołowego Pan Stanisław Kraska oraz Pani Aneta Chodynko.
W trakcie Turnieju Nabytych Umiejętności można było także degustować potrawy zgłoszone do Gminnego Konkursu Kulinarnego pn. „Rakowska Potrawa Regionalna”. Celem konkursu było rozpropagowanie potrawy regionalnej kojarzonej z gminą Raków. W konkursie wzięli udział: Państwo Danuta i Stanisław Gratka z Celin promujący chleb orkiszowy, Pani Elżbieta Kot z Nowej Huty z zupą pokrzywową, Pan Stanisław Malanowicz z Rakowa z gęsimi żołądkami, Pani Barbara Wojciechowska z Głuchów Lasy z pasta borowikową oraz smalcem z grzybami leśnymi i pieczarkami. Wszystkie potrawy zachwyciły smakiem, estetyką podania, sposobem serwowania i co najważniejsze posiadają związek z naszym regionem. Rakowską Potrawą Regionalną 2010 roku został chleb orkiszowy, którzy przyrządzają w swoim gospodarstwie Państwo Danuta i Stanisław Gratka.
Turniej Nabytych Umiejętności został zaplanowany i przygotowany wspólnie z młodzieżą uczestniczącą w projekcie pn. „Strzał w 10 – tkę” w ramach programu „Równać Szanse 2009”. Młodzież od kilku tygodni uczestniczyła w w/w projekcie gdzie nabyła umiejętności przydatne w praktycznym działaniu. Podczas warsztatów przygotowali m. in. plakat Turnieju Nabytych Umiejętności oraz maskotkę. Jednym z etapów przygotowywania Turnieju było zorganizowanie także przez młodzież z poszczególnych sekcji Dni Otwartych, które odbyły się w terminie od 26 – 29 maja w trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Podsumowano dotychczasowe zaangażowanie w realizację projektu pn. „Strzał w 10 – tkę”. Uczestnicy z rąk Pani Agnieszki Zwierzyńskiej – Koordynatora Projektu otrzymali nagrody oraz dyplomy za udział w projekcie, a także życzenia dalszych sukcesów i wiary we własne siły w ich realizacji. Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich, który nie tylko dostarczył uczestnikom wiele cennych wrażeń, ale przede wszystkim był wspaniałą sportową rywalizację, również został uroczyście podsumowany. Wszystkim nauczycielom z placówek zaangażowanych w jego realizację zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i podziękowania. Warto dodać, że termin zakończenia projektu został przesunięty na prośbę uczestników z 30 czerwca na 30 lipca 2010 r.
Uwieńczeniem imprezy było zorganizowanie dla młodzieży dyskoteki prowadzonej przez DJ. Jednocześnie dzieci i młodzież mogły korzystać ze ścianki wspinaczkowej oraz wesołego miasteczka.
Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że festyn był bardzo udany, a młodzież z zadowoleniem bawiła się podczas jej trwania.
Patronat nad imprezą objął Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Patronat medialny: Radio Kielce, Echo Dnia.
Organizatorzy zapewnili dzieciom i młodzieży nagrody i zestawy upominków, które wręczali podczas festynu. Dodatkowo serdecznie dziękują darczyńcom za ufundowane nagrody i gadżety: PZU – Kielce, Echo Dnia Kielce, firmie „Konkret Plus +” Kielce.
Izabela Kuchniak
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie