Dnia 27 lipca 2010 r. w Gospodarstwie Agroturystycznym „Gratka” w Celinach odbyło się ognisko podsumowujące z udziałem młodzieży uczestniczącej w projekcie pn.: „Strzał w 10- tkę” realizowanym w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse 2009”, administrowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży ze Środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. |
Młodzież w wieku od 13 do 17 lat, 18 marca 2010r. rozpoczęła cykl warsztatów, podczas których poznała na czym polega praca w zespole i jak ją tworzyć, w jaki sposób ustala się współpracę w zespołach i jak stworzyć harmonogram zajęć w grupie. Poznała proces powstawania analizy SWOT oraz określenie mocnych i słabych stron projektu. Zdolności sportowe jakie młodzież doskonaliła w obszarze trzech dyscyplin: sekcji łuczniczej, zapaśniczej i piłki nożnej zostały zaprezentowane podczas „Dni Otwartych” poszczególnych sekcji oraz na „Turnieju Nabytych Umiejętności”.
Uczestnicy projektu omówili w podsumowaniu jakie korzyści i szanse dał im udział w projekcie, czego się nauczyli i jakie zdobyli nowe umiejętności, które ułatwią im realizację kolejnych działań. Wykazali również chęć do dalszej współpracy w celu poszerzania i rozwijania swoich pasji, zainteresowań oraz uczenia się skutecznej realizacji nowych i ciekawych pomysłów.
Warto dodać, że w czasie realizacji projektu warsztaty odbyły się w następujących terminach:
I warsztat – 18 marzec 2010r.
II warsztat – 25 marzec 2010r.
III warsztat – 8 kwiecień 2010r.
IV warsztat – 15 kwiecień 2010r.
V warsztat – 22 kwiecień 2010r.
VI warsztat – 13 maj 2010r.
VII warsztat – 26 maj 2010r.
oraz „Dni Otwarte Sekcji”:
„Dni Otwarte Sekcji Łuczniczej” – 27 maj 2010r.
„Dni Otwarte Sekcji Zapaśniczej” – 28 maj 2010r.
„Dni Otwarte Sekcji Piłki Nożnej” – 29 maj 2010r.
podsumowaniem „Dni Otwartych Sekcji” był:
„Turniej Nabytych Umiejętności” - 1 czerwiec 2010r.
Podsumowaniem projektu „Strzał w 10 – tkę” było ognisko – 27 lipiec 2010r.
W ramach projektu miały miejsce również dodatkowe wydarzenia towarzyszące:
13 maja 2010r. została zaproszona Pani Barbara Zamożniewicz - prezes Młodzieżowej Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży działającej na rzecz młodzieży z terenów wiejskich. Pani Basia wspólnie z wolontariuszem – Sebastianem Żyłką przedstawiła projekty realizowane przez Fundację „FARMa” oraz omówiła zasady funkcjonowania naboru wniosków do Programu „Młodzież w Działaniu”, akcja „Inicjatywy Krajowe” oraz zachęciła do udziału w warsztatach organizowanych przez fundację przygotowujących młodzież do samodzielnego pisania projektów i wypełniania stosownej dokumentacji.
13 maja 2010r. została zaproszona Pani Barbara Zamożniewicz - prezes Młodzieżowej Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży działającej na rzecz młodzieży z terenów wiejskich. Pani Basia wspólnie z wolontariuszem – Sebastianem Żyłką przedstawiła projekty realizowane przez Fundację „FARMa” oraz omówiła zasady funkcjonowania naboru wniosków do Programu „Młodzież w Działaniu”, akcja „Inicjatywy Krajowe” oraz zachęciła do udziału w warsztatach organizowanych przez fundację przygotowujących młodzież do samodzielnego pisania projektów i wypełniania stosownej dokumentacji.
1 czerwca 2010r. podczas „Turnieju Nabytych Umiejętności” swoje działania obok prezentacji młodzieży z projektu „Strzał w 10 – tkę” zaprezentowała młodzież ze Stowarzyszenia „Odnowica” z Dąbrowy Dolnej koło Bodzentyna. W bardzo barwny i ciekawy sposób opowiedziała o projekcie , który realizuje pn.: „Skąd pochodzę? Co będę robić w przyszłości?” dodatkowo zaprezentowała technikę malowania na szkle, wykonywania kwiatów i dekoracji z bibuły oraz tworzenia barwnych bukiecików ze sznurka i filcu.
23 czerwca 2010r. młodzież uczestnicząca w projekcie „Strzał w 10 – tkę”,w ramach tworzenia dobrych praktyk skorzystała z zaproszenia i obejrzała w Borku k/ Bochni - spektakl teatralny pt.: „Gość Oczekiwany” Zofii Kossak przygotowany przez młodzież z gminy Rzezawa realizowany w ramach projektu pt.: „Spotkanie z Melpomeną – czyli pozyskiwanie wsparcia społecznego poprzez sztukę teatralną”.
Ogólna wartość dotacji wynosiła 6300 zł, natomiast całkowita wartość projektu wraz z wkładem własnym – Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego wyniosła 10524,87zł. Środki w ramach projektu „Strzał w 10 – tkę” zostały przeznaczone na: w najwyższej kwocie na wyposażenie sekcji łuczniczej, zapaśniczej i piłki nożnej, dowozy młodzieży uczestniczącej w warsztatach w ramach projektu, artykuły biurowe i plastyczne potrzebne do realizacji projektu, promocję- prowadzenie albumu spotkań i wydarzeń, organizację poczęstunku i ogniska podsumowującego projekt oraz wydatki osobowe – obsługa księgowa, wynagrodzenia dla koordynatora, trenerów.
W nastrojowym klimacie, przy palenisku w rytmie „kapuśniaczka” młodzież znakomicie się bawiła, pod zadaszeniem w niedalekim sąsiedztwie ogniska odbywały się interesujące rozmowy. Wymiana doświadczeń, wrażeń i pomysłów na najbliższy czas jest najlepszą inspiracją.
Podsumowania projektu dokonała koordynatorka Pani Agnieszka Zwierzyńska. Słowa podziękowania za okazaną życzliwość i wsparcie w trakcie realizacji projektu skierowała do Wójta Gminy Raków - Pani Aliny Siwonia wspólnie z uczestnikami projektu: Magdaleną Król oraz Justyną Fit – reprezentantkami młodzieży.
Na zakończenie słowa podziękowania za życzliwość i współpracę popłynęły do właścicieli gospodarstwa państwa Danuty i Stanisława Gratki oraz Pana Zbigniewa Zielińskiego – właściciela firmy P.H.U. „Zieliński”, który od początku do końca trwania projektu współpracował z młodzieżą i Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego. Okazało się, że czas realizacji projektu minął bardzo szybko, jednak co najważniejsze uczestnikom udało się wypracować dobro wspólne pojęte zgodnie z definicją wg. Jana Pawła II „ dobro wspólne nie jest zwykłą sumą korzyści poszczególnych osób, ale wymaga właściwej oceny i oparcia o sprawiedliwą hierarchię wartości i zrozumienie godności i praw osoby. Największym zagrożeniem dla dobra wspólnego są dzisiaj różne postacie egoizmu, zarówno grupowego jak i indywidualnego”.
Młodzież pełna energii i zapału deklaruje chęć współpracy i tworzenia w społeczności rakowskiej działań w myśl zasady „dobre, bo wspólne”.
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego