Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

Ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz we współpracy z Lokalną Grupą Działania Białe Ługi”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Rakowie, przy dużym wsparciu młodych wolontariuszy i mieszkańców Rakowa, zorganizowało w dniu 1 sierpnia „V Muzyczne Perły Dawnego Rakowa” w gościnnych salach Pałacu w Kurozwękach.


Koncert objęli patronatem honorowym Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Kurator Świętokrzyski. Patronem medialnym: Echo Dnia, Radio Kielce, TVP Kielce.

Licznie zgromadzoną publiczność wraz z przedstawicielami świata kultury i sztuki przywitała konferansjer koncertu pani Alicja Świtalska.

Burzą oklasków powitany został  Zespół Muzyki Dawnej -  „FLORIPARI” - koncertujący w prestiżowych miejscach Polski i za granicą.

Koncert był premierowy. Repertuar został przygotowany specjalnie na jego tegoroczną edycję. Wykonano utwory ze zbiorów muzykaliów odnalezionych w latach 60-tyvh XX wieku w Rakowie, których transkrypcji dokonała pani dr Aleksandra Patalas z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a opracowań muzykologicznych pieśni ariańskich pochodzących z Kancjonału Rakowskiego dokonali pan Robert Tomczyk i Henryk Kasperczak. Wykonano także piękne i wzruszające arie z liturgii prawosławnej i pieśni wywodzące się z kultury żydowskiej. Dodatkowo, artyści przygotowali opowieść – gawędę o czasach renesansu i baroku, traktującą o pięknym przenikaniu się różnorodnych kultur. Opowieść tę snuł kierownik zespołu p. Aleksander Tomczyk. Arie i pieśni wykonała pani Ada Bujak.

Piękne, wzruszające, pełne pasji i muzycznego kunsztu wykonanie pieśni przez występujący w strojach historycznych zespół „Floripari”, oddające charakter i nastrój wnętrza, sprawiły, że przybyli melomani bardzo długo oklaskiwali wykonawców.

W koncercie wzięła udział nasza rakowska młodzież: Weronika, Magda, Justyna i Agnieszka, które recytowały dobraną do tematyki koncertu poezję.

Gdy w uszach brzmiały jeszcze wysłuchane utwory, w kuluarach, przy przygotowanym poczęstunku, trwały ożywione rozmowy, wymieniano się wrażeniami artystycznymi, rodziły się nowe pomysły na wydanie płyty z muzykaliami rakowskimi.


Krystyna Jóźwik
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego


 
V MUZYCZNE PERŁY DAWNEGO RAKOWA    V MUZYCZNE PERŁY DAWNEGO RAKOWA 
     
V MUZYCZNE PERŁY DAWNEGO RAKOWA