Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

Slajd1a

W miesiącu wrześniu Gminne Towarzystwo sportowe w Rakowie miało możliwość realizować działania o tematyce historycznej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w Rakowie, które zakładały udział młodego pokolenia w działaniach projektowych.


W ramach projektu przygotowane zostało przedstawienie teatralne w formie opowieści ilustrowanej i wystawionej przy pomocy japońskiego teatru kamishibai.
Przedstawiona uczestnikom działań opowieść umożliwiała im poznanie polskich podróżników i odkrywców m.in. Bronisława Piłsudskiego. Pawła Edmunda Strzeleckiego, Henryka Arctowskiego oraz Arkadego Fiedlera. Uczestnicy zapoznali się z życiorysami w/w postaci z trudnościami z jaki musieli zmierzyć się w swoim życiu oraz z ich wybitnymi odkryciami i dokonaniami przyrodniczymi, geograficznymi oraz antropologicznymi.

Kolejne karty opowieści przenosiły słuchaczy do czasów wybuchu I Wojny Światowej, kiedy to w trudnych dla Polski czasach za granicami naszej ojczyzny działali Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski.

Kolejnym tematem była II Wojna Światowa, na kolejnych kartach opowieści zilustrowano najwybitniejsze jednostki i wyjątkowych bohaterów naszej ojczyzny, którzy w swoim życiu poświęcili się dla naszej ojczyzny. Uczestnicy spotkań zapoznali się z życiem i losem: Witolda Pileckiego, Rodziny Ulmów, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Andrzeja Romockiego ps. „Morro”, Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”, Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”, Łukasza Cieplińskiego, Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”.

Kolejnym działaniem projektu był konkurs plastyczny pt. „Zaślubiny Polski z morzem – 100 rocznica wydarzenia historycznego” . W ramach działania dzieci i młodzież uczniowie szkół podstawowych w gminie Raków mieli możliwość zgłoszenia do konkursu pracy plastycznej upamiętniającej 100 rocznice wydarzenia historycznego.

Na konkurs wpłynęło 30 prac plastycznych, niestety niektóre z nich nie były na temat, dlatego też zostały zdyskwalifikowane. Z pozostałych prac wyłoniono laureatów oraz osoby które otrzymały wyróżnienia:

W kategorii klasy 0 – III nagrody główne otrzymali:
• I miejsce Lena Barabasz
• II miejsce Maja Górska
• III miejsce Jan Piątek
W kategorii IV – VIII nagrody główne otrzymali:
• I miejsce Oliwia Madej
• II miejsce Mikołaj Kosela
• III miejsce Wojciech Fortuński

Wyróżnienia w konkursie i nagrody trafiły do:
Nikoli Matuszewskiej, Karoliny Skowrońskiej, Nikoli Bernat, Weroniki Perlik, Weroniki Olsińskiej oraz Marcela Kucy.

Laureatom i osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wykonane prace można podziwiać na wystawie konkursowej w świetlicy środowiskowej w Rakowie.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pani Mirosławy Foryś oraz nauczycieli za współpracę i okazane wsparcie.

Działanie projektowe oraz konkurs plastyczny Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie zrealizowało w ramach zadania publicznego pt. „Droga do wolności” – EDD 2020 w Rakowie, które otrzymało dotację otrzymaną ze środków finansowych Zarządu Województwa Świętokrzyskiego na realizację zadania publicznego.

Prezes GTS Raków
Paulina Szewczyk