Trudny czas pandemii koronawirusa i przedłużająca się kwarantanna wymusiła na szkołach, rodzicach i ich dzieciach nowe wyzwanie - zdalną edukację, do której niezbędne jest posiadanie jakiegokolwiek sprzętu z dostępem do internetu. Wydawałoby się, że we współczesnych czasach posiadanie smartfonu czy choćby komputera i internetu jest sprawą oczywistą, rzeczywistość jest jednak nieco inna. Okazuje się, że na terenie naszej gminy znajduje się kilka rodzin, które nie posiadają jakiegokolwiek sprzętu umożliwiającego dzieciom udział w zdalnym nauczaniu oraz kontakt z nauczycielami i wychowawcami.
Na ratunek w tej sytuacji przyszła Fundacja Polki Mogą Wszystko, która do zaprzyjaźnionych organizacji i świetlic (ok. 24 świetlice w całej Polsce) wysłała ankietę badającą skalę potrzeb zawiązaną z wykluczeniem cyfrowym podopiecznych świetlic w czasie epidemii. Wspomniana ankieta została skierowana również do Świetlicy Środowiskowej „Tęcza” w Rakowie, która pozyskała od fundacji 8 sztuk nowoczesnych smartfonów wraz z pakietem rozmów, SMS-ów, oraz dostępem do internetu.
Otrzymany sprzęt elektroniczny w postaci smartfonów wraz z pakietami startowymi Fundacja Polki Mogą Wszystko pozyskała dzięki firmom Oppo i Plus, przy współpracy z redakcją technologiczną Wirtualnej Polski i Fundacją Polsat. Otrzymany sprzęt został przekazany do wybranych rodzin, w których potrzeby związane z barkiem sprzętu umożliwiającego zdalne nauczanie okazały się ogromną barierą. Mamy nadzieję, że otrzymany sprzęt umożliwi dzieciom bezproblemowy udział w aktualnym sposobie edukacji.
Niespodzianką do ofiarowanych smartfonów był pakiet gadżetów promocyjnych gminy Raków, które zostały ofiarowane dzieciom przez Wójta Gminy Raków Pana Damiana Szpaka.
Paulina Szewczyk