Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

Niecodziennym spotkaniem promującym wydarzenia kulturalne z zakresu „wielkiego formatu” było spotkanie dla młodzieży z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia „Camerata Lubelska” i przyjaciół (w osobach: Pana Andrzeja Jóźwika, Pana Henryka Zacharskiego oraz Pana Tomasza Orkiszewskiego, Pani Małgorzaty Nikodemowicz) zorganizowane w dniu 17 grudnia 2010 r. w świetlicy szkolnej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie.


W październiku 2001 r. z inicjatywy śp. Prof. Kazimierza Górskiego - rakowianina powstał kameralny zespół wokalno-instrumentalnym, działający w Lublinie przy Wydziale Artystycznym UMCS pn: ”Camerata Lubelska” , który kilkakrotnie już swą obecnością uświetniał festiwale muzyki oratoryjno- kantatowej „Rakowskie Divertimento”. Od ponad trzech lat festiwale odbywają się w Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie i są organizowane z inicjatywy Ks. Kanonika Romana Dyląga.

Spotkanie pn: „Związek prof. Kazimierz Górskiego z Rakowem” poświęcone głównie pamięci śp. Profesora Kazimierza Górskiego powstało z inicjatywy Wójta Gminy Raków – Pani Aliny Siwonia przy współpracy z Panem Tomaszem Orkiszewskim, Panią Beatą Kijanką - członkami Stowarzyszenia „Camerata Lubelska” oraz z Panią Agnieszką Zwierzyńską – Kierownikiem Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie oraz z Panem Grzegorzem Szewczykiem - Dyrektorem Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie.

W programie pojawiły się wspomnienia wypowiedziane lub odczytane przez ww. przyjaciół i uczennicę gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie - Magdalenę Król - przypomnienie życiorysu profesora ze szczególnym uwzględnieniem i prezentacją licznych dokonań artystycznych wzbogacających polską kulturę muzyczną oraz przybliżeniem otrzymanych nagród i osiągnięć. Ponadto pojawiły się fragmenty filmów z prywatnego zbioru Pana Tomasza Orkiszewskiego oraz prezentacja zdjęć z festiwalu „Rakowskie Divertimento” z 2008 r. – ostatniego z osobistym udziałem profesora - mistrza. Całość przeplatana fragmentami ulubionej muzyki, wykonywanej przez profesora lub dedykowanej pamięci śp. Profesorowi Kazimierzowi Górskiemu - m.in.: koncert kolęd z udziałem profesora, fragment festiwalu ”Rakowskie Divertimento” z 2010 r. w wykonaniu „Cameraty Lubelskiej” pod dyrygenturą Pana Tomasza Orkiszewskiego oraz polonez Ogińskiego.

Przyjaciele profesora sięgali pamięcią we wspomnieniach do lat szkolnych - okresu szkoły podstawowej – Pan Andrzej Jóźwik oraz średniej - Szkoły w Przemyślu – Pan Henryk Zacharski oraz czasów powstania „Cameraty Lubelskiej” – Pan Tomasz Orkiszewski. Swoimi wspomnieniami – dodatkowo podzielili się z uczestnikami: Ks. Michał Grochowina, Pani Małgorzata Nikodemowicz oraz Pani Agnieszka Zwierzyńska.

Słowa podziękowania za współudział oraz udostępnienie zdjęć profesora z prywatnej kolekcji dla Pani Barbary Górskiej-małżonki profesora, złożyli pod Jej nieobecność, na ręce Pana Tomasza Orkiszewskiego: Pani Jadwiga Milewicz - Wicewójt Gminy Raków oraz Pan Zygmunt Niezgoda - Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Rakowie.

Miłą niespodzianką była premierowa promocja książki pt: „Profesor Kazimierz Górski we wspomnieniach” pod redakcją Agaty Kusto.

Na zakończenie popłynęły życzenia świąteczne dla wszystkich gości i młodzieży, które przekazała Pani Jadwiga Milewicz w imieniu organizatorów wraz ze stroikami świątecznymi.

Serdeczne podziękowania organizatorzy składają wszystkim, którzy współtworzyli to wspaniałe przedsięwzięcie i dbają o kultywowanie pamięci o mistrzu i przyjacielu, którego tak w swoich wspomnieniach nazwał Pan Mieczysław Gniady: „Codziennie dziękuję Panu Bogu za to, że na drodze mojego życia stawia ludzi wielkiego serca, wielkiej charyzmy, ludzi dobrych, życzliwych, intelektualnie i artystycznie bardzo bogatych, z zarazem – przy wszystkich tych przymiotach – skromnych, pokornych i nieszukających poklasku. W tym swoim dziękczynieniu Bogu w sposób szczególny przywołuję śp. prof. Kazimierza Górskiego – mojego mistrza i przyjaciela”. I dalej mówił „Jako profesor śp. Kazimierz dzielił się z nami całą swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem muzycznym. Był dla nas nie tylko nauczycielem ale także mistrzem. Tak Go nazywaliśmy, tak o nim mówiliśmy, tak się do Niego zwracaliśmy, bo prócz Jego umiejętności dostrzegaliśmy również Jego pasję. Tym nas zarażał, porywał, budził zamiłowanie, formował nie szczędząc czasu i trudu. Nigdy nie usłyszałem i chyba nikt nie usłyszał z Jego ust: nie mam czasu, jestem zajęty... Zawsze służył radą i pomocą”.

Polecamy wspaniałą publikację z nadzieją, że ożywi ona własne wspomnienia, przywoła pamięć wyjątkowych chwil z przeszłości, pobudzi do refleksji wszystkich, którzy kiedykolwiek zetknęli się ze śp. prof. Kazimierzem Górskim.


Informacja własna
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie



Program wspomnieniowy    Program wspomnieniowy 
     
Program wspomnieniowy    Program wspomnieniowy 
     
Program wspomnieniowy    Program wspomnieniowy 
     
Program wspomnieniowy    Program wspomnieniowy 
     
Program wspomnieniowy    Program wspomnieniowy 
     
Program wspomnieniowy    Program wspomnieniowy