|
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji określonych w ankietach działań z których wybrane zostały przez Panie te, które pragną realizować.
Z określonych w ankiecie obszarów działań:
- działania na rzecz ochrony zdrowia, rozwoju oświaty zdrowotnej, podnoszenia kultury zdrowotnej mieszkańców wsi poprzez organizowanie cyklu spotkań, prelekcji z pracownikami medycznymi,
- organizowanie sąsiedzkiej pomocy ludziom starszym i niepełnosprawnym,
- zachęcanie dzieci i młodzieży do różnych form wypoczynku i spędzania wolnego czasu poprzez organizowanie różnego rodzaju zajęć,
- wsparcie kobiet wiejskich w poszukiwaniu alternatywnych źródeł dochodu poprzez rozpowszechnianie informacji o kursach i szkoleniach
- wzrost uczestnictwa mieszkańców wsi w kulturze, kultywowaniu folkloru i sztuki ludowej poprzez organizowanie spotkań okolicznościowych, warsztatów, wieczornic, itp,
- promowanie lokalnej tradycji, dziedzictwa, obrzędów, kulinarnych produktów lokalnych poprzez uczestnictwo w konkursach organizowanych na terenie gminy, powiatu, województwa.
Panie z trzech Kół Gospodyń Wiejskich zaznaczyły dwa obszary:
- wzrost uczestnictwa mieszkańców wsi w kulturze, kultywowaniu folkloru i sztuki ludowej poprzez organizowanie spotkań okolicznościowych, warsztatów, wieczornic, itp
- promowanie lokalnej tradycji, dziedzictwa, obrzędów, kulinarnych produktów lokalnych poprzez uczestnictwo w konkursach organizowanych na terenie gminy, powiatu, województwa.
Moderatorem spotkania była Pani Agnieszka Zwierzyńska, która zwróciła szczególną uwagę na ważne i merytoryczne zasady tworzenia harmonogramów pracy i planowania działań w odniesieniu do wybranych inicjatyw. Zaproponowała wspólne stworzenie przykładowego harmonogramu na II kwartał 2011 r.
Warsztat prowadziła Pani Krystyna Jóźwik – referent d/s współpracy z organizacjami pozarządowymi w Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego.
Uczestniczki spotkania zgłosiły na karteczkach następujące inicjatywy, które umieszczone zostały w przykładowym harmonogramie kwartalnym.
- robienie palm i stroików wielkanocnych ( dwukrotnie )
- warsztaty kulinarne
- warsztaty kulinarne i muzyczne
- spotkanie i degustacja nalewek,
- warsztaty cerowania i warsztaty nalewkowe,
a także w wyniku dyskusji
- zorganizowanie Dnia Matki i Dnia Dziecka.
Kolejnym etapem warsztatu było stworzenie planu działań pod konkretne zadanie.
Uczestniczki zaproponowały aby zaplanować realizację na działania:
- robienie palm wielkanocnych,
- warsztaty kulinarne pieczenia wielkanocnych mazurków,
- wykonywanie stroików świątecznych.
W planie działań dla poszczególnych kół rozpisane zostały czynności, terminy ich realizacji, niezbędne materiały i narzędzia, oraz wyznaczone, zostały osoby odpowiedzialne za poszczególne etapy. Zwrócono również uwagę na formy współpracy z innymi podmiotami, sposoby komunikacji.
W wyniku przeprowadzonego warsztatu, używając narzędzia jakim jest harmonogram pracy w sposób przejrzysty Panie uzyskały informację o celach, zasobach. potrzebach i obowiązkach przy realizacji przedsięwzięć poszczególnych uczestników.
Zapis planowanych działań w formie harmonogramu ułatwi współpracę wewnątrz Koła i z innymi organizacjami, a także zachęci do podejmowania własnych inicjatyw.
Gość spotkania Pani Joanna Karwacka z Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego omówiła Krajowy Konkurs „ Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki regionów” - XI edycji. Do konkursu powinien być zgłoszony produkt wytwarzany tradycyjnymi metodami przy użyciu lokalnych surowców, posiadający tradycyjny skład i tradycyjną nazwę. Żywnościowy produkt regionalny to surowiec lub wyrób, który może być przeznaczony do bezpośredniego spożycia lub sporządzania potraw. Pani Joanna Karwacka zadeklarowała pomoc przy wypełnianiu karty zgłoszenia produktu do konkursu, w której należy oprócz wymienienia cech charakterystycznych, właściwości fizycznych i organoleptycznych udowodnić związek zgłaszanego produktu z regionem oraz jego geograficzne pochodzenie.
Informacja własna
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie.