W niedzielę 17 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Ociesękach obchodziła 10-lecie swojej działalności, organizując jednocześnie po raz trzeci festyn rodzinny, zwany „Piknikiem Strażackim”. Dopisała pogoda, atrakcyjny program i liczni uczestnicy. |
Pierwsza OSP powstała w Ociesękach w latach 20-tych ubiegłego wieku i działała do lat 70-tych. W najlepszych latach liczyła ona ponad trzydziestu członków. W 2001 roku formację reaktywował założyciel i pierwszy prezes Stanisław Michalczyk. Obecnie dysponuje ona dwoma samochodami pożarniczymi, liczy 25 członków i stale zwiększa swoją liczebność. Zasłużony strażak-ochotnik wraz z dwoma innymi druhami – Stanisławem Łukawskim i Adamem Wójcikiem zostali nagrodzeni podczas pikniku.
Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęły się od mszy św. w intencji strażaków. Potem uczestnicy w barwnym korowodzie poprzedzonym kolumną zabytkowych pojazdów, w towarzystwie orkiestry strażackiej, pocztów sztandarowych, muszkieterów, ułanów i uczniów szkół wojskowych ZDZ przemaszerowali na plac przy szkole podstawowej, gdzie rozpoczął się festyn. Swoją obecnością zaszczyciło go wielu znamienitych gości, w tym między innymi świętokrzyscy posłowie Mirosław Pawlak, Marek Kwitek i Krzysztof Lipiec, członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek, starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, wójt Gminy Raków Alina Siwonia, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Nowak, Komendant Miejski PSP Krzysztof Janicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzata Stanioch oraz wiceprezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Zdzisław Pniewski.
Strażacy zaprosili do wspólnej zabawy mieszkańców gminy i powiatu kieleckiego, a sygnał do jej rozpoczęcia wystrzałem armatnim dał P.Żołądek. Mnóstwo atrakcji znaleźli dla siebie zarówno dorośli, jak i dzieci. Można było obserwować rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę regionalną powiatu kieleckiego (wygrała zupa „Zarzucka” przygotowana przez KGW „Chełmowianki” z gminy Nowa Słupia), przyjrzeć się z bliska samochodom i motocyklom udostępnionym przez Koło Pojazdów Zabytkowych „Weteran”, obejrzeć pokazy artyleryjskie w wykonaniu Najemnej Roty Muszkieterskiej, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, a wieczorem podziwiać spektakularne pokazy teatru ognia. Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach artystycznych i licznych konkursach z nagrodami, obejrzeć popisy znakomitego mima Kuby Sielskiego, a nawet wziąć udział w przygotowanym przez niego przedstawieniu. Na scenie w repertuarze wokalnym, teatralnym i tanecznym prezentowali się młodzi artyści, a całą imprezę poprowadził znany z poczucia humoru filmoznawca i animator kultury z kieleckiego uniwersytetu Andrzej Kozieja, pięknie prezentujący się w stroju Onufrego Zagłoby.