Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01

Dnia 25 – 27 maja, w Starachowickim Centrum Kultury, po raz XXVIII ponad siedemdziesięciu młodych recytatorów z całej Polski stanęło do konkursowej rywalizacji – recytacji prozy i poezji dziecięcej znanych autorów. Była to wspaniała przygoda teatralna, mająca na celu wzbogacenie sztuki mówienia, interpretacji tekstów oraz zachęcenie młodych recytatorów do dbałości o piękno „żywego słowa”. Patronat nad konkursem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Starosta oraz Prezydent Miasta Starachowice. W skład Rady Artystycznej weszły panie: Dorota Koman – Szmigiero – poetka, krytyk literacki; Karolina Kominek – aktorka; Anna Iwasiuta – Dudek – aktorka.

Uczniowie wystąpili w III kategoriach wiekowych. Ocenie jury podlegało: dobór repertuaru do możliwości wiekowych dziecka, dykcja, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny. Naszą szkołę – ZSP w Rakowie – reprezentowali uczniowie: Nikola Wojsa – klasa I, Patrycja Wojsa – klasa IV B oraz Wiktor Fortuński – klasa IV A. Zaprezentowali ten sam repertuar wierszy, jak na eliminacjach wojewódzkich. Tegoroczny konkurs recytatorski był na wysokim poziomie, co podkreśliło jury. Nasi finaliści spisali się na szóstkę. Mieli możliwość wysłuchania najlepszych recytatorów z całej Polski, a także uczestnictwa w warsztatach teatralnych.

27 maja odbył się koncert galowy laureatów, którzy otrzymali złote klucze. Nasza uczennica klasy I – Nikola Wojsa, przygotowana przez panią Annę Wojsa, uzyskała wyróżnienie za recytację wierszy „Zły humorek” – Dorot Gellner oraz „Na straganie” Jana Brzechwy. Był to jej debiut recytatorski. Gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów. Podziękowania należą się również pozostałym finalistom – Patrycji Wojsa i Wiktorowi Fortuńskiemu - za godne reprezentowanie naszej szkoły w eliminacjach krajowych. Zaś nauczycielom języka polskiego za trud przygotowania i poświęcenie każdej wolnej chwili na próby.

Cieszymy się z występów uczniów naszej szkoły, gdyż wykazali się wielkim talentem recytatorskim, co zwróciło uwagę jury konkursu. Należy docenić zaangażowanie uczniów oraz ich opanowanie i wytrwałość w dążeniu do sztuki. W dalszym ciągu będziemy uczestniczyć w kolejnych edycjach konkursu recytatorskiego.