Wyjątkowa i niepowtarzalna uroczystość religijno-obyczajowa pn. „W dzień Świętej Tekli ziemniaki będziem piekli” odbyła się w niedzielę 25 września 2011 r. w Dębnie koło Rakowa. Na wspomnianą wyjątkowość i niepowtarzalność mają bez wątpienia wpływ dwie kwestie: w tym roku po raz pierwszy odbywała się w formie promocji produktu tradycyjnego: „rakowskiego ziemniaka pieczonego” oraz w obecności tak wielu znamienitych gości.
Ta wyjątkowa uroczystość ma na celu kultywowanie tradycji i tożsamości lokalnych gminy Raków.
|
Uroczysta msza św. odbyła się o godz. 12.00 z kazaniem ku czci Św. Tekli wygłoszonym przez księdza Grzegorza Stępnia – wikariusza Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie. O oprawę muzyczno-liturgiczną zadbali: Pani Magdalena Wojsa – organistka oraz Chór „Chorał” z Rakowa. Po uroczystej mszy św. koncert dała Prywatna Orkiestra Hutnicza Tadeusza Wrześniaka ze Staszowa pod dyrygenturą Pana Grzegorza Chyca.
Po tak uroczystym wprowadzeniu Pani Alina Siwonia – Wójt Gminy Raków dokonała oficjalnego otwarcia i powitania znamienitych gości. Warto podkreślić, iż w tym roku z racji realizowanego projektu partnerskiego z programu Comenius Regio gościliśmy także delegację z Czech. Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas oraz Starosta Kielecki – Zdzisław Wrzałka.
Obecnością swą zaszczycili nas liczni parlamentarzyści, Pan Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Pan Piotr Żołądek – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Pan Zenon Janus – Wicestarosta Powiatu Kieleckiego, Pani Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski oraz Pani Beata Oczkowicz – Wicewojewoda, członkowie zarządu Powiatu Kieleckiego, dyrektorzy placówek i inni.
Odbył się pokaz musztry paradnej i bojowej oddziału Gwardii Miasta Nowa Dęba połączony z pokazem historycznej sztuki żonglerki flagami, salwą z repliki dawnej broni palnej nagrodzony przez uczestników wielkimi brawami. Ten nietypowy element programu artystycznego pojawił po raz pierwszy i bardzo podobał się zgromadzonej publiczności.
Ciepłymi brawami uczestnicy uroczystości przyjęli także grupę taneczną ze Studia Tańca „Twist” z Ostrowca Świętokrzyskiego, która rozpoczęła blok występów artystycznych. Po nich na scenie pojawiła się grupa młodzieży „TRAMP” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jałowęsach. Uczestników bawiła także kapela ludowa „Chełmianie” z Rudek, dzieci i młodzież przygotowane przez Panie z placówek oświatowych: Marzenę i Mirosławę Foryś, Agnieszkę Bober, Marzannę Gałęzowską a także Panią Kamilę Malanowicz i Halinę Łukasik.
Blok występów młodzieżowych zamykała grupa teatralna prezentująca fragment spektaklu teatralnego pt. „ SkanDal przez duże D” przygotowanego przez Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w ramach projektu „Zabawny teatr – rzecz o sztuce oczami młodzieży” finansowanego z Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse 2010”. Blok występów artystycznych zamknął występ Kapeli Świętokrzyskiej w niezapomnianym ludowo-folklorystycznym stylu.
Odbyły się konkursy z zakresu znajomości gwarowej nazwy ziemniaka oraz znajomości legendy o Św. Tekli zorganizowane przez Centrum w ramach projektu partnerskiego pn. „Tworzymy – lokalnie, promujemy – regionalnie” ; konkursy zorganizowane przez Panie ze świetlic z Rakowa i Chańczy oraz Nadleśnictwo Łagów. We wszystkich konkursach mogły brać udział dzieci, młodzież i dorośli uczestnicy uroczystości.
Wszyscy uczestnicy mieli możliwość skosztowania rakowskich ziemniaków pieczonych w ogniskach do późnych godzin wieczornych przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Rakowie.
Długo oczekiwana gwiazda wieczoru – zespół „Golec uOrkiestra” rozpoczął swój koncert ok. godz. 18.30. Już przy pierwszym utworze wyjątkowo licznie zgromadzona publiczność zaangażowała się we wspólną zabawę. Każdy kolejny utwór – wykonywany przez artystów w mistrzowskim stylu – zachęcał do wspólnego śpiewania i jak się okazało znajomość tekstów przez uczestników nie stanowiła żadnego problemu. Koncert był unikalny, niecodzienny i fantastycznie komponujący się w klimat uroczystości, nagrodzony gromkimi brawami.
Po koncercie na scenie pojawiła się znana uczestnikom Kielecka Grupa Rejs dając swój występ do godziny 1.00. Najwytrwalsi uczestnicy, melomani i tancerze, mimo lekkiego wieczornego chłodu, bawili się na deskach przed sceną do końca uroczystości.
Warto nadmienić, iż obok bardzo bogatego i ciekawego programu artystycznego niepowtarzalny klimat tworzyli licznie zgromadzeni wystawcy- przedstawiciel różnych firm, udzielając fachowych porad, prezentując swoje oferty. Wśród stoisk wystawienniczych pojawiły się: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach, LGD „Białe Ługi” w Daleszycach; LGR „Świętokrzyski Karp” w Rytwianach ; Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie; ŚODR Modliszewice- PZD Kielce; KRUS w Kielcach; Nadleśnictwo Łagów; Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach i stoisko Wojewody Świętokrzyskiego w ramach kampanii „Kochaj życie” oraz Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego we współpracy z Paniami z Kół Gospodyń Wiejskich z Barda, Nowej Huty i Mędrowa oraz Paniami ze Świetlic z Rakowa i Chańczy.
Uroczystość dopełniły liczne stoiska handlowe, gastronomiczne, rękodzielnicze oraz atrakcje oferowane przez wesołe miasteczko. Była możliwość przejazdu na kucyku z której korzystali najmłodsi uczestnicy w towarzystwie rodziców.
Doskonała współpraca i integracja środowiska lokalnego miała pozytywny wpływ na wspomniane wydarzenia. Serdeczne podziękowania dla licznych sponsorów składają Organizatorzy uroczystości poniżej zamieszczając wykaz darczyńców:
-
Urząd Marszałkowski w Kielcach; Starostwo Powiatowe w Kielcach; LGD „Białe Ługi”; „Dom z Klasą”; „Biuro projektów- G2”; Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Usługowe KAR-WAT; „Wizard”; „RAK-POL. TRUCK” ;„Ajko” ;BS w Szydłowie; Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych „Pomiarowiec”; Przedsiębiorstwo „EXWOD”; Gospodarstwo Agroturystyczne „Gratka”; „EKO-BUD”; OIB Cenzor; Eko Inwest; Koło Łowieckie „Ponowa”; ARiMR Kielce; Konkret Plus; ZUMK S.C; Delikatesy „JAŚ”- J. Pałka; Husqvarna- Michalczyk Bogdan; Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe „EW- MAR”; Przedsiębiorstwo Usługowo- Handlowe Robert Warchałowski; Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe „Zieliński” Zbigniew Zieliński; MINI- DELIKATESY Michalczyk Stanisław; DELIKATESY NA ROGU- Jadwiga Rejnowicz; „Apteka”- T. Mandecka; ”SzostakDruk”; „Echo Dnia”; Perlik Marian; Opala Tadeusz i Jolanta; Perlik Teresa i Jerzy; Malicki Zbigniew; Grzesiak Ireneusz;
-
radni i sołtysi, mieszkańcy Dębna i Rakowa; druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Raków, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Panie ze stołówek placówek oświatowych gminy Raków; Panie ze Świetlic z Rakowa i Chańczy, Zakład Usług Komunalnych, Gminny Ośrodek Zdrowia i Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie.
Serdeczne podziękowania Organizatorzy składają dyrektorowi oraz pracownikom firmy „Ekotrade” , policjantom i druhom OSP a także Centrum, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uroczystości.
Informacja własna Centrum