Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

01


Rok 2017 to czas wyjątkowego jubileuszu, gdyż mija właśnie 450 lat odkąd Raków został założony i oficjalnie lokowany. Z tej okazji od początku roku organizowane są różne wydarzenia upamiętniające wyjątkową i niepowtarzalną rocznicę i przybliżające historię naszego miasta.

Główne obchody 450 lecia lokacji zorganizowane zostały w dniach 23, 24 i 25 czerwca. Podczas trzydniowych uroczystości odbywały się różnorodne wydarzenia kulturalne dla społeczności lokalnej, turystów goszczących w tych dniach na terenie naszej gminy jak również zaproszonych gości.

 

Jubileuszu DZIEŃ PIERWSZY
23 czerwca był pierwszym dniem obchodów jubileuszowych, który zwiastował liczne wydarzenia kulturalne, jakie zostały zaplanowane. W tym dniu w Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany po mszy świętej zorganizowano koncert organowo-skrzypcowy pn. „W imię Twoje". Koncert poświęcony był Matce Bożej Cudownej Przemiany. Mistrzem organowym koncertu był Pan Henryk Zacharski – rakowianin z pochodzenia, wirtuoz gry na organach. Koncert organowy wzbogacał występ niezwykle utalentowanej młodej skrzypaczki Hani Majerowskiej - wnuczki Pana Henryka, uczennicy Podstawowej Szkoły Muzycznej w Kielcach w klasie skrzypiec. W czasie tego koncertu wystąpił również nasz rakowski Chór CHORAŁ pod kierownictwem p. Adama Barabasza. Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi była wystawa Maryjna „Oto Matka Twoja", prezentująca bogatą kolekcję figurek Maryjnych - z różnych stron świata, użyczona przez Pana Witolda Świtalskiego oraz wystawa ikon i obrazów maryjnych udostępnionych przez Panią Mariannę Kot ze Staszowa. Inicjatorem, organizatorem piątkowych wydarzeń: koncertu i wystawy poświęconych Matce Bożej w naszym Sanktuarium jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej i Regionu Świętokrzyskiego we współpracy z Parafią, Urzędem Gminy w Rakowie i innymi lokalnymi instytucjami, współorganizującymi obchody jubileuszowe. W Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany zaprezentowano również wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie pn. „Pod opieką Matki Bożej Rakowskiej", która przedstawiała wizerunki Matki Bożej. Wystawę zorganizował Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie.

fot. Dariusz Jóźwik, Paulina Szewczyk


Jubileuszu DZIEŃ DRUGI
Kolejnym dniem uroczystych obchodów jubileuszu była sobota, która rozpoczęła się konferencją popularno-naukową, zorganizowaną w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie. Podczas konferencji swoimi wystąpieniami zaszczyciła nas kadra naukowa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach:

  • dr hab. Beata Wojciechowska prof. UJK, która swoim wystąpieniem pt. „Kościół w Polsce w przededniu reformacji" wprowadziła znaczne grono słuchaczy w tematykę okresu sprzed reformacji w Polsce.

Kolejnymi prelegentami w/w konferencji byli:

  • prof. dr hab. Waldemar Kowalski - „Reformacja i kontrreformacja w Rzeczypospolitej w XVI - XVII w." oraz
  • dr hab. Jacek Pielas prof. UJK - „Lokacja Rakowa". Po każdym wystąpieniu prelegenci odpowiadali na pytania zebranych osób. Zorganizowaną konferencję popularno-naukową zaszczycił swoją obecnością Poseł Parlamentu Europejskiego Pan Bogdan Wenta.

Około godziny 18.00 po zakończonej konferencji uczestnicy mogli przejść w korowodzie prowadzonym przez Zespół Tańca Dawnego Zamku Szydłów na rakowski rynek by wziąć udział w zaplanowanych wydarzeniach. Pierwszym z nich był występ Rakowskiego Chóru Chorał, który zaprezentował się w innym niż zwykle programie artystycznym. Specjalnie na okoliczność wydarzeń jubileuszowych, członkowie chóru postanowili pokazać się w nowej roli - w wykonaniu piosenek biesiadnych, pieśni ludowych i narodowych. Chór wykonał też tzw. hit rakowskich imprez - "Kareta złota", a także utwory znane tylko rakowianom, już trochę zapomniane, nieznane młodemu pokoleniu. Były to wykonania solowe - "Snują się po lesie cienie" (vel "Rakowscy chłopcy") - utwór o rodowodzie partyzanckim, który "przywiózł" do Rakowa ksiądz Antoni Pałęga, przybywając tu objąć probostwo - wykonał tę sentymentalną pieśń p. Marek Kuczyński. Drugie solowe wykonanie - prezes chóru p. Józef Baltyn
- rubaszna śpiewka z czasów, gdy Raków zamieszkiwała ludność wyznania mojżeszowego pt. "Dzielny doktor z Medyny". Była też wesoła, zabawna piosenka "Pożar na Tamce" zadedykowany ponad 113-letniej rakowskiej OSP - wykonanie Józef Baltyn zwrotki, Chórzyści towarzyszyli w refrenie [A tu się pali jak... :-)]. Występ zakończyła piosenka
- "Bando, bando! Rozstania nadszedł już czas..." Po występie chóru Chorał nadszedł czas na wspomnienia i prezentację dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakowie pn. „113 lat pod Florianową chorągwią". Następnym punktem programu był pokaz tańców dworskich w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego Zamku Szydłów, który zaprezentował renesansowe tańce dworskie. Zgromadzona na rakowskim rynku społeczność lokalna mogła zobaczyć tańce włoskie, hiszpańskie i angielskie. Opiekunem zespołu jest pani Agnieszka Ziółkowska. Tę część programu oglądał przybyły na uroczystość Eurodeputowany, szef Komisji Rolnictwa przy Parlamencie Europejskim pan Czesław Siekierski.
Po tanecznym widowisku nadszedł czas na koncert muzyki dawnej pn. „Racovia Mundi, czyli opowieść o dobrych przymiotach przodków naszych". Koncert był dziełem muzycznym zespołu FLORIPARI z Zamku Królewskiego na Wawelu. W swoim programie muzycznym artyści przenieśli słuchaczy do świata renesansowej dawnej sztuki muzycznej. W repertuarze zespołu znalazły się utwory których oryginalne teksty i nuty zachowały się w zabytkowym śpiewniku ariańskim - Kancjonale Braci Polskich oraz późniejsze kompozycje z cennego zbioru XVIII-wiecznych manuskryptów kościoła farnego w Rakowie.
Przez cały czas trwania sobotnich uroczystości na płycie rynku można było podziwiać herb Rakowa wykonany z żywych kwiatów przez uznanego florystę - Pana Tomasza Kuczyńskiego. Dostępne były również wystawy fotograficzne: Historia Rakowa, Rakowskie śpiewanie - historia chóru, Historia OSP Raków. Dla dzieci i młodzieży przygotowano wielkoformatowe puzzle związane z Rakowem, wielkoformatową grę planszową oraz wesołe miasteczko.

 

Jubileuszu DZIEŃ TRZECI
Kulminacyjnym dniem jubileuszu była niedziela. Obchody rozpoczęły się o godzinie 15.00 Mszą Świętą koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Obecność na uroczystości Jego Ekscelencji Ks. Biskupa była dla nas wielkim zaszczytem i wyróżnieniem podnoszącym rangę Jubileuszu. Słowa Jego Ekscelencji o bogatej, trudnej historii Rakowa, w której konflikty na tle religijnym doprowadziły do rozłamu i w konsekwencji upadku prężnie rozwijającego się ośrodka powinny być dla nas ostrzeżeniem przed burzeniem jedności zarówno społecznej jak i narodowej. Podkreślał również, iż dojrzewanie do jedności wiąże się z pogłębianiem wiary i jest długotrwałym procesem. Postawę taka prezentuje swoim życiem Ojciec Święty Franciszek, prezentowali Jan Paweł II, Benedykt XVI. Dużą wagę nadał także umiejętności pozbywania się lęków, które wywołują nieufność i oddalają ludzi od siebie. Pięknie powiedział - „Strach odbiera duszy spokój, a życiu piękno". Zdaniem hierarchy powinniśmy podążać drogą pojednania i budowania jedności religijnej, społecznej i narodowej. We mszy świętej uczestniczyło wielu parafian i gości i z pewnością słowa Jego Ekscelencji Ks. Biskupa przypadły słuchaczom do serca, gdyż po zakończeniu homilii rozległy się w świątyni gromkie brawa. Teraz wystarczy refleksja i wprowadzenie w życie niełatwej sztuki jednoczenia ludzi, wypełniających przesłanie Jego Ekscelencji Ks. Biskupa.

Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił Chór Chorał oraz Pani Magdalena Wojsa nasza organistka. Po zakończeniu uroczystej mszy świętej pod kościołem parafialnym w Rakowie na mieszkańców, turystów oraz zaproszonych gości czekał barwny korowód postaci historycznych, który poprowadził wszystkich na Nowy Rynek w Rakowie w celu odsłonięcia jubileuszowej tablicy pamiątkowej.

Po dotarciu na miejsce Wójt Gminy Raków Pani Alina Siwonia przybliżyła zgromadzonym mieszkańcom treść pamiątkowej tablicy i zaprosiła do uroczystego odsłonięcia zaproszonych gości:

  • Senatora RP Pana Krzysztofa Słonia,
  • Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Pana Piotra Żołądka,
  • Wicestarostę Kieleckiego Pana Zenona Janusa
  • Przewodniczącego Rady Gminy Raków Pana Jerzego Nowaka

Po uroczystym przecięciu wstęgi i odsłonięciu tablicy pamiątkowej, korowód poprowadził zgromadzonych na rynek główny, gdzie zaplanowano dalszą cześć uroczystości jubileuszowych.

Kolejnym punktem programu było widowisko pt. „Jak Raków zbudowano". Przygotowany występ teatralny miał ukazać najważniejszy dla Rakowa moment w jego historii – nadanie przywileju lokacyjnego przez króla Zygmunta Augusta II, Janowi Sienieńskiemu, który wkrótce potem założył nowe miasto – nasz Raków. Aktorami widowiska byli uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie: Para królewska: Kinga Haba i Mariusz Mrówka, Założyciele Miasta Rakowa Jan i Jadwiga Sienieńscy: Joanna Kaczmarczyk i Kacper Grosicki. Szlachta polska: Kinga Kozłowska i Jan Ozdoba, Natalia Kawalec i Filip Skalski, Anna Foryś i Bartłomiej Kowalik. Damy dworu: Natalia Skalska, Weronika Banak i Julia Mazur. Herold: Jakub Skotnicki. Nadworny żartowniś i prześmiewca: Karol Wojciechowski. Kronikarz: Mateusz Sobierajski. Widowisko teatralno - historyczne przygotowały: Paulina Szewczyk i Halina Łukasik. Po zakończonym widowisku w kolejnej odsłonie renesansowych tańców dworskich zaprezentowały się dziewczęta tworzące Zespół Tańca Dawnego Zamku Szydłów. Następnie Wójt Gminy Raków Pani Alina Siwonia powitała zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Senator RP Pan Krzysztof Słoń, Posłowie na Sejm RP Pan Krzysztof Lipiec i Pan Marek Kwitek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Pan Piotr Żołądek, Wicekurator Świętokrzyski Pan Tomasz Pleban, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Jan Cedro, Wicestarosta Kielecki Pan Zenon Janus, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Połaniec Pan Stanisław Lolo, Wójt Gminy Łubnice Pani Anna Grajko wraz z Przewodniczącym RG, Wójt Gminy Szydłów Pan Jan Klamczyński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łagów Pan Krzysztof Karst, Dyrektor PGE Busko-Zdrój Pan Czesław Maj, Prezes LGD „Białe Ługi" Pan Zdzisław Pniewski, Dyrektor Biura LGD Pan Witold Kowal. Księża: Ks. Proboszcz Jerzy Kubik z Parafii Baćkowice, ks. Proboszcz Jerzy Sobczyk z Parafii Kotuszów, Ks. Proboszcz z Parafii Bardo oraz nasz rodak ks. dr Michał Grochowina, który właśnie został oficjałem i wielu innych znamienitych gości.

Najpiękniejsze słowa wprowadzające Raków w kolejne, dziesiąte już pięćdziesięciolecie wygłosił Ks. Biskup. Pani Wójt pozostało w krótkim wystąpieniu zaprezentować bieżące działania na rzecz Rakowa i Gminy, i podkreślić ogromne znaczenie współpracy i współdziałania całej społeczności dla osiągnięcia ważnego celu, jakim jest rozwój Rakowa I Gminy. Podkreśliła, że jesteśmy jedną wspólnotą, która kultywuje i pielęgnuje tradycje oraz inspiruje do nowych, ambitnych zadań. W każdym działaniu najważniejsi są ludzie i ich wzajemna współpraca. Wymieniła tu najważniejsze organizacje i stowarzyszenia: TPZRiRŚ, GTS, OSP, KGW, Aktywne Serca, Chór CHORAŁ, świetlice, parafie, szkoły, przedsiębiorców, radnych, sołtysów i pracowników urzędu. Wójt podkreśliła, że jest dumna ze zrozumienia, współpracy i zgody społecznej, które dominują w naszej wspólnocie samorządowej. Dziękowała wszystkim, którzy włączają się w życie społeczne, są dużym wsparciem dla samorządu i pomagają dbać o nasze miejsce na ziemi.

Spośród bardzo licznej grupy osób i osobowości wyłoniono grupę najbardziej aktywnych i zasłużonych dla Rakowa i Gminy, których Pani wójt uhonorowała pamiątkowym ozdobnym herbem Rakowa z wyrazami uznania i podziękowania.
Wyróżnienia z okazji 450-lecia lokacji rakowa otrzymali:

W DZIEDZINIE SAMORZĄDNOŚCI

  • Pan Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Samorządem Województwa Świętokrzyskiego kieruje od 2006r. Jest honorowym obywatelem Gminy Raków i wielkim przyjacielem naszego miasta i gminy, człowiekiem o szerokich horyzontach i globalnym myśleniu. Doskonale widzi lokalne potrzeby samorządów, w tym oczywiście naszego. Zaangażowany w budowę obwodnicy Rakowa i proces rewitalizacji Rynku oraz wiele innych przedsięwzięć. Jest zdecydowanym stronnikiem zrównoważonego rozwoju.
  • Pan Piotr Żołądek Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego - od dziewięciu lat w samorządzie i tyluż lat przychylności dla naszych problemów. Doskonale zna problemy świętokrzyskiej wsi, nadzoruje sprawy związane z rolnictwem, koordynuje PROW - miedzy innymi nasze drogi, wodociągi, świetlice. Współpracuje z KGW, OSP zawsze pamiętając o naszej gminie. Koordynuje wdrażanie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, z którego chętnie korzystamy.
  • Pan Zenon Janus Wicestarosta Kielecki – wcześniej pełnił funkcję Starosty Kieleckiego. Człowiek o wielkiej dojrzałości decyzyjnej. Doskonałym przykładem naszej współpracy była budowa drogi Łukawa – Korzenno zwanej lokalnie Aleją Janusa. Organizował MOW w Rembowie oraz Dożynki Powiatowe w naszej Gminie.
  • Pan Stanisław Okólski – radny Rady Gminy Raków od 1990 roku, w latach 1991- 2006 roku wójt naszej gminy. Gospodarz w trudnym okresie tworzenia samorządu, realizował projekty z funduszy przedakcesyjnych. W latach 2006-2010 - radny Rady Powiatu. Samorządowiec z dużym dorobkiem.
  • Pan Jerzy Nowak Przewodniczący Rady Gminy Raków - swoją funkcję pełni 7 kadencji. Człowiek z ogromnym doświadczeniem samorządowym, z ogromną mądrością i rozwagą, kieruje pracami Rady Gminy, widzi doskonale problemy całej Gminy i z wielką troską i dyplomacją podchodzi do ich rozwiązywania. Posiada rzadką umiejętność łagodzenia relacji międzyludzkich.
  • Jadwiga Milewicz wicewójt – 42 lata pracy w administracji samorządowej, reprezentuje profesjonalizm na najwyższym poziomie, z ramienia Urzędu Gminy nadzoruje oświatą, polityką zdrowotną, obszar pomocy społecznej, angażuje się w przygotowanie projektów aplikując skutecznie środki unijne. Wyróżnia się rzetelnością w pracy i talentem organizacyjnym.

W OBSZARZE ORGANIZACJI I STOWARZYSZEŃ

  • Pani Marzena Kuczyńska Prezes TPZRiRŚ - osoba, która zainicjowała i powołała do życia TPZR od 1999 r. następnie TPZRiRŚ, gdzie do dnia dzisiejszego jest prezesem. Pasjonat historii Rakowa, poświęca swój czas i siły na rzecz naszej lokalnej społeczności, prowadząc równocześnie własną działalność gospodarczą. Mocno zaangażowana w organizację wydarzeń kulturalnych, koncertów, w tym również w obchody 450-lecia lokacji Rakowa. Nieoceniona w przygotowaniu ekspozycji w zabytkowym Domu Wójta.
  • Pani Halina Łukasik – emerytowany nauczyciel, wieloletni pracownik świetlicy. Tytan pracy z artystycznym duchem. Wielki społecznik, wcześniej prezes ZG ZNP. Profesjonalistka w każdym calu, nigdy nikomu nie odmawia pomocy, zawsze chętnie angażuje się w organizacje imprez i wydarzeń w naszej gminie.
  • Pan Adam Barabasz – dziś emerytowany nauczyciel z dużym dorobkiem zawodowym, wychował wiele wspaniałych pokoleń młodzieży ale również społecznik i pasjonat przeszłości. Członek chóru CHORAŁ w charakterze dyrygenta, chóru o wielopokoleniowej tradycji w Rakowie. Współorganizator obchodów naszej rocznicy.
  • Pan Jarosław Milewicz - Prezes OSP Chańcza. To wyróżnienie stanowi przykład wielopokoleniowego aspektu społecznego działania. W rodzinie Pana Jarosława ojciec był wieloletnim Prezesem OSP z wielkim zaangażowaniem, obecnie funkcję Prezesa pełni druh Jarosław, ale również jego syn jest strażakiem ochotnikiem. Druh Prezes znakomicie organizuje Jednostkę i doskonale współpracuje z samorządem. Idea pomocy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" jest w tej rodzinie wciąż aktualna, jak we wszystkich rodzinach strażackich naszej gminy.

W DZIEDZINIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI:

  • Państwo Krystyna i Jan Pałkowie,
  • Państwo Wiktoria i Stanisław Michalczykowie,
  • Państwo Marianna i Adam Masternakowie,

Pionierzy przedsiębiorczości, otwarci na współpracę z samorządem, ludzie wielkiego serca, cechujący się uczciwością i szlachetnością postaw i zachowań. Zawsze pomocni w organizowaniu lokalnych imprez i wydarzeń. Wyróżnienie powyższe stanowi także podkreślenie ogromnego znaczenia przedsiębiorczości w rozwoju naszego samorządu.

W DZIEDZINIE HISTORII MIASTA
Pan Henryk Malanowicz - Pan Henryk wpisał się w historię naszego miasta poprzez członkostwo w Armii Wolnej Europy, której głównym celem była walka z reżimem komunistycznym o wolność Ojczyzny. Na pomniku z 1928 r., upamiętniającym bohaterów z lat 1918-1920 z rejonu Rakowa walczących pod wodzą Józefa Piłsudskiego, umieszczono w 1956 roku gwiazdę radziecką. Pan Henryk uczestniczył w akcji mającej na celu usunięcie czerwonej gwiazdy z pomnika, kolportował też ulotki nakłaniające do walki z ustrojem PRL.

Specjalnie na obchody jubileuszu 450 lat lokacji Rakowa przygotowana została jubileuszowa księga pamiątkowa, w której każdy mógł złożyć pamiątkowy wpis na wieczną pamiątkę.

Po oficjalnej części wydarzenia na scenie zaprezentowało się młode pokolenie gminy Raków - dzieci i młodzieży z lokalnych szkół, które zaprezentowały się w różnorodnym programie artystycznym (ZSP Raków, Fijołecki, Gimnazjum).

W kolejnej odsłonie pieśni biesiadnych zaprezentował się również rakowski Chór Chorał.

Po artystycznych występach nadszedł czas na wręczenie nagród dzieciom i młodzieży biorącej udział w zorganizowanych przez Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie konkursach plastycznych oraz konkursie wiedzy historycznej.
I konkurs pt. "Dawne dzieje Rakowa". W konkursie mogły wziąć udział dzieci w wieku od 7 do 11 roku życia. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej epizody związane z historią dawnego Rakowa.

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

  • I miejsce – Łukasz Perlik, Szkoła Podstawowa w Ociesękach,
  • II miejsce – Wojciech Barabasz, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie
  • III miejsce – Izabela Bęben, Szkoła Podstawowa w Ociesękach,
  • Wyróżnienie - Michał Banak, Zespół szkolno – Przedszkolny w Rakowie
  • Wyróżnienie – Natalia Chaba, Szkoła Podstawowa w Ociesękach
  • Wyróżnienie – Karolina Głodowicz, Szkoła Podstawowa w Ociesękach

II konkurs pt. Ex – libris 450 lat lokacji Rakowa. W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież w wieku od 12 do 16 roku życia. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej epizody związane z historią dawnego Rakowa. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

  • I miejsce – Wiktoria Wojsa, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie
  • II miejsce – Weronika Juszczyk, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie
  • III miejsce – Mariusz Miętkiewicz, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie
  • Wyróżnienie - Martyna Wójcik, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie
  • Wyróżnienie – Alicja Taborska, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie
  • Wyróżnienie – Justyna Serwata, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie

Wielki test wiedzy historycznej o dawnym Rakowie pt. „450 lat Rakowa". W ramach testu uczestnicy musieli zmierzyć się z 25 pytaniami zamkniętymi związanymi z Rakowem. Test wiedzy przeprowadzono wśród uczniów lokalnych szkół.

  • I miejsce – Weronika Juszczyk, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie
  • II miejsce – Natalia Kawalec, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie
  • III miejsce – Kacper Grosicki, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie

Przed wieczornym koncertem gwiazdy na płycie rynku zaprezentowało się Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „AVITO VIVIT HONORE", które zaprezentowało pokaz walk rycerskich i elementy kultury dworskiej. Dodatkową atrakcją zorganizowanego wydarzenia była wioska dawnych rzemieślników – zlokalizowana na rakowskim rynku, która nawiązywała do tradycji rzemieślniczych dawnego Rakowa. W zainscenizowanej wiosce tak, jak w dawnym Rakowie uczestnicy wydarzenia mogli odwiedzić dawnego kowala, szewca, młynopiekarnię i spróbować wypiekanych podpłomyków. Pieczenie własnoręcznie wykonanych podpłomyków było wspaniałą zabawą – szczególnie dla najmłodszych uczestników. W wiosce rzemieślników zaaranżowano również stoisko skryby nawiązujące do dawnych tradycji nauczania - Akademii Rakowskiej, na osoby szukających wrażeń i wesołej zabawy czekał kat wraz z różnorodnymi narzędziami tortur, w wiosce można było również wybić dawną monetę.

Na amatorów dawnego jadła czekały różnorodne smakołyki – gęsina w różnej postaci, dzionie, kugiel, pączki ziemniaczane, tradycyjny smalec z wiejskim chlebkiem, chłopska zupa. W ramach zabawy edukacyjnej dla wszystkich odbiorców wydarzenia działała dawna drukarnia, która odwiedzającym oferowała pamiątkowy wydruk na ręcznie czerpanym papierze.
Niezapomnianym przeżyciem dla mieszkańców Rakowa był występ gwiazdy wieczoru – Pani Alicji Majewskiej, która w swoim repertuarze zaprezentowała swoje największe przeboje.

Natomiast na miłośników tańca i muzyki czekała zabawa taneczna.

Wójt Gminy Raków składa wszystkim serdeczne podziękowania za współpracę i pomoc przy organizacji uroczystości Jubileuszowych naszego miasta.

Dziękujemy naszym sponsorom:

  • PROBUDEX Kopalnia Łagów
  • Stanisław Szwarc Firma RUNOPOL Raków
  • Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Staszowie
  • Karina Pietrzak –Warda Kopalnia Nowy Staw Łagów
  • Marian i Zofia Perlik Łomianki
  • Katarzyna Zarzycka Bank Spółdzielczy Szydłów
  • Lidia Warchałowska, Jan Pałka Delikatesy „Jaś" Raków
  • Teresa Mandecka Apteka Raków
  • Sebastian Bochenek Przedsiębiorstwo Handlowe Runo Las Raków
  • Grzegorz Foryś autofor.pl Raków
  • Artur Kręcisz Biuro Projektowe AJKO Staszów
  • Mateusz Malanowicz Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MAT-POL" RAKÓW
  • Marzena Bąk, Agata Mól AGMA Delikatesy Centrum Raków
  • Maciej Grzejszczyk Hotel Chańcza
  • Krzysztof Dychała KDBUD Raków
  • Bryła Paweł SANDO-TECH Sandomierz
  • Henryka Zychowicz Zakład Masarski „Zychowicz" Daleszyce
  • Grażyna Malisiewicz Prywatna Praktyka Lekarska Raków
  • Lucjan Skotnicki Hurt Detal Raków
  • Masternak Adam Sklep EW-MAR Raków
  • Robert Łapiński Bank AGRICOLE Tarnów
  • Grzegorz Duda Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe DUET Widełki
  • Daria Hamera Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe ROSSI Finanse i Ubezpieczenia Raków
  • Agnieszka Rejnowicz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Raków
  • Anna Wojsa Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „AUTO-KONKRET" Raków
  • Adam Pociejowski Firma Handlowo-Usługowa „ADPOL" Raków
  • Agnieszka Garstka AUTO-KOMIS Raków
  • Anna i Mirosław Sławscy Piekarnia OL-MAR Raków
  • Bogdan Michalczyk Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „MICHALCZYK" Raków
  • Sławomir Fąfara Firma Handlowo Usługowa CAR MAKS Lipiny
  • Wiesław Dzierżak Tawerna Celinka Chańcza
  • Andrzej Dudek Stacja Kontroli Pojazdów ROSAD Raków
  • Alan Pociejowski KRAZTRANS Raków
  • Jakub Kawecki Zakład Handlowo Usługowy „HALMAX" Chańcza
  • Mateusz Podsiadło PHU HYDRO-MAT Usługi Hydrauliczne Wszachów
  • Stanisław Michalczyk Sklep Odido Raków
  • Zbigniew Zieliński Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe ZIELIŃSKI Raków
  • Rafał Wojsa Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „RAF-MEG" Raków
  • Dorota Rejnowicz Sklep Wielobranżowy „MET-BUD" Raków
  • Urszula Medyńska STAMED Raków
  • Grażyna Witkowska Usługi Pielęgniarskie Raków
  • Danuta Grosicka Handel Obwoźny Raków
  • Bolesław Majcherczak Handel Obwoźny Raków
  • Wanda Łukasik Raków
  • Zdzisław Banak Zakład Wulkanizacyjny „DARKO" Raków
  • Sławomir Woźniak Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Hydraulik" Raków
  • Michał Skalski Handel Obwoźny KUBUŚ Raków
  • Genowefa Lipiec Handel Obwoźny Raków
  • Sławomir Barabasz Sklep Wielobranżowy Raków
  • Paweł Pociejowski Tartak Nowa Huta
  • Janina Otto Handel Obwoźny Raków
  • Bożena Bochenek Handel Obwoźny Raków
  • Aneta Siwonia Handel Obwoźny Raków