Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

001 450

Na dźwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami nie powracając. Takie jest życie strażaka ochotnika. Dbają by nasza społeczność lokalna była bezpieczna. Są Rycerzami Floriana i za to im najwyższa  chwała.

Obchody Dnia Strażaka w gminie Raków rozpoczęto w kościele pw. Św. Trójcy w Rakowie mszą świętą, podczas której druhowie dziękowali za szczęśliwe powroty z akcji, prosili o dalsze łaski i modlili się za zmarłych druhów.  Mszę św. prowadził ks. dr Michał Grochowina.

Po uroczystej mszy uczestnicy  udali się na rynek główny- Plac Wolności gdzie dowódca uroczystości Komendant Gminny Pan Marcin Banasiewicz złożył Prezesowi Oddziału Zarządu Powiatowemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Panu Ireneuszowi Żak meldunek o gotowości do uroczystego apelu z okazji Gminnych obchodów Dnia Strażaka. Przy hymnie państwowym  dokonano uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt.

Następnie głos zabrała Pani Alina Siwonia – Wójt Gminy Raków, która przedstawiła bogatą historię wszystkich ochotniczych straży pożarnych z naszej gminy oraz zrealizowane inwestycje mające na celu podniesienie sprawności bojowej jednostek. Wszystkim mamom, ze szczególnym uwzględnieniem mam strażaków, złożyła serdeczne życzenia z okazji Dnia Matki, jak również wszystkim przedstawicielom władzy regionalnej i lokalnej z okazji Dnia Samorządowca.

Uroczystość była okazją do podziękowań za codzienną realizację zadań, za ofiarność podczas akcji ratowniczo - gaśniczych oraz za wierność ideom strażackiej służby. Z tej sposobności skorzystali przybyli goście, którzy nie szczędzili w kierunku strażaków słów uznania i wdzięczności. Podziękowania złożyli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas, Starosta Kielecki Pan Michał Godowski, Pan  Ireneusz Żak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach Sławomir Karwat.  

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie druhom OSP z Rakowa nowego samochodu, który zakupiony został "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Poświęcenia samochodu dokonał ks. dr Michał Grochowina. Odbierając z rąk Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Starosty Kieleckiego i Wójta Gminy Raków kluczyki Naczelnik OSP Raków Pan Mariusz Otto w imieniu całej jednostki złożył gorące podziękowanie za przydzielony samochód  podnoszący zdolność operacyjną jednostki.

Gminne obchody dnia strażaka to wspaniała okazja do wręczenia medali i odznaczeń przyznanych przez władze związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono:
1. Mariusz Otto

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono:
1. Łukasz Wiejas
2. Marcin Banasiewicz

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono:
1. Piotr Banak
2. Adam fit
3. Wojciech Grosicki
4. Jacek Górski
5. Radosław kania
6. Albert Skowroński
7. Łukasz Szpak
8. Rafał Wojsa

Odznaką "Strażak Wzorowy" zostali odznaczeni:
1. Mikołaj Barabasz
2. Kamil Bebel
3. Robert Foryś
4. Jarosław Kowal
5. Hubert Niezgoda
6. Dominik Popis
7. Marek Wojsa
8. Bartłomiej Małecki

Odznaka za wysługę lat
1. Tomasz Paczowski

Uwieńczeniem części oficjalnej była uroczysta defilada pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych z terenu gminy Raków.

Obchody Dnia Strażaka zakończyły występy artystyczne. Pierwsza na scenie wystąpiła sekcja gitarowa prowadzona od kilku już lat pod okiem Pana Krzysztofa Kucharskiego, następnie wystąpił zespół Fijołecki prowadzony przez  Panią Magdalenę Wojsę i Panią Justynę Piotrowicz. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Życinach na tą okazję przygotowały specjalny repertuar opowiadający o "ciężkim" życiu strażaka ochotnika.

Na scenie swoje zdolności wokalne zaprezentowała młodzież z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Składamy im szczególne podziękowania za piękny, żywiołowy występ, który bardzo spodobał się rakowskiej publiczności. Zabawę taneczną do późnych godzin nocnych prowadził zespół KRIS-BAND.

Pamiętajmy o trudnej, ale potrzebnej pracy naszych druhów-strażaków.