Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony

 

Najmłodsze Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Wąkopnej powstało  w grudniu 2011r. Inicjatywę utworzenia koła podjęły panie z Woli Wąkopnej – w szczególności Pani Teresa Bęben- obecna Pani sołtys  zapraszając na spotkania wyjątkowe osoby:  Panią Alinę Siwonia- Wójta Gminy Raków, Pana Piotra Żołądka- członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego i innych. Aktualnie w skład  Koła Gospodyń Wiejskich  wchodzą panie posiadające fantastyczną energię i pomysły na wspólne działanie.

 

 


 

Kiedy po raz pierwszy wzięłam udział w spotkaniu zorganizowanym w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej byłam pewna, że to wyjątkowe kobiety z niezwykłymi pasjami. Podczas poznawania siebie nawzajem każda obecna pani oprócz swojego imienia i nazwiska przestawiała się mówiąc o swoich zasobach, posiadanych umiejętnościach i ulubionych rzeczach. Okazało się, że bagaże doświadczeń i umiejętności pań stanowią „wspólną skarbnicę możliwości”. Na propozycję organizacji wspólnych warsztatów w zakresie wykonywania stroików bożonarodzeniowych nikt nie protestował. Warsztaty odbyły się 15 grudnia 2011r., w tym samym miejscu - remizie OSP w Woli Wąkopnej. Panie przygotowały wszystkie niezbędne elementy potrzebne do samodzielnego wykonania przez każdą uczestniczkę stroików. Fantastyczna współpraca, wzajemna inspiracja, kreatywność pań zaowocowały urokliwymi dziełami. Spotkanie odbyło się z udziału przedstawicieli instytucji z którymi rozpoczęły współpracę, tj. Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Państwową Inspekcję Pracy/Okręgowy Inspektoratem w Kielcach oraz Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach.


To nie koniec oddolnych inicjatyw pełnych energii i talentów pań. Sztuka i kultywowanie tradycji stanowią trwały element w budowaniu relacji międzyludzkich.


Wśród pasji i zainteresowań znajduję się także unikatowa sztuka Origami. Pomysł udało się zrealizować paniom łącząc elementy warsztatu ze wspólnym przeżyciem Dnia Kobiet 7 marca br.


Sztuka Origami to bardzo ciekawy sposób na naukę logicznego myślenia, systematyczności, dokładności i precyzji manualnej, rozwija wyobraźnie przestrzenną, zdolności twórcze, jest mądrym i głęboko wychowawczym zajęciem. Zajęcia z wykorzystaniem sztuki Orgami rozwijają: myślenie twórcze, konstrukcyjne, wyobraźnię przestrzenną, sytuacyjnpą, ułatwiają zapamiętywanie, uczą prostoty, estetyki, dokładności i dyscypliny. Korzystanie z osiągnięć Origami w codziennej praktyce pedagogicznej wpływa pozytywnie na osobowość każdego człowieka, zmierzającego do poznania własnej wartości oraz rozwija jego fantazję, umożliwiającą samodzielne tworzenie. Dodatkowo Origami przyczynia się do pogłębiania i budowania relacji międzyludzkich.


Podczas spotkania zorganizowanego w remizie Woli Wąkopnej 7 marca uczestniczyli przedstawiciele instytucji współpracujących, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szumsku, Celinach i mieszkanki Ociesęk. Odbyła się wymiana doświadczeń dotycząca przygotowywania palm i ozdób świątecznych na zbliżające się Świętą Wielkanocne. Dodatkowo każda pani chętna do poznania sztuki Origami nauczyła się tworzyć elementy z których powstały: koszyk i łabędź - wykonane przez panią Kasię Mochocką z Woli Wąkopnej.


Potwierdzeniem autentycznej otwartości i chęci współpracy z innymi było wspólne świętowanie i degustacja przygotowanego tortu przez panie z KGW z Szumska oraz szeregu smakołyków-poczynając od ciastka a kończąc na ciastach- przygotowanych przez panie z KGW z Woli Wąkopnej. Doskonała atmosfera, współpraca połączona z wymianą doświadczeń, w tym dotyczących przygotowania palm i ozdób świątecznych na zbliżające się Święta Wielkanocne były niezwykle ważnym elementem spotkania.


Serdecznie dziękuję Organizatorkom wydarzenia za wspólny pomysł i przykładna realizację; wszystkim obecnym paniom za fantastyczne zaangażowanie i autentyczne współtworzenie spotkania.

 

 

Agnieszka Zwierzyńska
Kierownik
Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie

 

Kobiece pasje    Kobiece pasje 
     
Kobiece pasje    Kobiece pasje 
     
Kobiece pasje    Kobiece pasje 
     
Kobiece pasje    Kobiece pasje 
     
Kobiece pasje    Kobiece pasje 
     
Kobiece pasje    Kobiece pasje 
     
Kobiece pasje    Kobiece pasje 
     
Kobiece pasje    Kobiece pasje