Krajowy Przedstawiciel Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości prowadzi nabór propozycji projektów do Programu EUCPN na 2017 rok. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach współpracy międzynarodowej na poziomie Unii Europejskiej koordynuje udział Polski w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN). Dzięki EUCPN państwa członkowskie mogą wymieniać między soba informacje i doświadczenia dotyczące zapobiegania przestępczości.
Sieć zapewnia także dostęp do dobrych praktyk i rozwiązań legislacyjnych, w tym do projektów profilaktycznych prowadzonych w innych państwach członkowskich. EUCPN zapewnia również możliwość prezentowania i udostępniania polskich rozwiązań i projektów profilaktycznych na szczeblu międzynarodowym, poprzez Krajowego Przedstawiciela Polski w EUCPN, stronę internetową EUCPN oraz udział w konferencji dobrych praktyk.
Projekty, które państwa członkowskie zgłaszają do Programu Prac EUCPN, zamieszczane są również na stronie internetowej Sieci oraz w Newsletterach. Ponadto Sekretariat EUCPN promuje konkretne projekty w mediach społecznościowych (głównie na Twitterze). Jest to niewątpliwie ogromna szansa na promocję swoich projektów na szczeblu międzynarodowym.
W oparciu o nadesłane propozycje projektów przygotowany będzie Program Prac, który to zostanie zatwierdzony na posiedzeniu Zarządu w marcu br. Dotychczas zgłoszone zostały dwie polskie inicjatywy: Program "Razem bezpieczniej" oraz "Cyberdżungla" Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.
W związku z powyższym zwracamy się do organizacji pozarządowych, jeśli realizuja, koordynują bądź znają jakieś ciekawe inicjatywy profilaktyczne, które są lub będą realizowane w bieżącym roku, prosimy o przesyłanie projektów opisanych na załączonym formularzu w terminie do 6 lutego 2017 r. na adres: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego aleja IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce.
Zakres tematyczny zgłoszeń jest dowolny, jednakże z uwagi na tematy przewodnie Prezydencji pożądane są projekty obejmujące: bezpieczeństwo seniorów, zapobieganie cyberprzestępczości, włamaniom do domów i kradzieżom kieszonkowym.