Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Wzrost efektywności energetycznej w sektorze publicznym w Gminie Raków poprzez kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy" nastąpiła zmiana adresu Urzędu Gminy w Rakowie. Obecnie Urząd Gminy w Rakowie mieści się przy ul. Jana Sienieńskiego 20, 26-035 Raków. Urząd Stanu Cywilnego, Ewidencja Ludności, Dowody osobiste - mieszczą się przy ul. Ogrodowej 1, 26-035 Raków. Aktualne dane teleadresowe: Urząd Gminy w Rakowie - stanowiska pracy - telefony


Złota Borówka to konkurs ogłoszony przez Lokalną Organizację Turystyczną „ Czym Chata Bogata”.
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów lokalnych z obszaru „Białe Ługi”.
Nazwa i logo marki jest znakiem jakości, którego będą mogli uzywać laureaci konkursu.

 

 


Na konkurs ogłoszony  5 września 2011 r wpłynęło 31 zgłoszeń.


Laureatami konkursu zostali:
Najlepsza impreza - „W dzień Świetej Tekli ziemniaki będziem piekli” - to nasza sztandarowa uroczystość religijno -  obyczajowa , rokrocznie organizowana w Dębnie, zwiazana z legendą o Tekli, która sama z Rakowa przywędrowała do pobliskiego Dębna. Nieodzowną atrakcją jest wspólne pieczenie ziemniaków w ogniskach.W roku 2011 „Rakowski ziemniak pieczony” został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi obok  „Dzionia Rakowskiego.


Najlepszy produkt lokalny – Pasta borowikowa Barbary Wojciechowskiej – Gospodarstwo Agrotyrystyczne „Pyzówka”w miejscowości Głuchów Lasy, gmina Raków, od 7 lat specjalizuje się w potrawach grzybowych.Goście biorą udział w przetwarzaniu grzybów ( suszenie, marynowanie, blanszowanie ) , a Gospodyni serwuje: krokiety z grzybami, karpia w sosie borowikowym, grzybiec, smalec grzybowy i  wyróznioną pastę borowikową.

 

Najlepsza baza noclegowa – Leśny Dworek – położony w Cisowie przy trasie Staszów – Kielce.

Składa się z dwóch obiektów: „Duży Dwór” i „ Mały Dworek”.Oferuje bogatą ofertę noclegową, gastronomiczną, rekreacyjną i szkoleniową

 

Najlepsza baza gastronomiczna – Karczma Świętokrzyska – położona przy drodze Staszów – Sandomierz , słynie z pieczeni z dzika podawanej z warzywami, golonki bawarskiej, kwaśnicy świetokrzyskiej i z wyjatkowej kawy stanowiącej mieszankę arabik z Brazylii, Kenii, Kostaryki, Indonezji i afrykańskiej robusty.

 

Najlepsza działalność, aktywność, przedsiębiorczość – Gminny Ośrodek Kultury w Bogorii -
organizator  imprez: „Wojewódzkie Święto Ekologii”,. „ Święto Pieroga”, „Spiżarnia Smaków”.
Wspólnie ze stowarzyszeniem „ Nasza Gmina Bogoria” wypracowało markę produktu tradycyjnego „ burocorz Bogoryjski” oraz utworzyło „ Ekologiczny szlak tradycji i smaku”.

 

Niewątpliwym sukcesem jest, że wśród Laureatów konkursu znalały się dwa produkty z gminy Raków.
Wszystkim laureatom składamy gratulacje.

 

Krystyna Jóźwik