O tym, że tradycja i zwyczaje związane z przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia są niezwykle ważne w gminie Raków świadczą działania podejmowane i realizowane z udziałem różnych grup społecznych: dzieci i młodzieży, pań z Kół Gospodyń Wiejskich, placówek oświatowych, itp. od kilku lat.
Warsztaty bożonarodzeniowe realizowane były w ramach działań przez Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego we współpracy z przedstawicielami społeczności lokalnej w 2009 r. jako jedna z usług Programu Integracji Społecznej- Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.
Aktualnie młodzież z nowopowstałego środowiskowego Klubu 4H w Rakowie rozpoczęła udział w projekcie pn: „ Tradycja i zwyczaje w naszej gminie” realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Do udziału zgłosiły się osoby w wieku od 9 do 16 lat tworząc 12 osobową grupę. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 20 października 2012r. i poprowadzone było przez opiekunkę klubu- Agnieszkę Zwierzyńską. Wówczas uczestnicy dowiedzieli się na temat działań klubowych, poznali treść ślubowania i symbolikę znaczenia czterolistnej koniczyny- logo Fundacji edukacyjnej 4 H. Każdy uczestnik otrzymał przewodnik dla członków Klubu opracowany przez Fundację pomocny w realizacji działań projektowych. Wspólnie prześledziliśmy możliwości i propozycje działań.
27 października 2012r. odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu 4H w Rakowie. Tym razem- opiekunka Pani Elżbieta Kobryn zaprezentowała uczestnikom bombki świąteczne przygotowywane rokrocznie na Święta Bożego Narodzenia własnoręcznie wykonane- stanowiące formę propozycji działań warsztatowych pod rozwagę. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie wyrazili chęć i zgodę na wykonanie własnoręcznych bombek oraz gwiazdek, choinek i aniołków w formie pracy warsztatowej w Klubie. Dokonaliśmy rozeznania posiadanych zasobów oraz sporządziliśmy listę niezbędnych rzeczy koniecznych do zgromadzenia na warsztat praktyczny zaplanowany na 19 listopada 2012r. Warto podkreślić, że Pani Ela dzieliła się z nami fantastycznymi wspomnieniami dotyczącymi okresu adwentu oraz Świąt Bożego Narodzenia zachęcając do dyskusji i wymiany doświadczeń. Niezwykła otwartość i życzliwość klubowiczów pozwoliła poczuć klimat Świąt Bożego Narodzenia. Było cudownie.
{gallery title:="Z życia Klubu 4 H w Rakowie"}2012/4h{/gallery}
Z kolei 3 listopada 2012r. odbył się warsztat dziennikarski z udziałem Pana Dominika Rożka ze Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz Panią Basią Walkiewicz z Korzenna. Pan Dominik wprowadził nas w tematykę umiejętnego „Ocalenia od zapomnienia” tradycji kultywowanych w naszych rodzinach- domach w formie wywiadów lub reportażu. Bardzo ciekawie i szczegółowo wyjaśnił znaczenie pojęć i przybliżył zagadnienia dotyczące pracy dziennikarza. Zachęcił wszystkich klubowiczów do przemyśleń oraz prac nad wybraną dobrowolnie formą w postaci samodzielnie przygotowanych – wywiadów lub reportażu, które będą zaprezentowane lokalnej społeczności jako efekty działań projektowych na łamach „Rakowskich Aktualności Kwartalnych”, na stronie internetowej : www.rakow.pl lub w innej publikacji. Pani Basia Walkiewicz zaproponowała swoją gotowość do pracy w Klubie chętnie dzieląc się posiadanym doświadczeniem dziennikarskim- przez wiele lat pracowała z młodzieżą będąc opiekunem sekcji dziennikarskiej w Szkole Podstawowej w Ociesękach- z wykształcenia nauczycielka języka polskiego, aktualnie przebywa na emeryturze. Wielkie dzięki składam za chęć współpracy z klubowiczami.
Składam serdeczne podziękowanie za warsztaty wprowadzające Pani Karolinie Mazurczak- koordynatorce projektu z Lokalnej grupy Działania „Białe Ługi”, Pani Alicji Trukszyn- etnografowi oraz Pani Renacie Gos- koordynatorowi wojewódzkiemu i opiekunce Klubów 4H w województwie świętokrzyskim.
Agnieszka Zwierzyńska- Opiekunka Klubu 4 H w Rakowie